İstek Çalımbay taraftardan takviye istedi

DeSouza

New member
2022 Katar Dünya Kupası niçiniyle liglere verilen ortada çalışmalarını Antalya’da sürdüren Spor Toto Harika Lig takımlarından Demir Küme Sivasspor’da teknik yönetici İstek Çalımbay, beIN SPORTS HABER’in konuğu oldu.
“Dünya Kupası’nda favori grup yok”
Birinci kere kış aylarından düzenlenen 2022 Katar Dünya Kupası’nda grupların adapte olmakta zorlandığını söyleyen İstek Çalımbay, turnuvanın favori ekiplerinin maç kazanmakta zorlandığını lisana getirdi. İspanya, Belçika ve Portekiz’in âlâ gruplar olduğunu ve son 16 tipinde ekiplerin daha güzel performans sergileyeceğini lisana getirdi. Dünya Kupası’nda favori grubun olmadığını da ekledi.
“Ligde itediğimiz yerde değiliz”
Rıza Çalımbay, Avrupa’da düzgün performans sergilediklerini lakin ligde istediği durumlarda olmadıklarını söylemiş oldu. Lige verilen ortayı güzel pahalandırmak istediklerini söyleyen Çalımbay açıklamalarına şöyle devam etti:
“Lige verilen ortadaki kamp bizim için düzgün oldu. Hem lig, hemde Avrupa’da oynamak bizi epeyce yordu. Birinci 14 maçta yaptığımız kusurları orta daha sonrası yapmamamız gerekiyor. Avrupa’da yeterli pozisyondayız fakat ligde istediğimiz düzeyde değiliz ve bunu düzeltmemiz gerekiyor.
Demir Küme Sivasspor’daki dördüncü senem. Üç yıldır üst üste Avrupa’ya gidiyoruz. Türkiye Kupası’nı aldık ve Avrupa’dan başkan olarak kümeden çıktı. Üst seviye bir bütçemiz yok. İstikrarlı bir bütçe ile hazırlıklarımızı yapıyoruz. Avrupa maçlarımızı ulusal maç havasında çıkıyoruz. Ligde ülkü 11 ile maçlara çıkamadık bunun ortasında düşünceler yaşadık.
Mevcut takımımızla ligde dört maç daha oynayacağız ve bu maçlardan en düzgün sonuçları almak için uğraş edeceğiz. ondan sonrasında transfer periyodu gelecek ve baktığımız oyunculardan içinde transferi düşünebiliriz bu biçimde…”
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Stant Salonu’ndaki Şut ve Gol standında futbolculuk devrindeki kramponu ile lisans evrakı olan İstek Çalımbay o periyoda ilişkin hislerini şöyle lisana getirdi:
“Kırık parmakla iki maç oynadım”
“Ayağıma aldığı darbe kararı serçe parmağım kırıldı. Ayakkabıyı giydiğimde ise parmağım acıyordu. Ben de bir formül buldum ve yırttım orayı. O biçimde iki maça çıktım ve o denli oynadım. Oynamam epey riskliydi fakat bu biçimde çıkıp oynadım. En âlâ oynadığım devirlerdi…”
“Taraftarımız bize takviye versin”
Rıza Çalımbay, Demir Küme Sivasspor’un aldığı başarılarla tarih yazdığını söylerek taraftardan takviye istedi. Çalımbay kelamlarına şöyle devam etti:
“Pandemidilk evvel namağlup oynuyorduk. Buradaki muvaffakiyetin en büyük hisse sahibi taraftarımızdı. sonrasındasında büyük seriler yaptık ve bir daha Avrupa’ya gittik. Beni üzen şey Adana Demirspor ile yaptığımız maçta 32 bin bireye oynuyoruz, kendi alanımızda ise 2 bin, 3 bin bireye oynuyoruz. Bu olmamalı. Taraftar, gruba sahip çıkmalı. Ben epeyce üzülüyorum. Ligin belkide en az taraftarı olan grubu biziz güya. Başarısız olsak taraftar haklı derim fakat üç sene üst üstte Avrupa’ya giderek tarih yapmışız. Bizim kimseden para isteğimiz yok yalnızca manevi takviye istiyoruz. Sivas’ın ismi Avrupa’da daima duyuluyor. O yüzden de taraftar da bize katkı sağlamalı. Biz başarılı olacaksak, taraftarımızla başarılı olacağız. niye gelmiyor taraftar bilmiyorum fakat taraftarımızın takviyesine hayli muhtaçlığımız var.”