Kapanma riski olan kuyumcuların sorunu çözüldü

Ethereum

New member
Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Lideri Timuçin Sönmez, Ticaret Bakanlığının kuyumculuk kesimine yönelik olarak yaptığı düzenlemeye ait, “Yetki evrakı alamayan on binlerce kuyumcu kapanma riskiyle karşı karşıyaydı. Mesleksel yeterlilik dokümanı imkanı tanınmasıyla kuyumcuların bu riski ortadan kalktı” dedi.

Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ile kuyum ticareti yapmak için gereken yetki evrakıne sahip olma kaideleri düzenlendi. Mesleksel yeterlilik evrakına sahip kuyumculara da yetki dokümanı verilmesi mümkün hale geldi.

Düzenlemeyle, kuyumcularda, orta yahut yükseköğretim kurumlarının kuyumculuk faaliyetleriyle ilgili alanlarından ya da bunlara denkliği kabul edilen yurt haricindeki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda ustalık evrakı ve mesleksel yeterlilik dokümanı kuralı aranmayacak.

“USTALIK EVRAKI ALMAK İÇİN 5 YIL BEKLEMEK GEREKİYORDU”

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Lideri Sönmez, vazifeye geldikleri günden beri bu sorunun tahlili için çalıştıklarını söylemiş oldu.

Ustalık dokümanı almak için 5 yıl beklenmesi gerektiğini belirten Sönmez, şöyleki devam etti:

“seneler evvel açılan dükkanların birçoklarının bu evrakı yoktu. ötürüsıyla kuyumculuk yetki evrakı alamıyorlardı. hem de 3 ya da 4 yıl evvel açılan kuyumcu dükkanları için de benzeri sorun yaşanıyordu. Bu dükkanlar da kalfalık evrakı alsa dahi ustalık evrakı almak için mühletleri yetmediği için yetki dokümanı alamıyordu.

Eksik evrak tamamlanmadığından Kuyumculuk Bilgi Sistemi müracaatları onaylamıyordu. Artık yapılan düzenlemeyle yetki evrakı almak için mesleksel yeterlilik dokümanı de kabul edilecek.

Mesleksel yeterlilik dokümanında 5 yıl üzere bekleme ya da diğer bir süre koşulu bulunmuyor. Sorunun tahlilinde kuyumcu esnafının yanında olan başta Ticaret Bakanımız Mehmet Muş olmak üzere ilgili tüm Bakanlık bürokratlarına teşekkür ediyorum.”

Sönmez, Türkiye genelinde yaklaşık 46 bin kuyumcu dükkanı bulunduğuna ve bunların lakin yüzde 30’unun yetki evrakı alabildiğine işaret ederek, “Kuyumcu yetki evrakı alamayan dükkanlar kapanacaktı. Yetki evrakı alamayan on binlerce kuyumcu kapanma riskiyle karşı karşıyaydı. Mesleksel yeterlilik dokümanı imkanı tanınmasıyla kuyumcuların bu riski ortadan kalktı” diye konuştu.

Kuyumcu esnafına, süratle hareket ederek müddeti ortasında mesleksel yeterlilik evraklarını tamamlamaları ve yetki dokümanlarını almaları davetinde bulunan Sönmez, mesleksel yeterlilik evrakı almak için AB fonlarından sağlanan takviyeden yararlanılabileceğini lisana getirdi.

Sönmez, lise ve üniversitelerin kuyumculuk kısımlarında okuyanlarla yurt haricinde bu alanda eğitim gorenlerin de problemlerinin çözüldüğünü belirterek, “Bu durumda olanlardan ustalık ve mesleksel yeterlilik evrakı kaidesi aranmayacak. Yani kuyumculuk okullarını bitirenlerin diplomaları da yeterlilik dokümanı olarak sayılacak” dedi.