eKaybedilen Gündelik Hayat: Hâlâ Sadece İkinci | sıcak çevrimiçi

Leila

Global Mod
Global Mod
Çok geç geldim: Wedemark Vatandaş Kayıt Bürosu açıldıktan 10 dakika sonra 6 numarayı çıkardım ve o sırada yeni kimlik kartı için başvuran ikinci kişi oldum. Ofisteki herkesin keyfi yerindeydi ve talebimin kısa ve öz ifadesi (“istiyorum”) açıklama yapılmadan anlaşıldı: “Buradan alabilirsiniz.” Sadece arka planda münferit teknik ipuçları veren genç bir adamın varlığı, 1 Kasım’ın özel bir gün olduğunu ortaya çıkardı.

Eski kimlik kartım kullanılarak bilgilerime ulaşıldı ve sadece iki soruya cevap vermem gerekiyordu: Yabancı vatandaşlık için başvuruda bulundum mu ve yeni kimlik kartıma parmak izimi basmak isteyip istemediğim. Hayır, istemedim. Çünkü ne için anlamıyorum. Kimlik kartı alındıktan sonra çıktıların silineceğine dair güvencem olsa bile, teslim etmekten rahatsız olurum. En az kazanın kayıtsız verilerle meydana geldiği kanıtlanmıştır.

Daha sonra bana, diğer şeylerin yanı sıra, kimlik kartında parmak izi olmadan “parmak izi karşılaştırması yoluyla kimliği doğrulamak için basitleştirilmiş prosedüre” katılamayacağımı bildiren bir imza başvurusu sunuldu. Bu, şu anda parmak izleriyle hiç çalışmayan EasyPass gibi otomatik sınır kontrolleri anlamına gelir. Feragat kararımın arkasında durdum ve yukarıdaki (kimlik kartı için bir model olarak) ve altındaki formu imzaladım.

Ancak bir sonraki form olan “Alman Vatandaşlık Eki” bana pek mantıklı gelmedi. Niçin askerliğimi başka ülkelerde yapıp yapmadığımı beyan etmem gerektiğini kibar katip bile anlamadı. Her yeri kontrol edip “Hayır” imzalayacağım konusunda anlaştık.

Ödeme zamanı geldiğinde ve ben şikayet etmeden, katip yeni kimliğin oldukça pahalı olduğunu söyleyerek özür diledi. Ona güvence verdim: GEZ ücretine kıyasla ayda 24 sentin oldukça ucuz olduğunu düşünüyorum.

Çok bilgilendirici bir broşür aldım, ancak bazı orijinal pasajlar içeriyor, örneğin: “Çevrimiçi tanımlama işlevine ek olarak, dijital imza, kimlik kartıyla mümkün olan başka bir yeniliktir”. Eh, kimlik olmadan da mümkündü.

İstenilen kimlik kartının durumunu online olarak sorgulayabilme imkanını çok şık buluyorum. Bunu yapmak için web’de bir belge numarası girmem gerekiyor. Ancak şu ana kadar sadece “Belge bulunamadı” diyor. PIN mektubunu birkaç gün içinde almalıyım ve kimlik kartı iki ila üç hafta içinde hazır olmalı. Bir okuyucuyu nerede bulabileceğim sorulduğunda, ya Federal Basın Bürosundan ya da bir elektronik satıcısından yalnızca belirsiz yanıtlar aldım.

Yedi dakikadan biraz fazla bir süre sonra, Kayıt Bürosu’nun nazik çalışanlarını selamlayabildim. Bir selam olarak onlara kaydedilen süreyi gösterdim ve uzmanların tahmin ettiği 23 dakikanın çok altında kaldıklarını açıkladım. Övgü iyi karşılandı. Bakalım Bundesdruckerei de kimliğim konusunda bu kadar hızlı mı?

(MS)

Haberin Sonu