eKaybedilen günlük yaşam: Kaydedildi | sıcak çevrimiçi

Leila

Global Mod
Global Mod
Kasvetli bir kasım öğleden sonrası, bu yüzden ofiste bekleyerek vakit kaybetmenizin bir önemi yok, değil mi? Ve 1 Kasım’da yeni bir kimlik kartı alacağınızı zaten büyük bir şekilde duyurursanız, yine de bundan kaçış yok. Daha sonra Nüfus Müdürlüğü’ne gidilir. Öğleden sonra 3’te (en azından biyometrik olarak uygun bir fotoğrafınla silahlanmış olarak) 240 numarayı alıyorum. Numara 209. Bekleme alanı daha sonra ofis bekleme alanı mahkûmlarının olağan sinirli yüz ifadelerini sergileyen tüm vatandaşlarla doludur. Bürgeramt Hannover-List ile bir girişi paylaşan kütüphaneye gelen ziyaretçilerin ilgili bakışları bekleyen kalabalığın üzerinde gezinirken sessizlik. Sadece iki genç kadın (sonsuz kelime akışından da anlaşılacağı üzere sadece on sekiz yaşında) kimlik kartlarına da ihtiyaç duyduklarında benzer şekilde tweet attılar. BEN twitter yine de meraklı bakışları cezbeden dijital.

Yaklaşık bir buçuk saatin ardından bekleyiş sona erdi. N. 240, 5 numaralı gişede – burada hemen 7 numaralı gişeye yönlendiriliyorum. Bir ePerso istediğim uzaktan görülebilir mi? Her halükarda, 7 numaralı kasadaki kasabadan gelen hoş bayan, öncelikle ePerso uygulamalarını işlemek için seçilmiş görünüyor. Parmak izi okuyucu zaten başvuranın parmaklarının ucunda, İçişleri Bakanlığı’ndan ePerso ile ilgili broşürler birikiyor (evet, peki, resmi adıyla NPA ile ilgili broşürler). Ayrıca yazılım, çeşitli uygulamalar ve hatta parmak izi alma konusunda oldukça yetkin görünüyor.

Ancak, ne istediğimi bildiğim için bana açıklayacak pek bir şeyi de yok: her şeyi içeren bir ePerso. Parmak izi alırken tüm endişelere ve mide ağrılarına rağmen, şimdi onlara ne olduğunu denemek istiyorum. Başvurduğumda biri parmak izi için, diğeri ise hiç yabancı vatandaşlık başvurusunda bulunmadığıma dair iki form imzalamam gerekiyor. Ayrıca kimlik kartında göründüğü şekliyle imzalı sayfa. Sicil dairesinin hanımı tüm bunları, ilgili formları da basan yazılımdan adım adım alır.

Bugün kaç kişinin yeni bir kimlik için başvurduğunu söyleyemedi, ama kesinlikle her zamankinden daha yoğundu. Çok fazla açıklamam gerekirse, o zaman biraz zaman alacaktı – ki, tüm bu olanlara rağmen, canlı bir şekilde hayal edebiliyorum. iyi bir ruh hali ve yaydığı aktivite, teknik deneyimi az olan vatandaşlara ePerso’nun işlevlerini açıklamalıdır. Benim dışımda üç kişi parmak izlerini ePerso’ya kaydetmek isterdi, bu yüzden projemde tamamen yalnız değilim. Sonuç olarak, prosedür benim için 10 dakikadan az sürüyor – çoğu zaman bozuk para aramakla geçiyor (28,80 avroluk doğru miktarım yok ve şimdiye kadar çoğu için işe yarayacağını mırıldanıyor) ve parmak izi almak.

Ölçüler sağ ve sol elin işaret parmaklarından alınır. Parmak ucu üç kez taranır ve ölçülür, bu her seferinde 10 ila 20 saniye sürer; Parmak izi yalnızca yazılım her ölçümde aynı sonucu verirse kabul edilir. Bu, hemen çalışmazsa uzun zaman alabilir (örn. titreyen eller, farklı el pozisyonları vb.). Şehirli bayan, gönüllü olarak sağlanan parmak izlerinin “parmak izi karşılaştırmasıyla basitleştirilmiş kimlik doğrulama prosedürleri” için kullanılabileceği gerçeği karşısında şaşkına döndü: hayır, o da ne demek istediğini anlamadı ve İçişleri dağıtmaktan etkilendim. Parmak izleriyle ilgili bakanlık broşürü. Orada o kadar önemli sorular cevaplanıyor ki, parmak izi alırken tehlikeli radyasyon kullanılmıyor ve okuyucular her sorudan sonra temizleniyor (mikroplardan dolayı…). Ve “kart sahibi ile kimlik kartı arasında net bir atama” sağladılar (evet, Binnen-I’li orijinalde bile).

Pekala, daha fazla ısrar etmeyeceğim (Meslektaşım Axel Kossel artık bu tehditkar “basitleştirilmiş prosedür” ile ne kastedildiğini keşfetmiştir). Yazılımla her şey sorunsuz çalışıyor mu? Evet, bugün hiçbir sorun olmadı, her şey yolunda gidiyor. Ve ePerso’nun, el ilanlarının ve ePerso’daki broşürün ödeme makbuzunu tekrar teslim ettim – oh evet, makbuz ayrıca ePerso başvurumun işleme durumunu nasıl talep edebileceğime dair bilgiler de içeriyor. Nüfus cüzdanı hazır olduğunda Nüfus Müdürlüğü’nden teslim alabilirsiniz, bekleme fişi almanıza gerek yoktur, direk danışmadan alabilirsiniz, kağıtta da öyle yazıyor. Gerçekten bu kadar kolay çalışıp çalışmadığına hala şüphelerim var – sonuçta, öğeyi teslim alırken eID işlevi etkinleştirilmeli ve ilgili başvuru imzalanmalıdır. Göreceğiz.

(jk)

Haberin Sonu