Bakan Varank Yalova’da Karbon Elyaf Kompozit Materyal Üretim Tesisi’nin temelini attı

Ethereum

New member
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi aktifliğe katılmak için Yalova’ya geldi. Varank, Çiftlikköy ilçesi Taşköprü beldesinde Türkiye’nin birinci ve tek, dünyanın sayılı karbon elyaf üreticilerinden DowAksa’nın yeni üretim tesisinin temel atma merasimine katıldı.

Merasimde konuşan Varank, Türkiye’yi global bir üretim üssü haline getirme uğraşlarının meyvelerini verdiğini söylemiş oldu.
İleri teknolojili stratejik gereçlerin üretiminde değerli bir yatırımı Yalova ve Türkiye’ye kazandıracak olmanın gururunu yaşadıklarını lisana getiren Varank, “DowAksa bugün temelini atacağımız yeni yatırımla firma, üretim kapasitesini 2 buçuk kat artırarak, ülkemize sağladığı katma bedeli epey daha üstlere taşıyacak” dedi.

“HEM EN EKONOMİK birebir vakitte EN UYGUN PERFORMANSA SAHİP KARBON ELYAFI YALOVA’DA ÜRETİLİYOR”

Tesisin parmakla gösterecek örnek bir yatırım olduğuna vurgu yapan Varank, karbon elyafın biliminin dünyaya kazandırdığı katma pahası devasa yükseklikte eserlerden biri olduğuna değindi. Varank, eserin havacılık, uzay, savunma, inşaat, otomotiv ve yenilenebilir güç dallarında geniş kullanım alanına sahip olduğuna dikkati çekti. Karbon elyafın son derece stratejik bir materyal olduğuna vurgu yapan Varank, şöyleki konuştu:

“SpaceX’in Mars’a gitmek için tasarladığı uzay aracından Wimbledon’da tenisçilerin kullandığı raketlere, denizaltılardan roket ve insansız hava araçlarına kadar biroldukca alanda kullanılıyor. İşte iklim değişikliği ve buna paralel olarak AB’deki gelişmeleri de hepiniz yakından takip ediyorsunuz. Avrupa Yeşil Mutabakatı, başta ulaşım, güç, inşaat, demir-çelik, çimento ve kimyasallar üzere sanayiler olmak üzere tüm dallarda esaslı değişikliklere yol açacak. Çelik ve alüminyum üzere standart materyallerle etrafa saygılı emisyon ve yakıt tüketimi pahalarını tutturmak çok güç. Bu açıdan, karbon elyaf sahip olduğu üstünlükleriyle daha çevreci mamüllerin üretilmesi mümkün kılıyor. İşte, DowAksa, bu olağanüstü malzemeyi Türk mühendislerinden oluşan takımıyla kısa müddette geliştirip memleketler arası standartlarda üretebilmeyi başarmış bir firma. Üstelik dünyanın hem en ekonomik tıpkı vakitte en düzgün performansa sahip karbon elyafı burada, Yalova’da üretiliyor. Karbon elyaf dalı her yıl ortalama yüzde on-on beş oranında büyüyor. Geçtiğimiz yıl 118 bin ton olan talebin, 2030 yılında 400 bin tona ulaşması öngörülüyor. Pazardaki bu talebi önbakılırsarek 2012 yılında bu vizyoner yatırıma imza atan firmamız bunun karşılığını süratli bir biçimde aldı. Firmamızın Ar-Ge çalışmaları, yenilikçi üretim teknolojisi ve mamüllerinin rekabetçi üstünlükleri o kadar âlâ ki yerli olarak ürettiği mamüllerini 30’dan fazla ülkeye ihraç ediyor.”

DowAksa’nın yakaladığı muvaffakiyetlerde 19 yılda sıfırdan inşa ettikleri Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik ekosisteminin büyük hissesi olduğunu söz eden Varank, yenilikçi siyasetlerle işletmelerin rekabet güçlerini artırdıklarını söyleyen Varank, “Bakanlık olarak bizler tesis ettiğimiz yatırımcı dostu iş ortamı ile dalın her vakit yanındayız. Bu doğrultuda, kurulduğu günden itibaren Bakanlık olarak farklı desteklerimizle DowAksa’nın da yanında olduk. DowAksa’nın bugün temelini attığımız bu yeni yatırımı da Proje bazlı teşvik çerçevesinde desteklediğimiz projeler içinde en hoş örneklerden biri” sözünü kullandı.

“İHTİYAÇLARIMIZI KENDİMİZ KARŞILAYABİLECEĞİZ”

Fabrika, mevcut üretim kapasitesini doldurmuş durumda olduğunu ve 500 bireye yeni istihdam oluşturacağını anlatan Varank, Rusya-Ukrayna savaşı ile yerli ve ulusal üretimin, kendi kaynaklarıyla kendine yeten bir ülke olmanın ne kadar kıymetli olduğunu daha net bir biçimde gördüklerinin altını çizerek, “Bu açıdan ileri teknolojili, yüksek katma bedelli materyalleri geliştirebiliyor, üretebiliyor olmamız fazlaca değerli. Türkiye’nin ulusal teknoloji ajandasında birinci sıralarda yer alan e-mobilite, uzay, savunma sanayii ve yenilenebilir güç alanlarında gereksinimlerimizi kendimiz karşılayabileceğiz” diye konuştu.
Salgın süreci gelişmiş ülkelerin dahi kırılgan siyasi, toplumsal ve ekonomik bir yapıya sahip olduğunu tabir eden Varank, bu vakitte global üretim ve tedarik zincirlerinde yaşanan düşüncelerin Türkiye’yi alternatif tedarik merkezlerinden biri haline getirdiğini lisana getirdi.