Fair & Green IT: Meraklılar için aygıtlar

Leila

Global Mod
Global Mod
Şimdiki c’de iPhone 3G/3GS pilinin nasıl değiştirileceğini açıklıyoruz. Makale için 3GS’mi beş veya altı kez söküp takmak zorunda kaldım: çeşitli yedek pillerin özerkliğini ölçtük, ayrıca ayrı adımların fotoğraflarına ve elbette bir videoya ihtiyacımız vardı…

Her seferinde pil değişiminin ne kadar karmaşık olduğuna kızıyordum. İş arkadaşları Lutz Labs ve Hannes Czerulla da aynı şekilde düşünüyor. Şu anda bazı Android cihazların ekranlarını değiştiriyorlar ve zor açılan kasalardan şikayet ediyorlar. Bir akıllı telefonla, ekrana ulaşmak için pili bükmek zorunda kaldılar – pil bitmiş.

En azından bazı tasarımcıların, onarımı ve hatta yükseltmesi daha kolay olan akıllı telefonları düşünmesi iyi bir şey. Örneğin, birkaç kez bahsettiğimiz Fairphone’daki insanlar. Bir “tasarım temel eğitim kampında”, farklı bileşenlere uyum sağlayan esnek bir arka kısım gibi, destekleyicilerle birlikte dayanıklı telefonlar için bazı fikirler buldular:

Fairphone modüler akıllı telefonlar için fikirler.

(Resim: Fairphone)

İki İspanyol tasarımcı Bernat Lozano ve Rocío García benzer fikirler sundular:

Bernat Lozano ve Rocío García’nın tasarımı.

(Fotoğraf: Bernat Lozano)

Bunun gibi akıllı telefonların önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya çıkacağını düşünmüyorum. Sadece hantal görünüm ve teknik zorluklar nedeniyle değil. Büyük üreticiler muhtemelen bu tür dayanıklı cihazları satmaya pek ilgi duymuyor.

Ancak neyse ki, “modüler” ve “normal” akıllı telefonlar arasında net bir ayrım yapmaya gerek yok – sonuçta, tüm cihazlar az çok kolayca değiştirilebilen bileşenlerden oluşuyor.

Diğer şeylerin yanı sıra iFixit’in bu tablet sıralamasının da gösterdiği gibi, günümüzün aygıtlarıyla onarım kolaylığındaki farklılıklar şaşırtıcı derecede büyük. On puan basit onarımları, bir puan ise onarımı zor anlamına gelir.

(Resim: iFixit)

(Resim: iFixit)

iFixit henüz akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar için böyle bir sıralama yayınlamadı, ancak iPhone, Galaxy S4, MacBook Air ve Co. da şu şekilde derecelendirildi:

(MERHABA)

Haberin Sonu