De-Mail ve ePerso: Federal teknolojinin en iyi hali

Leila

Global Mod
Global Mod
De-Mail’i istiyorum. Neden? Hiçbir fikrim yok, harika. Ama bir yere kaçmak istemiyorum ve bunun için kimliğimi göstermem gerekiyor. O bir yeni gelen ve çevrimiçi tanımlama için bir eID’ye sahip.

AusweisApp'tan hata mesajı

Mevcut AusweisApp’e göre, yeni kimlik kartı için en pahalı ve en güvenli kart okuyucu hiç güvenli olmayabilir.

Hazırlık: En son AusweisApp’i yükleyin, kurun, başlatın – çalışıyor (anket). Var olan tek sertifikalı konfor okuyucusu olan ReinerSCT konforlu RFID cyberJack’i bağladım. Konfor çok pahalı ve çok güvenli demektir. Kimlik kartını taktığımda AusweisApp “Kart okuyucunun doğru ve güvenli çalışıp çalışmadığı belli değil” uyarısı veriyor. Çünkü sertifika sürücüleri veya ürün yazılımı değiştiğinden beri. Peki hala güvenli mi? Güvenli. BSI’nın şakacıları tarafından kandırılmayacağım.

ePerso'da oturum açmak çalışmıyor

ePerso’ya Internet Explorer’dan erişmesi gerekiyorsa Telekom web sitesi bu noktada çöküyor. Firefox’la çalışır.

Telekom web sitesine gidin ve üç kez “Şimdi De-Posta Göndericisi Olun” seçeneğine tıklayın. Formu doldurun, e-postadaki onay bağlantısını tıklayın ve yaşasın: yeni kimliğinizle kaydolabilirsiniz. “Lütfen sabırlı olun.” Dört dakika sonra bitti. Sonuç: Günlüğe kaydetme, Internet Explorer ile çalışmaz. Firefox ile başka bir girişim hedefe götürür. Ancak kulağa beklenenden farklı geliyor: “Önümüzdeki birkaç gün içinde size giriş bilgilerinizi içeren bir şifre mektubu göndereceğiz.”

ePerso'yu okumak

Mentana Claimsoft ayrıca Internet Explorer’da ePerso’ya erişimde sorun yaşamıyor.

De-Mail posta kutum için günlerce beklemek istemiyorum ve FP/Mentana Claimsoft’a geçiyorum. Burada eID işlevini kullanarak verilerinizi doğrudan sağlayabilirsiniz. Hem Internet Explorer hem de Firefox ile çalışır. Önce bir bağlantı (tıklama) içeren bir onay e-postası, ardından tek kullanımlık parola içeren bir e-posta gelir. Bununla kaydolduktan sonra De-Mail posta kutum kurulur. Her şey birkaç dakika sürer ve medya kesintisi olmadan gerçekleşir. Pekala, bir cep telefonunu kaydettirmek için SMS yoluyla tarayıcınıza yazmanız gereken bir kod alırsınız – bu bir dakika sürer.

Yeni kimlik kartıyla kaydolmanın her iki sağlayıcı için de hiçbir maliyeti yoktur. Ancak FP/Mentana, Claimsoft’a Telekom gibi ayda 50 ücretsiz De-Mail vermiyor. Buraya kayıt sorunsuz çalışıyor. Ayrıca, medya kesintileri önlenir ve müşteriler mektup için günlerce beklemez. Telekom ise yeni kimlik kartının eID işlevine güvenmediğini ifade ediyor. Bir buçuk yıl sonra hala karanlık bir varoluş sürmesine şaşmamalı. FP/Mentana Claimsoft ne kadar faydalı olabileceğini gösteriyor.

Bu arada: Para cezası veya benzeri bir şey içermeyen her De-Mail’den memnunum. Gelen kutumda hala tek bir karşılama mesajım var. O zaman bana [email protected] adresinden yaz.

(MS)

Haberin Sonu