Toti yolsuzluk nedeniyle ev hapsinde, Ligurya Bölgesi'nde ne olacak

Ethereum

New member
Tgcom24
Emir sorgulaması

Soruşturma yargıcı Giovanni Toti'nin sorgusunun Cuma gününe yapılmasını planlarken, lojistik girişimcisi Aldo Spinelli ve Toti'nin özel kalemi Matteo Cozzani'nin Cumartesi günü dinlenmesi bekleniyor.

Naiplik

Organ, şimdilik Bölgenin idari faaliyetinin, Kuzey Ligi başkan yardımcısının geçici naipliği ile kesintisiz olarak devam ettiğini garanti ediyor. Alessandro PianaBölgenin iki numarası ve Ligurya'nın Tarımdan sorumlu meclis üyesi, adı birkaç ay önce – şüpheli olarak değil – VIP'ler ve eskortlarla birlikte olduğu iddia edilen partilerle bağlantılı başka bir Ceneviz soruşturmasında ortaya çıktı. Geçici engel durumunda beklendiği gibi Piana, farklı bir karar alınana kadar bu görevi sürdürürken, Toti Severino yasası nedeniyle görevden uzaklaştırıldı.

İstifa veya güvensizlik önergesi

Toti'nin tutuklanması, ikinci görev süresinin ortasında gerçekleşti; bizzat vali tarafından başlatılan son aylardaki tartışma, çıtayı İtalyan bölge başkanlarının yenileme sınırının kaldırılması yönünde hareket ettirdi (bu hipotez, çoğunluk partileri arasında da hoşnutsuzluk yaratmıştı). şimdi Ligurya'da senaryo aniden değişiyor. İstifa uzak ve belirsiz bir hipotez olsa ve Piana da “erken seçim olacağına dair bir işaret olmadığını” yinelese de, çoğunluğun bile bu yönde baskı yapabileceğini dikkate almak gerekiyor. Muhalefetin yanı sıra Fratelli d'Italia da adaylarından birine odaklanarak güçlenmiş olarak ortaya çıkabilir. Gözlemcilere göre Meloni'nin partisinin zaten bir adı var; doktor ve Cenova'nın eski belediye başkanı Massimo Nicolò'nun adı. İstifa seçeneği dikkate alınmasaydı muhalefetin gensoru önergesi sunması gerekecekti ve bu durumda merkez sağ çoğunluktan birinin lehte oy kullanabileceği göz ardı edilemez. Önergenin kabul edilmesi halinde Toti görevden alınacak ve bölge konseyinin tamamı düşecek. Ve erken oylama yapılacaktı.

Erken oylama

Toti'nin görev süresi, ilk Kovid dalgasının ardından düzenlenen son seçim nedeniyle gelecek yıl Eylül ayında sona erecekti ve bu nedenle sonbahara kaydırıldı. Zaten birkaç ay önce, görev süresinin sona ermesi göz önüne alındığında, Bölge koridorları arasında muhtemelen bir uzatmanın tercih edileceğini, dolayısıyla sonbaharda oy vermemek için 2026 baharına ertelenmesine izin verileceğini düşünenler vardı. ve İtalya'daki diğer yerel seçimlere yeniden uyum sağlanması. Değişmeye mahkum olan ve yalnızca Toti'ye yönelik hükmün süresine ilişkin belirsizliklerin değil, aynı zamanda müttefiklerinin siyasi dengesinin de ağırlaştığı bir senaryo. İstifa veya gensoru önergesi ve erken seçim durumunda oylama muhtemelen sonbaharda, Eylül ve Ekim ayları arasında yapılacak. Liguria'nın Haziran ayında yapılacak Avrupa seçimleriyle birlikte oy kullanması kesinlikle imkansız çünkü seçim çağrısı için gerekli teknik süre yok.

Piana: “Erken seçime dair bir ipucu yok”

Şimdilik tüm hipotezler bir kenara bırakıldı. Geçici başkan Alessandro Piana, “Toti'ye olan saygımı ve desteğimi teyit ediyorum, onun Bölgenin özel çıkarları doğrultusunda hareket ettiğinden eminim” dedi. Piana'ya göre erken oylama çözüm olmayacak. “Liguria Bölgesi insanları, bölgeleri temsil ediyor, hizmetler sağlıyor ve bu nedenle idari mekanizma durdurulamaz. Bunu Liguryalılara borçluyuz ve her meclis üyesi idari faaliyeti yürütmeye devam edecek” diye altını çizdi. “Bir sonraki konseyi zaten planladık – diye devam etti Piana – birçok taahhütte öndeyiz ve eğer Toti yönetiminin yatırımlar, altyapılar ve yürütülen projeler açısından şu ana kadar ne durumda olduğunu değerlendirmem gerekirse, inanıyorum ki Bu konu açıklığa kavuşuncaya kadar kimse bunu sorgulayamaz ve yapmayacaktır, umarım konseydeki çoğunluk açısından hemen hemen tüm grup liderleri ve meclis üyelerinden haber aldık ve var. Erken seçime gidileceğine dair hiçbir ipucu yok.”

Salvini: “İstifa etmek teslim olmak demektir”

Matteo Salvini de olaya müdahale etti. Altyapı ve Ulaştırma Bakanı, “Benim açımdan istifa etmek teslim olmak demektir. Çünkü yarın herhangi bir soruşturma, soruşturma veya iddianame belediye başkanının istifasına yol açacaktır” dedi. “Mükemmel bir yönetici olduğunu düşündüğüm Giovanni'ye herhangi bir şey önerecek durumda değilim” diye ekledi. İtalya'da ve tüm medeni ülkelerde, üç yargı düzeyinde mahkum edilen herkesin suçlu olduğuna inanıyorum. Soruşturma yeterli değil. Onu doğru çalıştığını göstermeye davet ediyorum ve yargıçların ona en kısa zamanda bu fırsatı vermesini umuyorum.”

Tajani: “Bu yıllar önce olmuştu, daha erken müdahale edebilirdik”

Antonio Tajani ise Salı günü muhalefetin soruşturmanın “zamanlamasına şaşırdığını” söylemesi nedeniyle hedef aldığı Bakan Nordio'nun sözlerini yineledi. Dışişleri Bakanı, “Mühürlerin Bekçisinin bir rolü var ve ne düşündüğünü söyleyebilir. İyi iş çıkarıyor ve ben de onun sözlerine katılıyorum” dedi. Tajani'ye göre bu “birkaç yıl öncesine dayanan hukuki bir konu, belki iki ay önce harekete geçilebilirdi… Ama bu bizi rahatsız etmiyor, hiçbir şekilde endişelendirmiyor”.