“Sergen hocayı ve Ismael hocayı getirdim, ikisi de başarılı oldu”

DeSouza

New member
Beşiktaş Kulübü Lideri Ahmet Işık Çebi, borcun denetleme konseyi tarafınca gerçek yansıtılmadığını söylemiş oldu.
BJK Akatlar Kültür ve Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen 2021 yılı olağan idari ve mali genel şurasında konuşan Çebi, “Raporlarda yazanları okumayı öğrenemedik. Denetleme konseyi 4 milyar 900 milyon borç yazıyor ancak kasadaki 600 milyon lirayı saymıyor. Borç 4 milyar 300 milyon lira.” dedi.
Gelir ve sarfiyatı dengelemek istediğini söyleyen Çebi, “Amacım gelir ve sarfiyatları dengelemek. Benim vaktimde gelir 1 milyar 822 milyon, masraf 1 milyar 859 milyon lira. Pandemi üzere bir devir yaşadık, pandemi yüzünden 500 milyon her yıl para kaybettik. Çin’deki virüsü de ben mi getirdim? Pandemi yüzünden 2 yılda 1 milyar yapar kaybettiğimiz para.” sözlerini konuştu.
Teknik yönetici Abdullah Avcı ile ilgili tenkitleri de cevaplayan Çebi, “Abdullah Avcı’ya 29 milyon lira para ödeyecekken, başka hocalara 2 milyon TL fazla para ödemişim. O hocalarla 30 milyon avro kar ettim. Biz büyük topluluğuz. Adama ‘senin sıkıntının ne, nasıl yardımcı olabiliriz?’ dedik. ‘Bana yardımcı olamazsın, gücüm bitti’ dedi. ‘Seni yollayalım’ dedim, ‘hayır’ dedi. Başkanlık budur, gücü kalmamış adamı Beşiktaş’ın başında mı tutacaktım? Takım dışı bırakılan oyuncular bizim devrimizde alınmadı. Bunların kadroya yaramadığını 3 hoca söylemiş oldu. Bunların karşılığı 60 milyon avro. Bu kontratlar bizim vaktimizde yapılmadı.” değerlendirmesinde bulundu.
“Sergen hocayı ve Ismael hocayı getirdim. İkisi de başarılı oldu”
Teknik yönetici Lider Karaveli ile ilgili de konuşan Çebi, “Altyapıdan hoca getirdik adamı perişan ettiler. Başkan Karaveli geldi, adamı yediler bitirdiler. Adam bize geldi, ‘ölmek üzereyim, nefes alamıyorum’ dedi. Artık gelen hoca da hayli güzel. Araştırdık, epeyce da yeterli bir hoca gördük. Seneye nazaranceksiniz bu kulüp nasıl başarılı olacak. Geldiğimden beri Sergen hocayı ve Ismael hocayı getirdim. Biri oldu, oburu olacak. Tereddüt olursa seneye bana burada hesap soracaksınız. 4 kupa aldık bu toplumsal medyacılar bize yakıştıramadılar. Bunların parasını tıkır tıkır ödeyen bir idare var.” sözlerini kullandı.
KPMG raporu daha sonrası yasal sürecin devam ettiğini kaydeden lider Çebi, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:
“KPMG raporunu yapacağız dedik, yaptık şaşırdılar. ‘Mahkemeye veremezsin’ dediler. Ben liderim, Cumhuriyet Başsavcısı değilim. Gerekli yerlere belgeleri ilettim. SPK üzere bir kurumun önünde evrak inceleniyor. Beşiktaş’la ilgili bu evrak, dernekler masasında inceleniyor. Bu belgeyi çekmeceye atmadım. ’20 dava açtık’ diyorum, ‘ne yaptınız’ diyor konuşmacı. Fikret Orman’ın vaktinde burada bir arkadaşa yanlış bir şey yapıldı. Çocuktan özür diledim, ona açılmış davaları geri çektim nazaranve gelince. Beşiktaşlılık bu işte. Biz kimi koruyup korumayacağımızı biliriz.”
