Okan Buruk: “Bu kadar fark etkileyici oldu”

DeSouza

New member
Spor Toto Harika Lig’in 14. hafta çabasında deplasmanda Medipol Başakşehir’i 7-0 mağlup eden Galatasaray’ın teknik yöneticisi Okan Buruk, skorun kendileri için de epey etkileyeceği olduğunu söylemiş oldu.
Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda oynanan müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Okan Buruk, “Maç öncesi kazanma maksadımızın olduğunu söylemiştik lakin bu kadar farklı galibiyet bizim için epeyce etkileyici oldu. Ligde bugüne kadar 8 gol yemiş bir gruba karşı ve oyun olarak ligin en kuvvetli kadrolarından biri, Avrupa’da da epey kıymetli iş yaptılar. Ligin en değerli gruplarından birine bu biçimde bir sonuç almak bizi keyifli etti. Maça erken golle başlamamız, birinci yarı sonunda attığımız iki gol, ikinci yarı rahat oynamamızı sağladı. Maçın başından sonuna kadar öndeki baskımızı devam ettirdik. Oyun ve skor olarak istediğimizi alana yansıttık.” dedi.
Taraftarın takviyesinden de keyifli olduğunu aktaran Buruk, “Taraftarımız bize her vakit takviye veriyor, burada da takviye verdiler. Bu ekibe daima güvenmeleri gerektiğini söylüyorduk. İnşallah Dünya Kupası daha sonrası tıpkı güç, istek ve birebir performansla geri döneriz. Oyuncularımı tebrik etmek istiyorum. Benim için Başakşehir fazlaca özel bir topluluk, burada fazlaca hoş anılar yaşadım. Bu odada şampiyonluk kutlamıştım. Burada tekrar olmak benim için sevindirici. Maç önü çiçekle karşılama oldu. Başakşehir Lideri Göksel Gümüşdağ ve tüm Başakşehir ailesine teşekkür etmek istiyorum.” biçiminde konuştu.
“Fenerbahçe’nin 3 puan kaybetmesi bizim için başka bir motivasyon oldu”
Buruk, “Bu galibiyet lige bakışınızı nasıl değiştirecek?” sorusuna, “Biz daima uzun vadeli bakıyoruz. Kısa vadeli puan farkı açılsa da hiç bir şeyin bitmeyeceğini daima söylüyorduk. Oyun olarak düzgün durumda olduğumuzu söylüyorduk. Bugün maç öncesi Fenerbahçe’nin 3 puan kaybetmesi bizim için başka bir motivasyon oldu. Ligde ikinci sırada bitirmek bu dönemi ve puan farkı olarak yaklaşmak bizim için amaçtı, bugün bunu yakaladık. Lig uzun bir maraton, epey şiddetli bir fikstürü geçtik. Bundan daha sonra iç saha maçlarımız hayli olsa da her maç sıkıntı.” cevabını verdi.
Okan Buruk, maç takımına alınmayan Yunus Akgün’ün geleceğiyle ilgili soru üzerine şunları söylemiş oldu:
“Benim için en kıymetli şey içeride rekabet olması, kim hak ediyorsa onun oynaması. kimi vakit alışılmış tercihleriniz oluyor. Hak edene formayı vermek istiyorum. Emre bunun için en ülkü örnek. Kadroda epeyce az yer aldı, idman maçlarında bile yer almadı, kupada oynamadı lakin bir anda forma ona geldi. Oynadı ve üç maç devam etti. Her oyuncu performansını arttırmak zorunda. Burada en güzelini yapmak zorundasınız. Yunus da bizim epeyce güvendiğimiz, beğendiğimiz ve ileriye dönük uygun işler yapacağını düşündüğümüz oyunculardan biri. Yunus için mili grup ortasının âlâ geleceğini, bir daha ekip için kıymetli bir isim olduğunu ortaya çıkarmamız gerek. Yunus’la birlikte bunu yapacağız. Yunus’a güveniyoruz. Galatasaray altyapısından yetişmiş bir oyuncu. Yunus’a inancım yüzde yüz tam. Yunus’la ilgili farklı bir fikrimiz yok. Elimizdeki takıma güveniyoruz, onlarla devam etmek istiyoruz.”
Buruk, Dünya Kupası niçiniyle lige verilecek orta hakkında, “Bu ortayı istemezdim lakin farklı bir şey yaşayacağız. Dünya Kupası ortası birinci kez Kasım’da olan bir şey. Türkiye’de Dünya Kupası’na en epey oyuncu veren ekibiz. Beş oyucumuz Dünya Kupası’na gidecek. Biraz değişik olacak. Onlar döndükten daha sonra ve dinlenmeden döneme devam edecekler. Dünya Kupası’na giden oyuncularla ilgili yanlışsız program yapmamız gerekecek. Mental olarak bir yarışın içine girecekler, 5 oyuncuyu bir daha gruba adapte etmemiz gerekecek. Hazırlık devri kimi oyuncular için fırsat olabilir. Kıymetli maçlar yapacağız İstanbul’da ve hazırlık kampında. Yükselen bir grafiğimiz vardı, burada orta verdik. Birebirini inşallah yine yakalayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.