“Ahmet Işık Çebi’yle görüşemiyoruz”

DeSouza

New member
Beşiktaş Divan Şurası Lideri Tevfik Yamantürk, kulüp lideri Ahmet Işık Çebi’yle sağlıklı bir irtibat kuramadıklarını söylemiş oldu.
Vodafone Park’ta gerçekleştirilen 2022 yılı 3. Olağan Divan Heyeti Toplantısı’nda konuşan Yamantürk, “Divan idaresine geldikten daha sonra periyodun idare şurası lideriyle, uygun gördüğü üyelerle divan toplantısı öncesi görüşüyorduk. Ayda bir görüşüp istişare ediyorduk. Dinler dinlemezler o başka bir mevzu. Ahmet Parıltı Çebi’yle bu görüşmeleri bitirdik, görüşemiyoruz, konuşamıyoruz. Bunu da epey güzel anlıyorum lakin kabul etmiyorum.” diye konuştu.
Çebi idaresine tenkitlerde bulunan Yamantürk, şunları kaydetti:
“Başkanımız yardımcısını bana yolluyor ve ‘Sen lidere karşısın.’ diyor. Ben niçin lidere karşı olayım? Lidere karşı olmak üzere bir niyetim olamaz lakin düşündüğümü söylemekle mükellefim. Biz muhtar değiliz ki her yapılanı onaylayalım. Aklımıza yatmayan şeyler var. Üç yılda 5 antrenör değiştirdi bu grup. Bu aklıma yatmıyor. Kendi şirketlerimizde bu kadar sık idare değiştirmiyoruz. Biz yapsak, çalışanlarımız müsaade vermez. Kendi iş yerimizde yapmadığımızı bize emanet edilen yerde nasıl yapıyoruz? Ahmet Işık Çebi Bey’e ben kendisini anladığımı söylemiş oldum. Bu çatı altında olmasak eminim ki ne o benimle, ne de ben onunla arkadaşlık ya da komşuluk yapmak istemeyiz. Çok farklı dünyaların insanıyız. Paydaşlık da istemeyiz, akrabalık da yapmak istemeyiz. Burada bize bir vazife verildi. Burası bize babadan miras kalmadı, çocuğumuza da miras bırakmayacağız. bu biçimde konuşmamız lazım. 70’inden daha sonra şöhret olmak isteyen insanları bana yollayıp, neyi, nerede, nasıl konuşacağımı söylemeye kalkmayı kabul etmem lakin anlarım. Bu makama saygısızlıktır. Bunu kabul etmiyorum. Egolarımız, yönettiğimiz masanın menfaatinin gerisinde kalacak. Tevfik Yamantürk, şu masanın gerisinde kalacak. Beşiktaş olmasaydı beni bu ülkede kim tanırdı, kim sallardı? Bu yalnızca benim için değil, seçimle buraya gelen herkes için geçerli. Yıldız üzere kayıp gideceğiz. Kimimiz fazlaca uygun hatırlanacak, kimimiz için de maalesef uygun şeyler söylenmeyecek.”
“İstiyorsunuz ki susalım, bildiğiniz üzere yapalım”
Borcu direktörün varlığı yönetmekten daha güç olduğunu kaydeden Yamantürk, “Borcu; bilgili, mahir, alacaklıya inanç verecek, yeterli ahlaklı beşerler yönetir. bundan evvelki lider Fikret Orman idaresinde ‘Sizin idarenizde bu biçimde beşerler var mı bilmiyorum. Bizim oturduğumuz koltuktan görünmüyor.’ demiştim. Anlayana epey ağır laf lakin bunu hakaret için söylemiyorum, bir tespitte bulunuyorum. 5 yıl geçti ortadan, üzülerek tıpkı şeyi söylüyorum. Bizim oturduğumuz yerden bu ayarda insanları bakılırsamiyoruz. Gelirimiz aşağı üst 60 milyon avro, kadroya ödediğimiz maaş meblağı da 45 milyon avro civarı. Ödediğimiz faiz 28 milyon avro. 60 milyon avro gelirle, 73 milyon avro masrafı nasıl karşılayacaksınız. Bunu nazarann insan, bu harcamalara devam eder mi? Bunu ben söylemeyeceğim de kim söyleyecek? İstiyorsunuz ki susalım, bildiğiniz üzere yapalım. bu biçimde lağvedin bizi. Alacaklılar çakıl taşı vermiyor, para veriyor. Gönül isterdi ki biz bunları evvelden olduğu üzere ayda bir toplanarak lidere ve uygun bakılırsaceği arkadaşlara aktarabilseydik. Maalesef bu sistem kalktı. Bu yüzden fikirlerimizi lakin sizlerin önünde paylaşabiliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
Kısa müddet ortasında 3 defa disipline gönderildiğini söyleyen Yamantürk, şunları aktardı:
“Camia bizi bir daha misyona getirdi. Üç adaylı hoş bir seçim oldu. Demek ki bundan evvelki periyotta güzel intiba bırakmışız ve topluluğumuz devam etmemizi istedi. Siz bize Beşiktaş’ı emanet ettiniz, ben de kendimi size emanet ediyorum. Son 3 aydır beni 3 sefer kulüpten atmaya kalktılar. Beşiktaş’ı satın almaya kalkan zata söylemiş olduğim laftan dolayı bir arkadaşımız koştura koştura sicile giderek seçime girmemem için beni disipline vermek istedi. Gerisinden 30 Ekim’de bir tweet attım. Lidere hakaret ettiğimi düşünen genç bir arkadaşımız bir daha disipline vermeye kalktı. Ben kimseye hakaret etmem. Okuduğunu anlamadığını düşünüyorum ya da ben kendimi tabir edemedim. Şenol (Güneş) Hoca’yı bu idare mi yolladı ki artık geri getirince niçin yolladınız manasında ‘Başkana hakaret etti.’ diyorlar. Şenol Hoca bundan evvelki idare vaktinde gitti. Bunu bile yakalayamıyorlar. Üçüncü olarak Haluk Karakurt Beyefendi beni disipline verdi ancak onu güzel görüyorum.”