Tek Bezeyle Açılan Kat Kat Ay Baklava

Leila

Global Mod
Global Mod
Tek Bezeyle Açılan Kat Kat Ay Baklava Tanımı İçin Malzemeler

Hamuru için;

• 1 adet yumurta (Küçük uzunluk kullandım)
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 35 gr tereyağ
  • Yarım paket kabartma tozu
  • 1 tatlı kaşığı sirke
  • Alabildiğince un
Açmak için;

• Nişasta (Ben buğday kullandım lakin farketmez)
İçi için;

• Dövülmüş fındık
Üzeri için;

• 100 gram tereyağ
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
Şerbeti için;

• 2 su bardağı su
  • 2 su bardağı şeker
  • 1 kesim limon
Tek Bezeyle Açılan Kat Kat Ay Baklava Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Şerbette tatlı da soğuk olacak. İsterseniz tatlı yavaşça ılıkta olabilir. Hamuru açma sürecinde yalnızca merdane kullandım.
  2. Şerbeti için şeker, su ve limonu bir tencereye aldım. Kısık ateşte kaynamaya başladıktan 10 dakika daha sonra altını söndürdüm, soğumaya bıraktım.
  3. Hamuru için gereçleri bir kaba aldım unu yavaş yavaş ek ederek yoğurdum. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur olacak.
  4. Hamurumu 15 dakika dinlendirdim. Nişastayı soframa serptim hamuru koyarak bir daha nişastayla açmaya başladım. Öncesinde kalın formda açarak üzerine bol nişasta serptim. Alttan ve üstten katlayarak boş alanlara bir daha bol nişasta serptim.
  5. Kenarlardan katlayarak bir daha boş alanlara nişasta serptim. Uçlarından katladım ve aksi çevirdim. 15 dakika da bu türlü dinlendirdim.
  6. bir daha nişastayla bu sefer ince formda açmaya başladım. Bezemi katlayarak zıt çevirdim. Merdaneyle inceltmeye devam ettim.
  7. Fındığı bezenin üzerine serptim. Her iki kenardan iki parmak kadar katlamaya başladım. Tam ortaya geldiğimde hamuru ortadan ikiye böldüm.
  8. Kalan kısmıda katlayıp her iki parçayıda bardakla bastırarak ay halinde kesimler çıkarttım. Herbirini kare borcama dizdim.
  9. Üzerine erittiğim tereyağ ve sıvı yağ karışımını tatlımın üzerine yaydım. Evvelce ısıtılmış fırında 170 derecede alt üst kızarana kadar pişirdim.
  10. Tatlı fırından çıkınca soğumaya bıraktım. Soğuk tatlıya soğuk şerbet döttüm. Şerbeti çekince servise hazır deneyeceklere afiyet olsun.
Tek Bezeyle Açılan Kat Kat Ay Baklava Tanımı Fotoğraflı Yapılışı