Kıbrıs Tatlısı

Leila

Global Mod
Global Mod
Kıbrıs Tatlısı Tanımı İçin Malzemeler

• 5 adet yumurta m boy
  • 1 su bardağından 1 parmak eksik toz şeker
  • 1 su bardağından 1 parmak eksik sıvı yağ
  • 2 su bardağı galeta unu
  • 1 su bardağı elle kırılmış ceviz
  • Yarım su bardağı hindistan cevizi
Şerbeti için ;

• 4 su bardağı su
  • 3,5 su bardağı şeker (Ben hayli tatlı sevmiyorum 4 su bardağı suya 3 su bardağı şeker koyuyorum kimi vakit daha da az)
  • 2 paket vanilya
Kreması için;

• 1 kilo süt (5,5 su bardağı geliyor )
  • 1 su bardağı mısır nişastası
  • 1 paket krem şanti
  • 1 paket vanilya
  • 1 su bardağından 1 parmak eksik tozşeker
Kıbrıs Tatlısı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. İlk evvel şerbetimizi yapalım yani su şeker kaynatılır aygaz kapatılır ve vanilyalar atılır karıştırılır. Şerbet soğumaya bırakılır.
  2. Kek için yumurta şeker çırpılır başka gereçler eklenir epey az çırpılır.
  3. Borcamı yağlayın ( ben dikdörtgen borcam kullandım baya büyük)
  4. Keki dökelim ve alt üst fanlı ayarda borcamı fırının alttan ikinci gözüne koyalım.
  5. 160 derecede 30dk pişsin daha sonra 180 dereceye alalım 5dk daha pişirelim ben fırın kapağını hiç açmıyorum ılıyana kadar bekletin.
  6. Kek baya bi soğuk olsun şerbeti de soğumuş oluyor aslına bakarsan kek pişene kadar. Şerbeti kek üzerine dök ve çatalla delikler aç şerbeti çeksin. Borcamı fırın içine koy orda kendisi dinlensin.
  7. Kreması için süt nişasta vanilya tozşeker karıştır göz göz olunca aygaz kapat. Krema orta ara çırp baya bi soğusun daha sonra krem santi içine dök ve biraz daha çırp.
  8. Şerbetini çeken kekin üzerine muhallebiyi dök üstüne de hindistan cevizi dök.Muhteşem oluyor :))).
    Not: şu bardağı ölçüm 200ml.
    Nişasta mısır olandan. Cevizi robotta çekmeyin elle kırın. Asla sıcak keke şerbet dökmeyin kek yumuşak makûs olur.
Kıbrıs Tatlısı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı