Eski bakan Giulio Santagata öldü: Ulivo'nun kurucularından biriydi

Ethereum

New member
Tgcom24
Santagata'nın siyasi kariyeri

Romano Prodi'nin tarihi işbirlikçisi, Ulivo'nun kurucularından biriydi ve başlangıçta Margherita ve ardından Demokrat Parti için 12 yıl boyunca parlamento üyesiydi. Modena ilinin Zocca şehrinde doğdu, Bologna Üniversitesi Ekonomi ve İşletme bölümünden mezun oldu. Santagata, 1996 yılında Romano Prodi'nin ekonomi danışmanıydı ve daha sonra Avrupa Komisyonu başkanı olduğunda eski başbakanı Brüksel'e kadar takip etti.

Santagata'nın ölümü Prodi: “Çok yakın bir arkadaşımın yasını tutuyorum, onu özleyeceğim”

“Giulio Santagata'nın vefatı büyük bir acı. Derin sevgi duygularıyla bağlı olduğum çok değerli bir dostumu kaybetmenin yasını tutuyorum.” Romano Prodi bunu bir açıklamasında belirtti. “Yıllarca – diye anımsıyor Prodi – Giulio ve ben sadece özel hayatlarımızın büyük bir bölümünü değil, aynı zamanda siyasi mücadeleleri, başarıları ve yenilgileri de paylaştık. Bizi yan yana gören bir hikayenin pek çok anısını bugün özetlemem benim için imkansız. “. Prodi sözlerini şöyle bitiriyor: “Onun canlı zekasını, tavsiyelerinin açık sözlülüğünü ve hayat ile politika arasındaki ironik dönüm noktalarını bulma yeteneğini özleyeceğim. Düşüncelerimi ve en büyük sarılışımı Lalla'ya, çocukları Eugenio ve Pippi'ye, aile”.

Gentiloni: Ulivo'nun kahramanı, onu özleyeceğiz

“Ulivo olayının kahramanlarından biri olan Giulio Santagata'yı hatırlıyorum. Daima ironik, asla alaycı olmayan, cömert organizatör, meraklı entelektüel. Giulio'yu özleyeceğiz”. Avrupa Ekonomi Komiseri Paolo Gentiloni bunu X'te yazıyor.

Rotondi: Gerçek bir devlet adamının vefatından dolayı üzüntülüyüz

“Halefi olarak 2008 yılında Program Uygulama Bakanlığı'nın başında bulunduğum arkadaşım Santagata'nın vefatından büyük üzüntü duyuyorum. Mutlu bir şekilde işbirliği yaptık çünkü kendisi gerçek bir devlet adamıydı”. Fdi milletvekili Gianfranco Rotondi, eski bakan Giulio Santagata'nın vefatı hakkında böyle yorum yapıyor.

Zampa (Pd): olağanüstü arkadaş, politikayı değiştirdi

“Giulio Santagata olağanüstü bir arkadaştı ve onun ölümü beni çok üzüyor.” Bu, Demokrat Parti senatörü Sandra Zampa tarafından ifade edildi. “Yaratıcı zeka, canlılık ve politik güçle dolu olan Giulio – Zampa'yı anımsıyor – kendisiyle işbirliği yapacak kadar şanslı olan herkese büyük bir yapma arzusu, pozitiflik ve cesaret duygusu verdi.” Zampa şöyle devam ediyor: “Reformizmin ve İtalyan merkez solun yakın tarihindeki en heyecan verici siyasi dönemi birlikte yaşadık: iki seçim kampanyası, iki zafer. Tüm Program Fabrikası'nın öncülüğünde yaptığı yenilikler, siyasetin nasıl değiştirilebileceğine dair bir örnek teşkil ediyordu. özellikle seçmenlerle ve toplumla olan ilişkisi. Giulio benim ve onu tanıyanların kalplerinde kalacak. Lalla'yı, karısını, çocuklarını, kız kardeşini ve ailesini kucaklıyorum “.

Richetti (Az): Her zaman politik ve entelektüel arasındaki sınırda

“Siyasete ilk adımlarımı Modena'da ve Ulivo projesinde attım. Her zaman politik olanla entelektüelin sınırında olan, her zaman araştıran ve geliştiren bir adam. Zekası ve tutkusu özlenecek.” Montecitorio'daki Yenileme Başına Eylem grup lideri Matteo Richetti, eski bakan Santagata'nın ölümü hakkında bu şekilde yorum yapıyor.

Boccia: Bir arkadaş ve siyasi bir amaç ayrılıyor

“Giulio Santagata'yla birlikte bir arkadaş, siyasi bir hedef, ülkemizin geleceğini yüreğinde taşıyan bir adam gidiyor. İlerici kampın tarihindeki en güzel siyasi sayfalardan bazıları onunla bağlantılı. Ulivo'nun sezgisinde ve Romano Prodi'nin seçim zaferlerine yol açan bu büyük çalışmada, Giulio'nun o zamanki İtalyan siyasetini analiz etme yeteneği ve büyük bağlılığı çokça görülüyor.Senatörlerden kişisel olarak kucaklarım ve başsağlığı dileklerimi eşi Lalla'ya, ailesine ve Demokrat Parti senatörleri”. İşte Demokrat Parti senatörlerinin başkanı Francesco Boccia.