Cossiga, kızı Anna Maria: "Ona göre Mambro ve Fioravanti masumdu"

Ethereum

New member
Aldo Moro'ya hayranlık Belki de tüm politikacılar arasında Cossiga'nın derinden bağlı olduğu tek kişi Aldo Moro'ydu. “Kızının hatırladığı kadarıyla siyasetin üstadı ona büyük bir hayranlık ve sevgi besliyordu.” Anna Maria, kaçırılma günlerini, ölümünün ortaya çıkmasına kadar anımsıyor: “Devleti onun önüne koymaya karar verildi. Kabul etti ama bu korkunç bir darbeydi. Hemen bir tutam beyaz saç aldı… Babam Neredeyse hiç orada olmadı. Bu konuda çok az konuştuk. Suikast haberi geldiğinde çok acı çekti. Arada sırada şunu tekrarlıyordu: “Onu öldürdüm.” Ve yazıldığı gibi uykusunda değil, uyanıkken. “

Berlinguer'den Andreotti'ye ve Berlusconi'ye kadar diğer politikacılarla ilişkiler –Uzun röportajda Cossiga'nın kızı, babasının “akrabalar arasında değil politikacılar arasında bir ilişkisi olduğu” Berlinguer'den gelen politikacılarla olan ilişkilerinden bahsediyor. Berlinguer onu benimle hiç tanıştırmadı, ne yazık ki büyük üzüntü duyuyorum”. İlişkisinin “biraz soğuk olduğu Giulio Andreotti'ye. Duruşmaya çıktığında babası onu açıkça savundu. Suçlamaların tamamen asılsız olduğundan emindi”. Ya Berlusconi? “Babam onu karşı konulamaz derecede iyi buluyordu ama o onun tarzı bir politikacı değildi. Ona asla oy vermedi. Kardeşim bunun yerine Forza Italia ile Parlamentoya gitti”.

Cossiga'nın anti-faşizmi – “Faşizmin mutlak kötülük olduğunu düşünüyordu. Güçlü bir anti-faşist aileden geliyordu.” Ama o bir Siyonistti. “Ölene kadar İsrail'in yanındayım. Kızına, benim de oldukça İsrail yanlısı olduğumu hatırlatıyor. Kardeşim ise Filistin yanlısıydı.”

Depresyon – “Depresyonu tedavi etti. Bipolar hastasıydı. Kendisi neşeli, neşeli küçük beyaz adamdan ve her şeyi olumsuz gören küçük siyah adamdan bahsetti. Daha hafif de olsa bu benim de yaşadığı birçok şeyden biriydi. Ama aynı zamanda bana psikolojik sıkıntı yaşamaktan utanmamayı da öğretti.”

Katı bir baba – “Çok sert biriydi. Anna Maria hatırlıyor: Biraz katı. Kazmayı ya da fahri başkanı düşünmenize gerek yok, şakacı ve neşeliydi. Genç bir adamken çok ciddiydi. Sinemaya gitmeden önce kontrol ederdi. Famiglia Cristiana'nın görüşü. Amerikan Graffiti'sini görmek istedik…”. Ama çocuklarına asla vurmadı. “Kardeşime ve kendime bir şaplak attığımı hatırlıyorum. Büyükannem Anna'nın evindeydim ve babamla birlikte gitmek istemediğim için öfke nöbeti geçiriyordum…” “Bize herkesin bayraklarını çizdirdi. ülkeler, önce Birleşik Krallık, çok karmaşık, ama aynı zamanda Afrika devletlerininki. Sonra bize mırıldanarak milli marşları öğretti. Hayatımda onun şarkı söylediğini hiç duymadım. Ama Sassari tugayının marşını dinlemeyi severdi. Sanki onu yönlendirecekmiş gibi kollarını hareket ettirdi ve çok mutlu oldu”.