Biraz da Nasıl Göründüğüne Bakalım! 2022’de Çıkmış Sanat İdaresi En Güzel 13 Oyun

Bakec

New member
Oyunları incelemek için kilo işi parametre vardır olağanda. Şayet var ise öykü anlatımı, mekaniklerin özgünlüğü ile akıcılığı vb. yalnızca bu parametrelerin bazılarıdır. Sanat idaresi ise en gözle görülebilir olan kısmı ki bir oyunun hoş gözüküp gözükmediğini anlamak için oynamaya gerek bile yok. İşte bugünkü listemizin konusu bu. 2022’de çıkan ve en hoş gözüken 13 oyunu derledik. Dilerseniz başlayalım!

Kaynak: https://gamerant.com/best-video-game-…

13. Pentiment

Bu sene içerisinde fazlaca büyük oyunlar gördük lakin benim favorim ile başlıyoruz. Geliştiricilerin Steam sayfasında belirttiği üzere ‘…tezhipli el yazmaları ve tahta kalıbı baskılarından ilham alınarak resmedilen bir dünya…’ sözleri oyunu özetlemeye kâfi oluyor. Herkese hitap etmese de listemizin en özgün sanat idaresine sahip oyunu.

12. Scorn

Tamam Scorn sahiden düzgün gözüken bir fakat tatlı gözükmediği yahut insanı kendine birden çekmediği kesin. Bu cümleden Scorn’u beğenmediğim anlaşılmasın. Savında bulunduğu üzere farklı formların bulunduğu birinci şahıs kaygı macera oyunu temasını fazlaca yeterli veriyor. Yalnızca… Bilemedim güya biraz korkutucu.

11. SIGNALIS

SIGNALIS -bağırarak söyleniyor- kendine mahsus yapısıyla karşımıza çıkan bir imal. Piksel ögeleri ile aksiyon ve dehşet ikilisini bir orta getiren oyunda biroldukca macera sizi bekliyor. Distopik bir cihanda sizi kovalayan piksel yaratıkların ne kadar kaygı ögesi olduğu tartışılır lakin oyun hoş bir gözüküyor? Evet, hoş gözüküyor.

10. Kirby and the Forgotten Land

Geldik o ‘tatlış’a. Kirby and the Forgotten Land’de Kirby yeni maceralara atılıyor. Waddle Dees’i kurtarmaya çalıştığımız oyunda ana hedefimiz ise Beast Pack’i yenmek. Oyun bunun yanında nitekim görselliği ile sizi içine çekiyor.

9. Cult of the Lamb

Cult of the Lamb listemizin en değişik oyunu. Oyunda tarikat kurma işlerine başlıyorsunuz. Hedefiniz ise kendi diyarınızın en büyük ve kuvvetli tarikatı olmak. Tarikatın başındaki kişinin de bir kuzu olması gözümüzden kaçmadı.

Oyun çokça ödül de almış bulunuyor ki bunların içinde AGDAs 2022’de ‘En Düzgün Sanat Yönetimi’ mükafatı de yer alıyor.

8. Return to Monkey Island

Korsanlar ve maceralar… Return to Monkey Island aslında bir devam oyunu. Oyunda ana düşmanımız zombi korsan LeChuck’tan intikam almaya çalışıyoruz. Görünüm olarak ise oyuncuyu etkileyen üretim kendi hayran kitlesi ile bir yer edinmiş durumda.

7. TUNIC

Şimdi açık konuşalım. TUNIC tatlılık konusunda Kirby’den daha uygun bir yerde diyebiliriz bizce. Zira souls-like oyunu bu kadar tatlı yapmak fazlaca zordur.

Tüm bunları geçersek TUNIC türlü maceralara atılan bir tilkiyi anlatan izometrik aksiyon oyunu. Oyunun sloganı ise ‘Cesur Ol, Küçük Tilki!’

6. Xenoblade Chronicles
™
3

Xenoblade Chronicles serisinin üçüncü oyunu ile de karşınızdayız. Gerçek vakitli RPG çeşidine mensup oyun listemizin orta sıralarında yer almaya göze beğenilen gelen imgesi ile hak kazanıyor. tıpkı vakitte de yılın en bilinen oyunlarına başlangıç yapıyoruz.

5. Stray

Stray bu listede kıssasıyla hayranlarının kalbini parçalayan bir imal. Oyun; ailesinden kopan, yalnız ve yolunu bulamayan bir sokak kedisinin siber kentte çağlar öncesinin gizemini çözmeye çalışmasını anlatıyor. tıpkı vakitte oyunun görselliği oynayan yahut oynamayan herkesi büyülemeyi başardı.

4. A Plague Tale: Requiem

Kardeşlerin öyküsü bu oyunda da devam ediyor. Hugo’nun lanetinin bir nebze denetim altına alındığı ve memleketlerinin günebir daha gerçek seyahat yaptıkları üretim görsel olarak da herkesi büyülüyor.

3. Horizon Forbidden West

Serinin ikinci oyununda bir daha Aloy ile maceralara atılıyoruz. Evvelki üretimde oyunculara sunduğu büyülü cihan ile herkesi etkilemişti Horizon ismi. Bu sefer de yarattığı görsel şölenle bizleri oyunun içerisinde adeta tutup çekti.

2. God of War Ragnarok

Tabii God of War Ragnarok’u niye ikinci sıraya koyduğumuzu merak ediyorsunuzdur. Özel bir niçini bulunmuyor birinci oyunu görür görmez hak vereceğinizi düşünüyoruz.

God of War ismine yaraşır bir sanat idaresine sahip oyundan esasen daha azını beklemek haksızlık olurdu.

1. Elden Ring

Evet geldik ‘O’na. Elden Ring listemizin birinci sırasında aslına bakarsanız kendine özel bir yer edinmişti. Karakter dizaynları, yer dizaynları derken incelemek için saatlerimizi alacak bir üretim kelam konusu. Bu sene hak ettiği mükafatı alan oyun aslına bakarsan dediğimiz üzere rezerve etmişti burayı kendine.