eLost Everyday: Büyük Boşluk | sıcak çevrimiçi

Leila

Global Mod
Global Mod
7 Aralık’ta, birkaç kavgadan sonra nihayet ePerso’mu aldım ama sonra sana bundan bir daha bahsetmedim. Özür dilerim: bildirilecek bir şey yoktu. AusweisApp’in ilk sürümünü (belli ki güncellemenin güvenlik açığı devre dışı bırakılmış olarak), bir BSI sertifikalı okuyucuyu (SCL011) ve eID işlevi etkinleştirilmiş yeni bir kimlik kartını yüklemiştim. Ama bunun için herhangi bir kullanım bulamadım.

ePerso’nun tanıtımına eşlik eden FOKUS’a sordum ve henüz çalışan bir uygulama listesi olmadığı söylendi. Yalnızca GDV’nin komisyoncu portalı zaten çevrimiçidir; Ne yazık ki, ben bir sigorta komisyoncusu değilim. Test pilotundan tanıdığım Fujitsu çevrimiçi mağazasını ziyaret ettim. Orada hiçbir şey değişmemişti: prosedür ePerso ile gerçekleşmiş olmasına rağmen gerçek bir kayıt yoktu. Sayfa (“Hesabım” altında) artık yeni kimlik kartıyla kaydın mümkün olmadığını bildiriyor.

AusweisApp’in yeni sürümü nihayet dün kullanıma sunulduğunda cesaretlendim. Ve gerçekten de artık kimlik kartı portalında bir liste var. Bununla birlikte, neyin zaten çalıştığına ve neyin sadece duyurulduğuna dair hiçbir bağlantı ve net bir gösterge yoktur.

Alman Emeklilik Sigortası: ePerso’ya kayıt çalışmıyor.

Yani nihayet eService’lerini bulmak için Alman emeklilik sigortasındaki kurdu arıyorsunuz. “İmza kartını” okuması gereken bir Java uygulaması yüklenmiştir. Ne yazık ki, yetki belgesini okurken başarısız oluyor. Ardından, aktarılacak verilerin bulunduğu pencere boş kalır, ancak sizden “Kimlik kartınızın PIN’ini girin” sorulur. Kendimi hiç güvende hissetmiyorum.

Schufa: ePerso ile kayıt çalışmıyor.

Listede bölgesel olarak sınırlı olmayan veya örneğin bir sigorta şirketiyle müşteri ilişkisini hedefleyen çok az uygulama var. Schufa kaydı (neredeyse tüm “müşteriler” oradadır) “teknik bir hataya” yol açtığında, bu nedenle, uzun süredir ePerso ile uyumlu olan söz konusu GDV portalını denedim. Orada, yeni kimlik kartıyla kimlik doğrulama işlemi başarısız oldu ve güvenlik nedeniyle durduruldu. En azından PIN’i tanımsız bir durumda girmek zorunda kalmamalıyım.

GDV: ePerso ile giriş çalışmıyor.

Belki de sorun bende, sistemimde veya İnternet proxy’mizde. Her durumda, test aşamasında burada her şey yolunda gitti. Sorunların ne olabileceğine dair BSI’ya yapılan bir soruşturma şu ana kadar yanıtsız kaldı.

Hala bir projenin genel kalitesini bazı bariz sorunlardan çıkarmanın kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Ama şimdi yeni kimlik kartına olan inancım derinden sarsıldı.

(MS)

Haberin Sonu