“Süper Lig’den de teklifler aldım fakat…”

DeSouza

New member
Sezon başında Göztepe’den Belçika takımı Westerlo’ya transfer olan Halil Akbunar, haksız tenkitler niçiniyle yıprandığı için Göztepe’den ayrılmak zorunda kaldığını, Türkiye’de öbür kadro forması giymek istemediği için de Westerlo’ya gittiğini söylemiş oldu.
Belçika’da Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin sorularını cevaplayan Halil, transfer sürecini ve gayelerini anlattı.
Göztepe’den ayrılma sonucunın akabinde Westerlo’ya transferinin kolay olduğunu aktaran Halil, “Hasan Çetinkaya liderimiz arayıp ‘Seni düşünüyoruz, Westerlo’ya gelmek ister misin?’ dediğinde ben bunu hiç düşünmeden kabul ettim, ‘Gelmek istiyorum’ dedim. Bir haftalık süreçte kabul ettim ve geldim. Göztepe taraftarı olduğum için Türkiye’de diğer grup forması giymek istemiyordum. O denli bir duygusallığım vardı. Bir de 29 yaşında Avrupa’ya çıkmak benim için hoş bir şey oldu. Onun için burada çalışıp düzgün yerlere gelmek istiyorum.” tabirlerini kullandı.
Belçika’ya transferindilk evvel Harika Lig gruplarından teklifler aldığını da aktaran Halil, “Hangi kadroların olduğunu ben söylemeyeyim, çıkan haberlerden herkes hangi gruplar olduğunu görmüştür. Görüşmeler sıradan oldu, profesyonel olarak bir kadroya gidecektim. Sonuçta ekipten ayrılmak istiyordum, zira Göztepe’de duygusal ve mental olarak hayli yıpranmıştım. Ailem de bu süreçte yıprandığı için bir karar almak zorundaydım ve ayrılma sonucu aldım. Türkiye’den gelen tekliflerle menajerim ilgilendi, ben hiç biriyle görüşmedim, konuşmadım. Westerlo da çıkınca aslına bakarsan menajerime ‘Her tarafı kapat, Westerlo’ya gitmek istiyorum’ dedim.” biçiminde konuştu.

“Göztepe’yle elbette bir gün inşallah tekrar kavuşacağız”

Göztepe’nin ömründe epey kıymetli yerinin olduğunu belirten Halil, sarı-kırmızılı kadronun Üstün Lig’den düşmesi hakkında, “Ben Göztepe’nin taraftarıyım, Halil Akbunar olduysam onların yardımıyla oldum, bunu hiç bir vakit inkar edemem. Hislerimi anlatmam hayli güç. İçinden bir kesim koptuğunu düşünüyorsun. aslına bakarsanız mental olarak çöküşüne bunlar sebep oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Röportaj sırasında vakit zaman duygusallaşan Halil, “Göztepe’ye vedam inanılmaz biçimde güç oldu. Göztepe’yle elbette bir gün inşallah tekrar kavuşacağız. Birtakım taraftarlarla görüşmeye hala devam ediyorum. esasen herkes teşekkür ederek yolladı, ben de buradan hepsine teşekkür ediyorum. Bana haklarını helal etsinler.” diye konuştu.
“Aslında en büyük pişmanlığım, profesyonellikten çok duygusallığıma yenik düştüm. Duygusal olmasaydım birtakım maçlara daha güzel hazırlanabilirdim.” sözünü kullanan Halil, “Göztepe’de devam etmek seçeneklerin içinde yok muydu?” sorusunu, “Edemezdim. Zira ailem yıpranmıştı. Ailem olunca kasvet oldu…” biçiminde yanıtladı.
“Bu durumlar yaşanmasaydı Göztepe’de yüzde 100 devam ederdim”
Deneyimli futbolcu, Göztepe’de yıpranmasına ait, “Haksız yere olan tenkitler… İnsanları futboluyla eleştirebilirsin lakin kızımıza kadar laf uzatamazsın. Bana iftira atamazsın. Eminim ki bunu gerçek Göztepeliler yapmadı. Kaos oluşturmak isteyenler yaptı, bu bizim için epey sıkıntı oldu. Artık çocuklarım bile etkilenmeye başlamıştı. O yüzden ayrılma sonucu aldım. Yoksa ben 2. Lig’de de kadromda kaldım. Git dediler gittim, gel dediler geri geldim. Bu durumlar yaşanmasaydı Göztepe’de yüzde 100 devam ederdim. Benim için ligin değeri yoktu.” sözlerini kullandı.
Spor Toto 1. Lig’de uğraş eden Göztepe’nin durumunu da pahalandıran Halil, “İnşallah Göztepe en yeterli yerlerde olacak. Tarihine ve geçmişimize baktığınız vakit her vakit muvaffakiyete odaklı bir kulübümüz var. Yeni yatırımcılar geldi, ekibi daha da gençleştirdiler. Büyük ihtimalle proje yapıyorlar, bu sene gayelerini bilmiyorum, şampiyonluk mu olacak, gelecek sene mi yapacaklar? Bilmiyorum lakin eminim bir daha Üstün Lig’de devam edeceklerdir.” biçiminde konuştu.
“Fiziksel kalite olarak Belçika fazlaca üst seviyede”
Westerlo’da maksatlarını gerçekleştirmek için sıkı çalıştığını aktaran Halil, şöyleki devam etti:
“Fiziksel kuvvetin daha fazla olduğu bir yerdeyiz. Bunun için alışma, adaptasyon sürecim var. Bunu da güzel geçirdim. Sağ olsun kadroda Sinan Bolat epey yardımcı oldu, adaptasyon sürecimi kısalttı. İnşallah burada başarılı olmak istiyorum, buraya bir şeyler katmak istiyorum. İnşallah bunu da başarırım. Belçika’da topun oyunda kalma mühleti bizden çok. Şiddetli koşular epeyce oluyor. Kreatif oyuncu Türkiye’de daha epeyce var lakin fizikî kalite olarak Belçika fazlaca üst düzeyde.”
Deneyimli futbolcu, “Süratin kıymetli avantajlarından biri. Belçika’da savunmacılar seni daha fazla zorlayacak mı?” sorusuna, “Tabii alışılmış yüzde 100. Belçika’da bütün oyuncular çabuk. Defans bile çabuk. Yapacak bir şey yok, biz de onların açıklarını bulmaya çalışacağız.” karşılığını verdi.
Westerlo ile 3+1 yıllık kontrat imzaladığını hatırlatan Halil Akbunar, “Tabii ki hedeflerim var. Burada makul bir düzeyde kalmak istemiyorum, zorlayabildiğim kadar kendimi de görmek istiyorum. Göztepe’den ayrıldım, yeni bir ekibe geldim, çıkabildiğim kadar tepeye çıkıp daha sonrasında karşıma transfer olarak neler gelecek bakacağım.” değerlendirmesinde bulundu.
“Milli forma için nazaranv geldiğinde her vakit hazırız”
A Ulusal Ekip formasını tekrar giymek istediğinin altını çizen Halil, “Milli forma için bakılırsav geldiğinde her vakit hazırız. Elimizden ne geliyorsa oraya gitmek için çabalayacağız.” tabirlerini kullandı.
Halil, Türkiye’nin 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılacağına inandığını kaydederek, “Milli grupta genç bir takımımız var. İnanılmaz kaliteli arkadaşlarımız orada, inşallah başarılı olacaklar. İnanıyorum. İstedikten daha sonra her şeyi başarırlar.” formunda konuştu.