“Garantilemeden ‘Şampiyon oldum’ diyemezsin”

DeSouza

New member
Spor Toto Üstün Lig’de liderliğini açık farkla sürdüren Trabzonspor’un oyuncusu Dorukhan Toköz, şampiyonluk uğraşını sonuna kadar vereceklerini söyleyip ve taraftarların da kendilerine olan takviyesini sürdürmesini istedi.
Trabzonspor Mecmuası’nda yer alan röportajında Dorukhan Toköz, hem savunma tıpkı vakitte hamle olarak iki taraflı oynayıp, elinden geldiğince kadroya katkı sağlamaya çalıştığını kaydetti.
Ortaya koydukları başarılı futbolda en değerli etkenin ekip içi ahenk olduğunu aktaran Dorukhan, “Bizim kadro için en değerlisi, her insanın birbirine epeyce hürmet duyması ve beraberinde da birbirini fazlaca seviyor olması. Herkes birbirinin düzgün futbolcu olduğunu, elinden geleni yaptığını biliyor. İdmanımız yahut tedavimiz bittikten daha sonra bile arkadaşlarımızla bir arada vakit geçiriyoruz. Yabancı ya da Türk fark etmeksizin herkes birbiriyle epey yeterli anlaşıyor. Başarımızın sırrı da bence buradan geliyor. Hocaların verdiği taktik ne kadar düzgün olursa olsun, grup ahengi bulunmadığı vakit muvaffakiyet hayli güç gelir.” tabirlerini kullandı.
“Rahat hareket etmememiz gerekiyor”

Dorukhan Toköz, daha evvel Üstün Lig’de Beşiktaş formasıyla yaşadığı şampiyonluk deneyimiyle ilgili, şunları aktardı:

“Biz şampiyon olduğumuzda, puan farkıyla öndeyken, ortayı kapatan gruplar oldu. Biz gol averajıyla şampiyon olduk. O yüzden ne olursa olsun bizim kendimizi düşürmememiz gerekiyor. ‘Şampiyon olduk, bitti.’ demememiz, puan farkı fazla diye rahat hareket etmememiz gerekiyor. Zira ne olursa olsun geriden gelen yeterli ekipler var. Matematiksel olarak garantilemeden ‘Şampiyon oldum.’ diyemezsin. Bu durumun rehavetine kapılmadan, elimizden geldiğince son haftaya kadar en düzgününü yaparak devam etmemiz gerekiyor. Şampiyon olduktan daha sonraki durum aslına bakarsanız inanılmaz hoş. Şu an bunun kahrını çekmek zorundayız. Öndesin diye durursan, gerideki rakipler seni yakalayabilir. Hiç durmadan çalışmamız ve bu performansımızı devam ettirmemiz gerekiyor. Liderlik de inanılmaz heyecanlı ve memnunluk verici bir şey.”
Mesleğindeki birinci amacın bordo-mavili formayla şampiyonluk yaşamak olduğunu aktaran Dorukhan, “Şampiyon olduktan daha sonra ne olur ne biter, nasıl şeyler gelişir bilmiyorum. Natürel ki her futbolcu Avrupa’da oynamak ister. Ben Trabzonspor’a gelmeseydim, Avrupa’ya gidecektim. Oradaki teklifleri değerlendirecektim fakat buraya gelmek nasip oldu. İnşallah oraya da gitmek nasip olur.” biçiminde görüş belirtti.
Şampiyonluk yolunda taraftarların sabırlı olmasını isteyen bordo-mavili oyuncu, “Ne olursa olsun bize sabretsinler zira oynadığımız futbol pas üzerine, sabır gerektiren bir oyun. Ne olursa olsun bizi desteklemeyi bırakmasınlar. Zira ekipteki herkes elinden geleni yapıyor. aslına bakarsan taraftarlarımız her maça geliyor, stadı dolduruyor, bize dayanak veriyor. Onlara teşekkür ediyoruz. İnşallah onlar bu biçimde dayanak verdikçe biz de yeterli gitmeye devam edeceğiz.” diyerek kelamlarını tamamladı.