Teknolojisiz tatil | sıcak çevrimiçi

Leila

Global Mod
Global Mod
Yılda bir kez meslektaşım Holger Bleich ve ben yürüyüş botlarımızı giyip editörlerden kaçarız: saf doğa, temiz hava, sadece dışarı çıkın. Girit’e gidiyoruz ve bu sefer kesin, tüm teknolojiyi geride bırakacağız: bilgisayarsız, akıllı telefonsuz, aletsiz yürüyüş. Sadece kapat! Kağıt haritalar satın alındı, pusula sırt çantasında asılı.

Eh, elbette bir istisna var. Holger ve ben, e-kitap okuyucunun, kelimenin tam anlamıyla, internet ve benzerleriyle teknoloji değil, tamamen okumaya dayanan bir cihaz olduğu konusunda hemfikiriz. Ayrıca sırt çantanızda çok fazla yer tasarrufu sağlar. E-kitaplarım Holger’s Kindle ile uyumlu olmasa bile, belki ikimiz de tutumlu davranarak yanımıza bir tane alırız. Ama hey, şarj kablosunu dışarıda bırakabiliriz, pil sonsuza kadar dayanır!

Evet, elbette, bir kamera da dahildir. Küçük ve kompakt çıtçıt – evde kalan sinir bozucu akıllı telefon değil! İstisna olarak, mutlaka 200’den fazla fotoğraf çekeceğimiz için şarj cihazının fotoğraf makinesiyle birlikte verilmesi gerekir.

“Çakıl gerçekten sayılmaz, değil mi?” Holger’a sorar. Phew, tamam, Pebble’a da izin var, bu sadece bir saatin yerini alıyor ve akıllı telefon olmadan zaten akıllı değil, adım saymak dışında ve bu yürüyüş yaparken oldukça kullanışlı. Ne yazık ki, Pebble’ın kendi şarj kablosu var, ama en azından bu, Holger’ın e-sigarasını da şarj ediyor.

Kağıt haritalar yürüyüş rotamızı içerir ancak bitiş noktasını içermez. Belki de bu nedenle, tüm ada için OpenStreetMap veri kümelerine sahip harici GPS, tur için çok pratiktir. Böyle bir harita yedeklemesi güvenlik için de önemlidir – güvenlik önemlidir! Parkurumuzu kaydetmek için GPS kullanırsam, fotoğrafları daha sonra coğrafi olarak etiketleyebilirim. Başka bir kaydedilmiş cihaz, harika.

Artık acil bir durumda ulaşılabilir olmak için çok basit bir cep telefonu yeterli ve hazırsınız! Öte yandan, kartpostalların tüm adresleri yeni akıllı telefonumda, akşam için biraz müzik de iyi olurdu ve yedeklemenin yedeği olarak OpenStreetMap haritalarını da yükleyebilirsiniz.

O zaman belki akıllı telefon gelir ama tabii ki sadece acil durumlarda açılır. Holger’a “O zaman uzatma kablosunu yanıma alacağım,” dedim ve akıllı telefonun şarj kablosunu prize taktım. Ama gerçekten hepsi bu! Holger, “Ve bende güç bankası var!” diye ekliyor.

(acb)

Haberin Sonu