“İnatçı bir takımız”

DeSouza

New member
Arabam.com Konyaspor’un Kosovalı futbolcusu Zymer Bytyqi, bir daha Avrupa kupalarında uzunluk göstermek istediklerini söylemiş oldu.
Yeşil-beyazlı oyuncu, Dünya Kupası niçiniyle lige verilen ortada Antalya’da yaptıkları kampta AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Ligde şu anda düzgün bir durumda bulunduklarını vurgulayan sol kanat oyuncusu, “Sezon sonu ligi yeterli bir durumda bitirip Avrupa karşılaşmalarında yer almak istiyoruz. Bunu kadro olarak gerçekleştirmek istiyoruz. Arnavutça ve Türkçe’de birebir bir söz var, inat. Grubumuz inatçı bir biçimde bu kulvarda ilerlemeyi epey istiyordu fakat Vaduz maçında kimi kaidelerden dolayı istemediğimiz bir biçimde elendik. Hala inatçı bir ekibiz ve dönem sonunu hoş bitirip yinedan Avrupa karşılaşmalarında yer almak istiyoruz.” sözlerini kullandı.
26 yaşındaki oyuncu, geçtiğimiz dönemin tıpkı haftasına göre gol yollarında etkisiz kalmalarının hatırlatılması üzerine, şöyleki konuştu:
“Fark etmesi güç bir durum zira siz de biliyorsunuz ki öteki gruplar da bize karşı gerekli tahlilleri yapıyorlar ve kadromuzun kimi ögelerini çözmüş bulunuyorlar. aslına bakarsanız burada şu anda bunun üzerine çalışıyoruz. Kampta âlâ çalışarak bu sorunu çözmek ismine çalışmalar yapıyoruz.”
Şu anda ligde 4. sırada bulunan ekibinin daha güzelini başarabileceğine inandığını aktaran Bytyqi, “Size dürüstçe söylemem gerekiyorsa geçmişi hayli pahalandıran bir insan değilim sonuçta geçmiş geçmişte kalmış. Değerli olan önümüzdeki maçlarda nasıl bir performans sergileyeceğimiz. Şu ana kadar ligdeki durumumuz güzel gidiyor tabi daha uygununu başarabilirdik. Eksik olan noktalarımız var. Bunu da burada kampta çalışarak gideriyoruz. Düzgün bir biçimde kamp sürecini geçiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
“İlhan hoca performansımızı artırdı”
Zymer Bytyqi, teknik yöneticileri İlhan Palut’un epeyce başarılı olduğunu vurguladı.
Konyaspor’un, İlhan Palut’tan evvel bir düşüş ortasında bulunduğunu hatırlatan Bytyqi, “Gelir gelmez her şeyi yoluna soktu. Çalışmaları, bizim performansımıza fazlaca olumlu yansıdı. En büyük faktörlerden biri de bizim hocaya ve grubuna olan hürmetimiz. Tıpkı biçimde onların bize çalışmalarımızda ve kulüp ortasında gösterdikleri hürmet. Bu olumlu bir biçimde Konyaspor olarak performansımıza yansıyor.” diye konuştu.
Zymer Bytyqi, çabucak hemen 16 yaşındayken Avrupa’nın en kıymetli futbolcu yetiştiren kulüplerinden Salzburg’a transferinin kendisi için güç bir devir olduğunu tabir ederek, “16 yaşında Salzburg’a dahil oldum. 15 yaşımda benimle ilgileniyorlardı. Üzerimde bu biçimdelar fazlaca büyük bir baskı vardı zira Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gruplar benimle ilgileniyordu. Benim açımdan epeyce kolay bir karar olmadı. Birinci defa yurt haricinde ailemden farklı bir biçimde futbol oynayacaktım. Nitekim o periyotlar benim için sıkıntı bir karar oldu.” formunda görüş belirtti.
Ailesinin Kosova’daki savaş yüzünden oradan ayrılmak zorunda kaldığını anlatan Bytyqi, kendisinin ise Belçika’da doğduğunu ve daha sonra Norveç’e gittiğini lisana getirdi.
Konyaspor’a transferinde Türkiye’de oynayan Norveçli oyuncuların katkısı olduğunu söyleyen 26 yaşındaki sol kanat, “O periyotlar daha fazlaca Türkiye’de oynayan Norveçli arkadaşlarımdan Türkiye ve Konyaspor hakkında bilgi aldım. Vedat Muric’i bilsem de o devirlerde arkadaş değildik. Buraya gelmeden bütün arkadaşlarım Türkiye ve Konyaspor hakkında hoş şeyler söylemiş olduler. Bilhassa Balkan oyuncuların Konyaspor bünyesinde olması benim buraya gelmem açısından kıymetli bir faktördü.” sözlerini kullandı.
“Bundesliga’da oynamak istiyorum”
Zymer Bytyqi, hayalinin Bundesliga’da top koşturmak olduğunu söylemiş oldu.
Kariyerinde en üst düzeyde liglerde oynama maksadının bulunduğunu anlatan deneyimli oyuncu, “İlerde mesleğimde en üst düzeydeki liglerde oynamak istiyorum. Bunu tabi ki vakit gösterecek. Ekiple göstermiş olduğum performansla birlikte mesleğimde bir gün Bundesliga’da oynamak istiyorum.” diye konuştu.
Konyaspor’un stadını ve taraftarını fazlaca sevdiğini aktaran Bytyqi, Muhteşem Lig’de en beğendiği ve takip ettiği kanat oyuncusunun Edin Visca olduğunu kelamlarına ekledi.
Kosovalı oyuncu, Konya kentini hayli sevdiğin ve kentin İslam açısından kendisine katkı sağladığını vurgulayarak, kelamlarını şöyleki tamamladı:
“Buraya geldikten daha sonra Konya kentinde İslam hakkında epey şey öğrendim. Daha evvel de İslam dininin gereklerini yerine getiriyordum lakin buranın daha büyük bir katkısı oldu.”