Lucescu’nun Ali Sami Yen anısı: “Onu hiç unutamıyorum”

DeSouza

New member
Ukrayna Premier Lig ekiplerinden Dinamo Kiev’in teknik yöneticisi Mircea Lucescu, Türk futbolunun başarısı için kulüplerin yabancı oyuncu transferinden daha epey altyapılarından yetişen genç yeteneklere baht tanıması gerektiğini söylemiş oldu.
Daha evvel Türkiye A Ulusal Futbol Kadrosu ile Galatasaray ve Beşiktaş’ı da çalıştıran Rumen teknik yönetici, Ukrayna takımının Antalya kampında Dinamo Kiev’in yanı sıra Türk futbolunun geleceği, Spor Toto Muhteşem Lig’de şampiyon adayına, “Üç büyükler” ile Türkiye A Ulusal Futbol Grubu’nun durumuna ait soruları yanıtladı.
Antalya’da kamp yapmaktan memnuniyet duyduğunu, Dinamo Kiev’in büyük bir kulüp ve marka olduğunu tabir eden Lucescu, geçen dönem mavi-beyazlılarla Ukrayna Premier Lig’de şampiyonluk kupası, Ukrayna Kupası ve Ukrayna Muhteşem Kupası’nın sahibi olduklarına dikkati çekti.
Mircea Lucescu, çalıştırdığı ekibin geleceğini de planladığını vurgularken, sol bek Vitaliy Mykolenko’nun İngiltere Premier Lig kadrolarından Everton’a transfer olduğunu anımsattı.
Dinamo Kiev’in epeyce uygun durumda olduğuna işaret eden 76 yaşındaki deneyimli teknik yönetici, “Elimizdeki yeteneklerle yönetim etmeye çalışıyoruz. Çok büyük yıldızlar alamıyorum kulüpteki ekonomik kahırlardan dolayı. Lakin şu an için kadroda her şey yolunda. Bu istikrarın devam etmesini diliyorum. Dinamo Kiev’in her geçen yıl daha âlâ olacağına inanıyorum.” diye konuştu.
Lucescu, Dinamo Kiev’i çalıştırmaya başladığı periyotta taraftarın bir kısmının kendisine gösterdiği yansıyı olağan karşıladığını, mesleği boyunca yalnızca Türkiye’de karşı grup taraftarlarının takviyesini gördüğünü anlattı.
“Onu hiç unutamıyorum”
Galatasaray’dan Beşiktaş’a transfer olduğunda unutamadığı anısını paylaşan ve Türk futbol taraftarından övgüyle bahseden Lucescu, şunları kaydetti:
“Sadece Türkiye’de rakip taraftarlar bana güzel davrandı. Galatasaray’dan Beşiktaş’a gittiğimde Ali Sami Yen’deki birinci maçta Galatasaray taraftarları beni alkışlamışlardı. Onu hiç unutamıyorum. Benim için inanılmaz bir atmosferdi. Türk futbol taraftarları inanılmaz. Futbolu güzel biliyorlar, yakından takip ediyorlar. Futbolcuları nasıl onore edeceklerini de yeterli biliyorlar. Birtakım maçlarda natürel büyük baskı oluştururlardı. Bu natürel ki grubun uğraşına olumlu yansırdı. Türk futbolunu seviyorum. Türk futbolu ortasında olmaktan daima keyifli oldum. Türkiye’de geçen futbol mesleğimden onurluyum.”
Dış transferlerin altyapıdaki gençlere tesiri
Türkiye’de epey yetenekli oyuncular olduğunu lisana getiren deneyimli teknik adam, “Biroldukca grup dışarıdan futbolcu alıyor. Dış transferlerin fazlaca olması altyapıdan gelecek gençlerin önünü kapatıyor. Türkiye, hayli yetenekli, genç oyuncuların olduğu bir ülke. Yalnızca onları âlâ organize etmek gerekiyor. Oyundaki taktik kapasitelerini, randımanlarını artırmak lazım.” değerlendirmesinde bulundu.
“Türkiye Ulusal Ekibi’nde kısa vakitte uygun işler yaptığımıza inanıyorum”
Bir devir A Ulusal Futbol Ekibi’ni da çalıştıran Lucescu, kendi devrinde forma bahtı verdiği genç oyuncuların, çabucak sonrasında kadronun elde ettiği sonuçlara bakılırsa değiştirildiğini ileri sürdü.
Daha deneyimli oyunculara forma bahtı verildiğini söz eden Mircea Lucescu, kelamlarına şöyleki devam etti:
“Gördünüz birfazlaca oyuncu benim dönemimde yurt haricindeki ekiplerde forma talihi buldu. Bunu kısa vakitte gerçekleştirmeye çalıştım. Büyük liglerde oynayan futbolculara sahip olmak değerli. İsviçre Ulusal Kadrosu yeterli bir grup. Zira genç oyunculara talih tanıyıp, diğer ülkelerin üst liglerinde oynatıp deneyim kazandırıyorlar. Hırvatistan da o denli. Büyük liglerde oynayan futbolcuları var. Arnavutluk da tıpkı biçimde futbolcuları yurt haricinde oynuyor. Genç yeteneklerle ulusal kadro daha deneyimli oluyor. Türkiye Ulusal Grubu’nda kısa vakitte uygun işler yaptığımıza inanıyorum.”
“Portekiz eski Portekiz değil”
2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off tipi yarı finalinde Türkiye A Ulusal Futbol Grubu’nun 24 Mart’ta Portekiz ile karşı karşıya geleceğini hatırlatan Lucescu, Türkiye’nin bu maçta talihinin olduğunu söylemiş oldu.
Bunun daha epeyce futbolcuların performansına bağlı olduğunu anlatan Lucescu, “Portekiz eski Portekiz değil. Ronaldo eski günlerinden uzak. Türkiye Ulusal Grubu, Portekiz’e göre daha genç. Gençlere de talih tanırsa bu maçta âlâ sonuç elde edebilir.” değerlendirmesini yaptı.
“Trabzonspor şampiyonluğa daha yakın”
“Üç büyükler” olarak isimlendirilen Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş’ın makûs dönem geçirmesini de kıymetlendiren Rumen teknik adam, “Gerçekten güç bir periyot geçiyor. Ancak başka gruplardaki potansiyel de ortaya çıkıyor. Üç büyüklerin düşüşü, Anadolu kulüplerinin yükselişi. Âlâ futbol oynuyorlar. Kayserispor, kupa maçında Fenerbahçe’yi eledi. ‘Üç büyükler’in bu başarısız gidişe deva bulması lazım. Kovid-19 salgını bence taraftarların tribünlerde yer alamamasından dolayı büyük kulüpleri daha epeyce etkiledi.” diye konuştu.
Lucescu, Spor Toto Harika Lig’de şampiyonluğun en büyük adayı olarak Trabzonspor’u gördüğünü deklare etti.
İstanbul ekiplerinin geriden gelip Trabzonspor’u yakalamasının sıkıntı olduğunu öne süren Mircea Lucescu, “Trabzonspor şampiyonluğa daha yakın.” tabirini kullandı.
Rumen teknik adam, Türkiye Muhteşem Ligi’nin Avrupa’daki en güzel birinci 7 lig içinde yer aldığını, bunun da değerli olduğunu kelamlarına ekledi.