eKayıp Gündelik Hayat: Çocuk İsa’yı Beklerken… yoksa Godot mu?

Leila

Global Mod
Global Mod
Bugün 22 Kasım Pazartesi. Nüfus Müdürlüğü’ne gireli tam üç hafta oldu, sabırla bekleyenlerin arasına girdim ve sorunsuz bir şekilde yeni bir kimlik talebinde bulunabilmenin mutluluğunu yaşadım. Bu arada, her şeyin belediyelerdeki nüfus kayıt bürolarının dönüştürülmesi kadar sorunsuz gitmediği ve her şeyin gerçekten iyi gidip gitmediği muhtemelen ancak yeni kimlik kartları nihayet devlet vatandaşları tarafından geri çekildiğinde görülecektir.

Ancak bunun netleşmesi biraz zaman alabilir. Yeni kişisel kimliğimin durumuyla ilgili çevrimiçi soru, bunun şu anda Bundesdruckerei tarafından üretildiğini kısa ve öz bir şekilde belirtiyor. Nokta. Başka hiçbir şey öğrenilemez. Bundesdruckerei’nin çok fazla işi var mı? Donanım üreticileri üretime ayak uyduramıyor mu? Yeni nüfus cüzdanı var mı? Kendinizi biraz, Vladimir’le birlikte saçma varoluşa anlam vermesi gereken kurtarıcı Godot’yu bekleyen ama gelmeyen Estragon gibi hissediyorsunuz. “Hadi gidelim.” “Yapamayız.” “Neden?” “Godot’yu bekliyoruz.” “Ah anlıyorum.” Son olarak, resmi kurumlar adeta bir kurtarıcı gibi, internetteki varoluşun kendi suçları olmayan tüm güvensizliklerinden bir çıkış yolu olarak kimlik kartını satıyorlar. Ama gelmiyor…

Tamam aşkım. Belki de bu kadar yükseğe asmanıza gerek yok: İçişleri Bakanlığı zaten kimlik kartının tutamayacağı kadar çok söz verdi. Bilmek isteyen nasıl bilebilirdi. Yani en azından Christkind’i mi bekliyoruz? Bu, ePerso olmadan bile olabilir – ve her zaman olduğu gibi, yeni kimlik olsun ya da olmasın, hediyeleri satın almalıyız. Çünkü bunların neredeyse hiçbiri ePerso kimlik doğrulaması yardımıyla yapılamaz. O yüzden Godot’yu bekleyin.

Bekleme sürelerini biraz kısaltmak için: Godot, uh, ePerso ile kimlik kartı başvurusunda bulunanlar ne durumda? Aslında kimde var? Yeni kimlik kartı teslim edilmiş olanlardan MitEPerso@Haber’ye ve hala beklemek zorunda olanlardan OhneEPerso@Haber’ye gönderilecek kısa bir e-posta, bir genel bakış sağlamalıdır (temsili olmasa da). Açıkçası, yeni kimliğin bir kopyasının teslim edilip edilmediğiyle çok ilgilendiğimiz gerçeği dışında. Daha sonra e-postada kimlik kartı talep ettiğinizde ve hangi eyalette olduğunuzu yazarsanız, Godot’yu beklememiz gerçekten eğlenceli olacak.

(jk)

Haberin Sonu