Guti’den Muhteşem Lig eleştirisi

DeSouza

New member
Real Madrid’in efsane futbolcularından Guti Hernandez, Muhteşem Lig’de büyük kadroların, ısrarla yaşı büyük oyuncuları transfer etmekle kusur yaptıklarını söylemiş oldu.
İspanyol futbolunda iz bırakan isimlerden olan ve İspanya 1. Futbol Ligi’nin (LaLiga) dünyadaki elçiliğini yapan Guti açıklamalarda bulundu.
Beşiktaş’ta 2010-2011’de forma giyen Guti, Türk futbolunun büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Türk taraftar kitlesinin gücü, coşkusu fazlaca üst düzeyde. Türkiye’deki büyük grupların bütçelerini zorlayarak, tahminen aşarak fazlaca fazla para harcarken bile istedikleri sonuçları alamadıklarını gözlemliyorum. Ben natürel ki her vakit Beşiktaş’ı en üstte görmek istiyorum lakin Türkiye Muhteşem Lig’i sıkıntı bir lig. Çok çekişmeli geçiyor. Türkiye’deki büyük kadrolar değişik biçimde ısrarla yaşlı oyuncu transfer etmeye devam ediyor. Bu isimlerin kadrolara ne kadar katkı sağladığından da emin olamıyorum. Ancak maalesef bu türlü devam ediliyor.” dedi.
Üstün Lig’de Trabzonspor’un şampiyonluğunu da kıymetlendiren İspanyol yıldız, “Trabzonspor’u şampiyonluğundan dolayı tebrik ederim. Çoklukla Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin şampiyon olacağı düşünülüyor. Bu niçinle açıkçası Trabzonspor’un şampiyonluğuna biraz şaşırdım. Şaşırdığımı söylemiş oldum ancak son senelerda Muhteşem Lig’de üç büyükler haricinde da şampiyonlar görmeye başladık.” formunda konuştu.
“Beşiktaş benim için özel bir kulüp”
Beşiktaş’ta ayrıyeten kısa vadeli antrenörlük yapan Guti, siyah-beyazlı ekibin teknik yöneticisi olmak isteyip istemediği sorusuna şu karşılığı verdi:
“Beşiktaş benim için özel bir kulüp. Beşiktaş’ta yardımcı antrenör olarak çalıştım, teknik yöneticilik için bir teklif almadım. Natürel ki hiç bir vakit, hiç bir kapıyı kapamıyorum. Daima birebir yanıtı veriyorum, hoş projelerde bulunmak, ilerlemek istiyorum. Bir projenin gerisinde âlâ bir planlama, hoş bir ruh var ise her vakit seve seve o projede bulunmak isterim. Teknik yöneticiliğe geri dönmek için her insanın inandığı bir proje ortasında bulunmak istiyorum. Aradığım şeylerden biri de kulübün âlâ bir vizyona sahip olması ve müspetlik. Kulübün, benim ve oyuncuların keyifli olduğu bir yerde, düzgün sonuçlar alınacağına inanıyorum.”
“Futbolcu ve teknik yönetici Guti’yi ayırmak gerek.” diyen Guti, “İyi bir futbolcu, uygun bir teknik yönetici olacağını garanti etmez. Teknik yöneticinin tek işi elindeki grupla, imkanla en uygun sonuçları almaktır. Ben teknik bir oyuncu olduğum ve uygun paslar verdiğim için, benim kadrolarım pas oyunu oynamak zorunda değil. Bir antrenör için en düzgün sonuç kazanmaktır. Kıymetli olan bunu nasıl başaracağını bulmaktır. Elindeki oyunculara nazaran en güzel taktiği bulmalısınız.” değerlendirmesinde bulundu.
“Bu sene Ballon d’Or’u Benzema’ya vermezlerse Ballon d’Or’a inanmayı bırakırım”
Real Madrid altyapısında yetişen ve İspanyol takımının 15 yıl formasını giyen Guti, bu sene Ballon d’Or (Altın Top) mükafatını katiyen Karim Benzema’nın hak ettiğini söylemiş oldu.
