eKayıp Plasebo | sıcak çevrimiçi

Leila

Global Mod
Global Mod
Yaklaşık beş hafta sonra, hala yeni kimlik kartımın durumunu bildiren web sitesine kayıtsız bir şekilde bakıyordum. Cuma günü ödüllendirildim: “Bu kimlik kartı, kimlik kartı yetkilisine ulaştı. PIN mektubunu aldığınızda veya PIN mektubu yetkiliye verildiğinde alınabilir.”

Bu sabah ilk yolum, büyük bir duygunun yaşandığı vatandaşlık dairesine çıktı: BT meslektaşım şikayet ediyordu. Önümde bir vatandaş daha olmasına rağmen 20 dakikadan fazla bekledim. Sonunda sıra bana geldiğinde, yan masadaki bir teknisyen yeni ürün yazılımını takas terminaline aktarıyordu. Ben ayrıldığımda hala meşguldü.

Web'de ePerso durumunu görüntüleme

ePerson burada. Ancak PIN’in harfi nerede? Ya, ya da, ya da değil…

Her şey yolunda görünüyordu; yeni kimliğim hızla bulundu. Ama sonra çalışan PIN mektubumu istedi. Ne yazık ki bir tane almamıştım. Bu kötü, dedi onun ifadesi. “Yetkililere emanet edildiğini” ummuştum. Görünüşe göre o kadar da yanılmamışım, çünkü aranan bir meslektaşım, Bundesdruckerei’nin “ilk karışıklıkta” Bürgerbüro’ya ilk PIN mektuplarını gönderdiğini söyledi. Ne de olsa belediyemizde yeni kimlik siparişi veren ikinci kişi benim ama nüfus müdürlüğünde şifrem bile bulunamıyor. Personel beni iki kimlik kartımla iki dakika yalnız bırakınca, bir an için bir adam kaçırma olayı aklıma geldi. Ama fail olarak beni teşhis etmek çok kolay olurdu ve iş kimlik konusunda devletin hiç merhameti yok.

Yeni kimlik bana verilmeden önce, çalışan eID işlevini bloke etti ve onu istediğime dair imzalamam gerekti, ki bu söz konusu bile olamaz. İşlevi yalnızca PIN’in harfi göründüğünde yeniden etkinleştirebilirim. Ne de olsa, biri onu yakalamış olabilir ve şimdi internette beni taklit etmek için kimlik kartımı çalmak için sinsice dolaşıyorlar. Yeni bir PIN yok; mektup kaybolursa, yeniden başvurmalı, yeni bir vesikalık fotoğraf vermeli ve muhtemelen beş hafta daha beklemeliyim. Küçük bir teselli: Aktivasyon veya yeni bir başvuru için herhangi bir ödeme yapmam gerekmiyor.

Kızgınım ama kime bilmiyorum. PIN mektubu yarın posta kutusunda olacak mı? Bundesdruckerei, postane veya Bürgerbüro israf mı etti? PIN mektubunun iadeli taahhütlü postayla güvenli bir şekilde teslim edilmesi için iki veya üç avro daha ödemek isterdim. Şimdi çok az e içeren bir ePerso’m var.

Ek: Bu öğleden sonra saat 4’ten kısa bir süre sonra şehir yönetiminden bir telefon aldım. çok hızlı gittim; Ben çıkar çıkmaz postacı PIN mektubumu getirdi. Tesadüfler var. Her halükarda, yarın ePerso’mun eksik e’sinin kilidini açabilirim. Ve güvenlik de yeterli: bilgi (PIN) ve mülkiyet (kimlik kartı) faktörleri, bana teslim edilene kadar her zaman net bir şekilde ayrı kalır.

(MS)

Haberin Sonu