Donanım Harikalar Diyarı | sıcak çevrimiçi

Leila

Global Mod
Global Mod

Christof Windeck c’t’e 1998’de stajyer olarak katıldı ve şu anda donanım departmanının yazı işleri müdürü.

c’t yazı işleri ekibinin kalbi kariyer değiştirenleri sever, aksi takdirde burada olmazdım. 1997’den beri her yıl on iki ct dergisi yerine 26 derginin doldurulması gerekiyordu, bu yüzden daha fazla insanın yapması gerekiyordu. Kursiyerler için iş ilanları c’t’de yayınlandı.

1998’de, sağduyudan çok cesaretle, ilk olarak bir haber merkezinde staj yapmak için başvurdum. O zamanlar PC donanımı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Elektrik mühendisliği okudum ama yüksek frekans teknolojisi. Eğitimim sırasında, 1987’de bir Fortran kursu tamamladım, daha sonra ölçüm cihazlarını HP-Basic ile programladım, bir HP-UX iş istasyonunda biraz uğraştım ve bir Apollo’da LaTeX ile staj yaptım. Tezim 1991’de bir Mac (sanırım IIsi) ile yazılmıştı.

Ama c’t’yi 1998’de hevesle okudum çünkü eski işverenimde birdenbire CIO’ya geçmiştim – kuşkusuz Windows 3.1 ve DOS çalıştıran altı veya sekiz bilgisayarı olan 12 kişilik bir şirkette. Şu andan itibaren ağa bağlı olmalılar ve hiçbir maliyeti olmamalıdır. Önceki HF hasarım nedeniyle, 50 ohm koaksiyel kablo ile gerçek 10 Mbit/s kablolama sorun değildi: Konnektörleri kendim kıvırdım, kablo uçlarını sonlandırdım ve temiz bir şekilde toprakladım. Ancak sunucu ve istemci nasıl yapılandırılır? İnternette bulunacak çok az şey vardı, Wikipedia ve Google daha sonra geldi. Daha sonraki meslektaşlarımın makaleleri olmasaydı bunu asla başaramazdım: Linux’u ISA-SCSI ana bilgisayar adaptörü ve Micropolis sabit diski olan bir PC’ye özenle kurdum ve sayısız başarısızlıktan sonra, DOS istemcilerini bağlamak için samba ve Netware mars_nwe öykünücüsünü aldım.

Bozuk bir USB cihazı, bir anakarttaki sözde kendi kendini onaran (PTC) sigortayı bozduğunda, cihazı lehimli bir cam tüp sigortayla prize taktım, ancak o sırada işlemci veya yonga seti umurumda değildi. Ancak Aralık 1998’de c’t yazı işleri kadrosunda ücretsiz stajyer olarak başladım. Georg Schnurer bana Celeron 300, 300A ve 366’yı soket 370 anakartlarda çalıştırdı. “Mendocino” Celeron kolayca 450 MHz’de çalışmalıdır ve entegre L2 önbelleğe sahip ilk işlemcilerden biriydi. Aksi takdirde, yuva işlemcileri, yonga setine giden arka taraf veri yolu önbelleği ve ön taraf veri yolu önbelleği ile hala günceldi. Ama bunların hiçbiri bana bir şey söylemedi. Ancak, muhtemelen yeterince akıllıydım, çünkü 1999 yılının Nisan ayında gönüllü olarak başlamama izin verildi.

Açık ve kollektif çalışma ortamını hemen beğendim, eleştiriden kaçmasak da sonuçta işin sonucu kamuya yöneliktir ve gizlenemez. Son teslim tarihlerinin basılmasının önemi açık bir şekilde vurgulanmıştır: Her 14 günde bir, özür dilemenin artık bir önemi kalmadığı bir nokta vardır. Yani gece vardiyaları ve kaçırılan hafta sonları tehdit ediyor. Bu deneyim, diğer insanlarla, özellikle de zanaatkarlarla ilişkilerde belirli bir hoşgörüsüzlüğe yol açar.