Benzema’nın Real Madrid formasıyla olağanüstü bir dönem geçirdiğinin altını çizen Guti, “Bu sene Benzema’ya Ballon d’Or’u vermezlerse diğer ne vakit vereceklerini bilmiyorum. Ballon d’Or’u kazanmak için bundan daha fazla ne yapılabilir ki! Bence sonuç epey net. Bu sene Real Madrid ya da diğer büyük bir kadronun, en kıymetli en kritik maçlarında sonuca bu kadar tesir eden bir diğer futbolcu görmedim. Şampiyonalar Ligi’ndeki maçlara da baktığımızda da bu kadar dayanılmaz bir performans görmedim. Bu sene Ballon d’Or’u Benzema’ya vermezlerse Ballon d’Or’a inanmayı bırakırım. PSG’ye, Chelsea’ye City’ye karşı maçlarda 3’er gol attı. İnanılmaz bir şeyden bahsediyoruz. Şampiyonlar Ligi tarihinde öteki bir oyuncu bunu yaptı mı bilmiyorum.” diye konuştu.
Real Madrid Teknik Yöneticisi Carlo Ancelotti’nin de epey büyük bir teknik adam olduğunu aktaran Guti, “Beş ligi kazanan tek antrenör. Ancelotti epeyce pahalı bir futbol adamı. Ancelotti soyunma odasını harikulade bir sakinlik ve güçle domine ediyor. Tüm oyuncuların kendini değerli hissetmesini sağlıyor. Ancelotti için şapka çıkarıyorum, fevkalade bir teknik yönetici.” tabirlerini kullandı.
“İspanyol futbolunun gücünü Şampiyonlar Ligi yarı finali ve finalinde de görüyoruz”
Elçisi olduğu İspanya futbolunu kıymetlendiren Guti, “Benim için işim epey kolay. İspanyol futbolunun dünyada görünürlüğünü arttırmak için bu bakılırsavdeyim. İspanyol futbolu küresel bir pozisyonda, benim de fazlaca uğraşmama gerek kalmıyor. Bunun bir daha sonraki adımı kulüplerin daha sürdürülebilir biçimde, kuvvetli isimleri lige çekmeleri. LaLiga epeyce büyük gruplara sahip. Şu an tahminen tek eksik noktamız olabilir, geçmişteki üzere büyük isimleri lige yeniden çekmeliyiz. Premier Lig’le rekabet etsek bile her vakit İspanyol Ligi kendi için yarışıyor. İspanyol futbolunun gücünü Şampiyonlar Ligi yarı finali ve finalinde de görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
Guti, LaLiga’da oynadığı devirde karşısında en zorlandığı oyuncuların başında Samuel Eto’o’nun geldiğini belirterek, “Karşısında en zorlandığım bir oyuncu seçmem gerekirse Samuel Eto’o derim. 16 yaşında birinci sefer birbirimize karşı oynadık, o yaşta bile harikulade bir düzeyde oynuyordu. Hem teknik tıpkı vakitte fizikî manada. Ben Eto’o’nun futbolundan keyif almaktan fazla, onun yaşattığı futbol acısını çekmek durumunda kaldım. Real Madrid’e karşı gösterdiği performans bize ziyan veriyordu.” halinde konuştu.
“Bol sürprizli bir Dünya Kupası olacağını düşünüyorum”
Katar’ın mesken sahipliği yapacağı 2022 Dünya Kupası’nı da pahalandıran Guti, şunları söylemiş oldu:
“Aynı kümede yer alan İspanya ve Almanya kümeden çıkacaktır. Çok sürprizli bir Dünya Kupası olacakmış üzere geliyor. Biroldukca eşit ekip var lakin Fransa’yı biraz ayırıyorum. Fransa şu an en uygun ulusal ekip pozisyonunda bulunuyor. Lakin mantalite kısmında kimi vakit denetimi kaybedilebilecek bir ekibe sahipler. Fransa disiplinli bir biçimde devam ederse her insanın bir tık önünde bulunan bir ulusal ekip. Fransa en üst düzeyde şayet olmazsa herkes için eşit bahta sahip bir Dünya Kupası olacaktır. Bu Dünya Kupası beni heyecanlandırıyor. Bol sürprizli, eğlenceli bir Dünya Kupası olacağını düşünüyorum.”