Samsung ve Apple, Hewlett-Packard’dan neler öğrenebilir?

Leila

Global Mod
Global Mod
LA Times, sözleşmeli bilgisayar üretimi için daha iyi bir terim buldu: Gazete, 14 yıl önce o zamanın en büyük sözleşmeli üreticisi olan Solectron’u öğrendiğinde “gizli üretim” hakkında yazdı.

Foxconn skandallarından sonra gizli üretim günleri sayılı. Birdenbire STK’lar ve medya, bilgisayarların ve akıllı telefonların nerede ve nasıl yapıldığıyla ilgilenmeye başladı. Odak genellikle şu anda en başarılı iki üretici olan Samsung ve Apple’dadır.

İkisi (diğer birçok şirket gibi) tedarik zincirleri hakkında zaten bildiklerini halkla paylaşma konusunda hâlâ isteksiz. Bu, Alman BUND’un kardeş kuruluşu olan çevre örgütü Friends of the Earth’ün (FoE) gölet kampanyasında çok iyi görüldü.

Bangka, Endonezya’da kalay madeni.

(Resim: M Kelley)

Derinlemesine bir soruşturmada (PDF) FoE, Samsung, Sony, LG ve Blackberry’yi Endonezya’nın Bangka adasındaki kalay madenciliğini tehlikeli ve kirletici koşullar altında kullandıklarını kabul etmeye zorladı. Apple hala şaşkın. Kalayın çoğu Bangka’dan geldiğinden ve FoE’ye göre Foxconn da kalayı Bangka’dan tedarik ettiğinden, her üreticinin onu kullandığını varsaymak güvenlidir.

Ancak arkadaşlar Hewlett Packard’ı (HP) övmeyi unuttular. Dünyanın en büyük ikinci bilgisayar üreticisi, herhangi bir STK’nın baskısı olmadan Mayıs ayında tedarik zincirindeki 200 kalay, altın, tantal ve tungsten rafinerisinin bir listesini yayınladı. Bildiğim kadarıyla, halka açık tek rafineri listesi bu. Üzerinde Bangka’nın kalay işleyicileri de listelenmiştir.

Yani: gizlilik buna değmez. Yeterli baskıyla, STK’lar ve medya, üreticileri tedarik zincirlerini adım adım ifşa etmeye zorlayabilir. Bu genellikle kötü basınla el ele gider. HP’nin gönüllü şeffaflık girişimi en akıllı çözümdür.

Şimdiye kadar Apple ve Samsung, tedarik zincirlerinde yalnızca kaç tane metal işlemci olduğunu açıkladı, ancak isimlerini açıklamadı.

Tabii ki, HP’nin daha gidecek çok yolu var. Kalay, altın, tantal ve tungsten, bir akıllı telefonda bulunan otuz kadar metalden sadece dördü. Ve tabii ki şeffaflık sadece ilk adım, ikinci adımda madenlerdeki koşulların iyileştirilmesi gerekiyor. Ancak: Şeffaflık söz konusu olduğunda, Apple ve Samsung yine de HP’den bir şeyler öğrenebilir.

(MERHABA)

Haberin Sonu