Soğuk Sarma Baklava (Videolu)

Leila

Global Mod
Global Mod
Soğuk Sarma Baklava Tanımı İçin Malzemeler

• 24 adet baklavalık yufka
  • 1 kase ceviz, fındık yada antep fıstığı
  • 150 gram tereyağı yahut margarin
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
Şerbeti için

• 1 litre süt
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 200 ml sıvı krema
Üzeri için

• 2 tatlı kaşığı pudra şekeri
  • 1 tatlı kaşığı kakao
  • 1 paket vanilya
Soğuk Sarma Baklava Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle tereyağını eritip üzerine çıkan köpükleri alıp sıvı yağı ekleyip karıştıralım.
  2. Şerbeti için sütü ve şekeri tencereye alıp ocakta şeker eriyene kadar karıştıralım.
  3. daha sonra soğuması için bir kenara alalım soğuduktan daha sonra 1 paket kremayı ekleyip karıştıralım.
  4. Sarmak için dört tane yufkayı alıp üzerini yağlıyoruz.
  5. Biraz ceviz serpelim daha sonra bir şiş sayesinde sıkı sıkı saralım.
  6. Tepsiye alıp üzeri kurumaması için kapatalım. Saracak olduğumuz yufkaların üzerini de kapatmayı unutmayalım.
    ❗
    borcam tepsiye yaptığım için 6 tane rulo sardım siz fırın tepsisine yapacaksanız şerbeti 1 buçuk litre sütten şekeri de 4 su bardağı şekerden yapabilirsiniz.
  7. Sarma süreci bittikten daha sonra kesmeye başlayalım ben uzun biçimde kestim ancak siz kare olacak biçimde de kesebilirsiniz ben daha sonraki yaptığımı kare kestim o biçimde de hoş oldu.
  8. daha sonra kalan yağı üzerine sürüp 170 derecelik fırında nar üzere kızarana kadar pişirelim.
  9. Fırından aldıktan 5 dakika daha sonra soğuk şerbeti verelim.
  10. daha sonra dinlenmeye bırakalım tatlı soğuduktan daha sonra buzdolabına kaldıralım en az 2 saat dinlensin.
  11. Servis edeceğimiz vakit tatlının üzerine pudra şekeri, kakao ve vanilya karışımı eleyelim. Soğuk sarma baklavamız hazır afiyetle tüketebilirsiniz.
Soğuk Sarma Baklava Tanımı Fotoğraflı Yapılışı