“Bu dönem temsilcilerle özel olarak ilgileneceğiz”

DeSouza

New member
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Temsilciler Şurası Yaz Semineri Açılış Merasimi yapıldı.
TFF Hasan Doğan Ulusal Kadrolar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen merasimde TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ile TFF Temsilciler Heyeti Lideri Gökhan Özsavaş açıklamalarda bulundu.
bakılırsave geldiklerinden bu yana epeyce değerli konularda yenilikçi kararlara imza attıklarını belirten Büyükekşi, “En kıymetli kararlarımızdan biri temsilcilerle ilgiliydi. Bu dönem temsilcilerle özel olarak ilgileneceğiz. İdare olarak temsilcilik yapısının bir daha düzenlenmesine dair değerli kararlar aldık ve çalışmalara başladık. Temsilcilikle ilgili yurt haricindeki uygulamaları inceleyerek yeni kriterler belirledik. Raporları UEFA standartlarına uygun olarak bir daha düzenledik. TFF’nin tüm şuralarında dijitalleşmeye fazlaca özel değer vereceğiz. Yeni devirde temsilcilerimiz maçtan daha sonrasında raporlarını sisteme aktaracak. Bu süreyi Muhteşem Lig için maç tertibinin bitiminden 2 saat daha sonra olarak belirledik. Türk futbolunda en epeyce muhtaçlık hissedilen şey inanç. Bunu yeniden sağlamamız gerekiyor.” tabirlerini kullandı.
Temsilci raporlarının değiştirildiği argümanıyla ilgili şikayetler aldığını vurgulayan Mehmet Büyükekşi, “Dijitalleşmeye ve müddete bu yüzden epeyce ehemmiyet veriyoruz. İtimat, adalet, eşitlik ve şeffaflığı ortaya koymamız lazım. Bütün uygulamaları tek tek yerine getiriyoruz. Sizlerin raporları son derece kıymetli. Bu raporlarla öbür kurumlarımızın kararlarını belirliyorsunuz. Hakemler için uyguladığımız testleri temsilcilerimiz için de gerçekleştireceğiz. Eksik gördüğümüz noktalarda temsilcilerimizi de eğitime alacağız.” diye konuştu.
Müsabakalarda 3’er temsilcinin misyon yaptığını hatırlatan Lider Büyükekşi, “Saha ve basın temsilciliğini birleştirme sonucu aldık. Bir temsilcimiz statlardaki izleme odalarında bakılırsav yapacak. Stadın her tarafını epey rahatlıkla görmüş olacak. Riva’da da sistemimiz faal olarak kullanılacak. Raporlar buna göre düzenlenecek. Saklı temsilci dediğimiz sistemle yalnızca benim ve Temsilciler Heyeti Başkanı’mızın bileceği birtakım maçlar ayrıyeten denetlenecek. Hedefimiz bu sistemi kurmak ve sizlerin performansını arttırmak. Tüm heyetlerimizi daha bedelli hale getirmemiz lazım. Yeni dönemi fazlaca faydalı geçireceğimize inanıyorum. Maç tazminatı ve harcırahlarını da bir daha düzenledik. Siz, Cumhuriyet’imizin 100. yılının temsilcilerisiniz. Buna göre hareket edin. Düzgün bir dönem geçirmenizi istek ediyorum.” formunda görüş belirtti.
Özsavaş: “Atamalarda yapay zeka testlerinden faydalanacağız”
TFF Temsilciler Şurası Lideri Gökhan Özsavaş, 2022-2023 döneminde temsilcilerin performanslarını en üst düzeye çıkararak itimat ortamını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.
UEFA kriterleri kapsamında temsilci raporlarının entegrasyonunu gerçekleştirdiklerini tabir eden Özsavaş, yeni dönemde yapacakları düzenlemelerle ilgili şunları kaydetti:
“Maç tertibi bitiminden 2 saat daha sonra raporların futbol idare sistemine gönderilmesi için hazırlıklarımızı tamamladık. Teknolojik dayanaklardan faydalanıyoruz. Temsilci atamalarında yapay zeka testlerinden faydalanacağız. Temsilci alımlarında tahsil, sporculuk geçmişi, bilgisayar donanımı, fiziki yeterlilik ve idare tecrübesi olmak üzere liyakat oluşturacak yetenekler olacaktır. Klasman değerlendirmelerini de kasım ayı ortasında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Temsilciler yüz yüze eğitimlerden geçecek. Statlarda haberli ve habersiz kontroller yapılacak. Kamera odasında bir temsilcimiz bulunacak ve karşılaşmanın tüm sürecine hakim olacak. Temsilcilerimiz, mesleklerinde fazlaca başarılı ve saygın beşerler. Federasyonumuzun gözü ve kulağıdır. Temsilci ailesine uğraşları ve üstün çalışmaları için teşekkür ediyorum.”
Üst klasman, federasyon güvenlik ve akreditasyon ile klasman temsilci seminerleri, yarın son bulacak.