Bir stajyer olarak, hem bilgisayar teknolojisi hem de gazetecilik yazımı alanında ne kadar az şey bildiğimi fark ettim. Egbert Meyer, Haberler online için ilk şarkı sözlerini 14 defaya kadar yeniden yazmamı sağladı. Andreas Stiller gibi uzman ellerin yanında kendimi gereksiz hissettim: Önce büyük bir çabayla deşifre etmem gereken Intel veri sayfalarının içeriğini o yürüttü. O zamanlar, VIA ve AMD ürünleri – 1999’da Athlon ilk yüksek uçuşuna başladı – benim için derin bir gizemdi: Intel tam devre şemaları, devre şemaları ve 440BX için geliştiriciler için kılavuzlar yayınlarken neredeyse hiçbir belge bulunamadı. ve sonraki i915 anakartlarının yanı sıra CPU ve yonga seti veri sayfaları.

Özellikle Jörg Wirtgen gibi yıllarca bilgisayar üzerinde çalışmış diğer gönüllülerle karşılaştırıldığında, pratik bilgisayar bilgisine sahip olmamam gerçekten utanç vericiydi. Ama sonra HF teknolojisi beni kurtardı: 1999’da Intel, daha sonra olağanüstü bir şekilde başarısız olan ve o zamanlar hayal bile edilemeyecek frekanslarda çalışan Rambus ana belleğini piyasaya sürdü. İlk başta dijital fonksiyonları (DRAM) anlamadım ama empedansları, yansıma faktörlerini, dielektrik sabitlerini ve şerit çizgileri biliyordum. Onunla parlayabildim – en azından bir bilgisayar dergisi için yeterince parlak. Ne de olsa PC teknolojisi “roket bilimi” değildir; veri sayfalarını okuyabilirseniz, sonunda PCI veri yolu veya DRAM gecikmelerini anlayacaksınız. Ama bugün benden bir daha Smith kartı isteme!

Bu arada “bit seviyesi testi” önemini yitirmiştir. Tüm çipler için veri sayfaları ve hatta devre şemaları alamıyorsanız sorun değil. Zaman zaman, Linux kaynak kodu ve dahili çekirdek kayıt defteri, işlevlere referanslar sağlar, ancak bazı özel yongaların yapımcıları, ayrıntıları gizli tutmaya özen gösterir. Ancak bilgiler tersine de gizlenebilir: bazı veri sayfaları, muazzam işlev yelpazesi nedeniyle olağanüstü derecede kapsamlıdır; Intel, Haswell masaüstü işlemcileri ve ilgili chipsetler için yaklaşık 1500 PDF sayfası sağlar, CPU işlev açıklaması (Yazılım Geliştirici Kılavuzu) yaklaşık 4000 sayfadır. USB 3.0 veya ACPI 5.0 belirtimleri sırasıyla yaklaşık 500 veya 900 sayfayı kapsar ve bu böyle devam eder.

c’t ve okuyucu kitlesi de değişti, neredeyse hiç kimse mini barebone ile ilgili 25 sayfalık test raporlarını kaçırmıyor. Abit, Albatron, Chaintech, Epox, Iwill, Soltek veya Soyo’yu hala kim hatırlıyor? Intel bile artık masaüstü anakartlar üretmek istemiyor. Bununla birlikte, her zaman gereğinden fazla iş vardır, çünkü bilgisayar donanımı her yerde bulunur, ancak genellikle artık x86 aralığından değil, örneğin ARM SoC’ler biçiminde gelir. Uygulama ve güncellik daha önemli hale geldi, çevrimiçi ortamda raporlar çok az gecikmeyi tolere ediyor.

Haberler forumu bazen sabır gerektirse de okuyucularla yapılan tartışmalar heyecan vericidir. Ancak yardım hattı, birçoğunun çözmekten mutlu olduğu çok çeşitli bulmacalar ve görevler sunar. Teknolojiye olan ilgim de yıllar içinde devam etti. İş ve hobiler neredeyse birbirinden ayrılamaz, bu yüzden ayrılmak zordur.

(ciw)

Haberin Sonu