Doğalgaz tüketim takviyesinde ödemeler başladı (Doğalgaz takviyesi ne kadar?)

Ethereum

New member
Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, gereksinim sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğalgaz Tüketim Desteği’nde ödemelerin başladığını deklare etti.

Yanık, muhtaçlık sahibi hanelere sağlanan doğal gaz yardımı kapsamındaki ödemelere ait yazılı açıklama yaptı.

Doğalgaz Tüketim Desteği’ne müracaatların 18 Şubat prestijiyle başladığını belirten Yanık, “Başvuruda bulunan ve Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca hak sahipliği onaylanan 230 bin hanemize yıllık desteğimizin birinci taksiti olarak toplam 80,5 milyon liralık dayanak verdik.” tabirini kullandı.

Kelam konusu dayanağa müracaatların e-Devlet sistemi üzerinden devam ettiğini hatırlatan Yanık, müracaat süreci tamamlanan hanelere ödemelerin süreceğini bildirdi.

TAKVİYE MEBLAĞI NE KADAR?

Gereksinim sahibi olan, doğal gaz altyapısı bulunan 647 ilçe ve beldede ikamet eden ve doğal gaz abonesi bütün vatandaşların takviyeden yararlanabildiğini aktaran Yanık, şunları kaydetti:

“İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirdiğimiz Doğalgaz Tüketim Desteği’nde ödemelerimiz başladı. Isıl harita baz alınarak belirlediğimiz takviye meblağımız 450 lira ile 1150 lira içinde değişiyor. Ödemelerimizi iki taksit olarak gerçekleştiriyoruz. Ödemesini yaptığımız birinci taksit meblağı bölgelerin mevsimsel durumuna bakılırsa 225 lira ile 575 lira içinde değişecek.”

Bakan Yanık, Doğalgaz Tüketim Desteği’nden hem faturalı birebir vakitte ön ödemeli sayaç kullanan hanelerin yararlanabildiğini anlattı. Vatandaşların e-Devlet’ten yaptıkları müracaatları onaylandıktan daha sonra PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek dayanaktan yararlanabileceği bilgisini veren Yanık, öteki yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşların ise dayanak ölçüsünün kartlarına yatırılacağını lisana getirdi.

Sıhhat raporu bulunan kronik hastalara yahut hayatlarını aygıta bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını hatırlatan Yanık, “Vatandaşlarımızın müracaat sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz dayanak fiyatına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız.” bilgisini verdi.