“Taraftarla sıkıntım yok, onlar beni, ben onları seviyorum”
Taraftarla bir sorunu olmadığını da aktaran Çebi, “Taraftarla sıkıntım yok, onlar beni, ben onları seviyorum. Enflasyona karşın rahat maç izlesinler diye yapabildiğimiz kadar indirim yaptık. Fenerbahçe maçı öncesinde bir taraftarın çektiği görüntü var, evvel o taraftarı ayıplayın. Lideri onun telaffuzlarına yanıt vermeye çalışırken o kameraya çekmiş. Diğer bir topluluk liderini başına taç yaparken siz beni yerden yere vurmaya çalışıyorsunuz.” diye konuştu.
Maliyetleri düşürmek için altyapıdan gelecek futbolculara yöneleceklerini aktaran Çebi, “Geldiğimizden beri altyapıdan oynattığımız çocukların ne durumda olduğunu biliyorsunuz. Hepsi fazlaca güzel geliyor. İki yıldan beri grup biçiyoruz, pırlanta üzere geliyor. Beşiktaş’ı sevmeyip kontrat imzalamayacak çocuk var ise anasının konutuna gitsin. Beşiktaş’ın değerini bilmeyenin ben değerini bilmem.” değerlendirmesinde bulundu.
Çebi, ayrıyeten yarın yapılacak seçimli genel konseyde lider adayı olan Fuat Çimen’in seçilmeleri halinde yanlarında olacağını belirterek, “Güveniyorsanız Fuat beyefendiye oy verin. Seçilirlerse ben de yanlarında olacağım. Geldiğimizde binlerce icra belgesi vardı. Kasada 100 lira yoktu. Fuat beyefendi, kazanırsanız 100 milyon lira kasanız var, güle güle kullanın.” tabirlerini kullandı.
“Yasanın yüzde 90’ı doğruysa, 10’u değil”
Spor Yasası ile ilgili konuşan Çebi şunları söylemiş oldu:
“Spor yasası bizi terbiye etmek için yapılıyor. Buna uyacağız. Ben cumhurbaşkanımızdan yapılandırma istemeye gittim pandemiden iki gün evvel. ‘Nereye kadar Ahmet’ dedi. Cumhurbaşkanım bu sefer kelam dedim. Yasanın yüzde 90’ı doğruysa, 10’u değil. Geçmişten gelen borçlardan, yeni gelenleri sorumlu tutarsanız altından kalkamayız. Devletin sahip çıkacağı en büyük kurumlar bu kulüpler. Yıldırım Demirören’in 100 milyon lira borcunu sildirdik. Bunu fakat bağış kabul fakat öbür biçimde kabul edin. 7 yıllık ikinci başkanlığım devrinde silinmeyen bir borcu Yıldırım Demirören ile oturup konuştuk ve sildik.”
Hakemlerle ilgili sessiz kaldığı tarafındaki tenkitlere de yanıt veren Çebi, “Ben kendi yoğurt yiyiş şeklimle hakemlerle ilgili gayretimi verdim. Eksik olabilir. Onların tabiriyle darbe yapıldı. Kamuoyunda kızgınlıkla da olsa hissiyatla bize ziyan verebilecekleri hissine kapıldım. Ben hakemlerin tamamının gönderilmesini söylemiş oldum. Şayet seneye bu hakemlerden biri burada olursa sabahtan akşama söylemiş olduğiniz üzere masayı yumruklamanın 10 katını yapacağım.” sözlerini kullandı.
“Bırakmam Seni” kampanyası ile ilgili olarak Çebi, “El açtıysam Beşiktaş taraftarına el açtım. tekrar açıyorum. O kampanyanın epeyce büyük manevi takviyesi oldu. Birtakım iş adamlarımız hiç ilgi göstermediler. Basketbolda bir muvaffakiyet abidesi yazıldı. Stratejimiz gerçek gidiyor. Yanımızda olmanızı istiyorum.” diye konuştu.
Ayrıyeten konuşması öncesinde idare şurası üyelerini alkışlatan Çebi, yarınki seçimde karşısında rakip olarak yer alan Fuat Çimen’le bir ortaya gelerek muvaffakiyet diledi.