Young Executive Academy, meslekte fırsat eşitliği sunuyor

Ethereum

New member
Teknoloji süratle ilerlerken, yapay zeka ve robotlar da iş hayatına daha fazla nüfuz ediyor. Makineleşen dallar ve otomasyona geçen şirketlerde birtakım meslek ve işler büsbütün ortadan kalkıyor. İnsan yeteneğine, bilgisine, deneyimine ve yaratıcılığına duyulan gereksinim artarak devam ederken, şirketler aradıkları yetenekli insanları bulmak konusunda badire yaşıyor.

Şirketlerin marifet ve yetenek spesifik iş kollarında uzman insanları bulmakta zorluk çekmesi, “yetenek krizi” ya da “yetenek açığı” olarak isimlendirilirken, gerçek yeteneğe ulaşmak günümüzde küresel çapta bir kriz olarak dikkat çekiyor.

Öğrencilerin okul ömrü boyunca aldığı teorik eğitimi, şirket yöneticilerinin deneyim ettiği pratik eğitimlerle birleştirerek meslek sürecinde fırsat eşitliği sunan Young Executive Academy de hem mevcut yetenekleri şirkette tutmak, hem yeni yetenek kazanımı için stratejiler geliştiriyor. Young Executive Academy (YEA) Yönetici Ortağı Olcay Aksoy, günümüzde bir fazlaca kurumsal şirketin işe alım süreçlerine önemli bir emek, vakit ve maddi kaynak ayırdığını belirterek yeni yetenek keşifleri için de önemli bütçeler harcadığını tabir etti.

“ŞİRKETLER YETENEK KAZANDIRMA PROGRAMLARINA DEĞER VERMELİ”

Şirketlerin işe alım sürecinde farkındalık oluşturmak için toplumsal medyayı faal bir biçimde kullandığını, hackathon, case study, hiring challenge, online öğrenci buluşması, şirket gezisi üzere usullerle yeteneklerle bir ortaya geldiğini belirten Olcay Aksoy, açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“İnsanların yeteneklerini kullanabilmesi ve iş ömrüne atılabilmesi için, yetenek kazandırma programlarının gerçekleştirilmesi büyük ehemmiyet taşıyor. İşe alım süreçlerinde ilgili alanda yanlışsız ve düzgün marifetlere sahip yetenekli insanları tespit etmek, yetenek krizinin önlenmesi için atılabilecek birinci adımlardan biri ancak tek başına kâfi değil. Potansiyel çalışanlara da gelişim imkanı sunulması ve kendilerini göstermelerine fırsat tanınması gerekiyor. Bunun için de gerçek eğitim programlarının hazırlanması, yetenek krizinin aşılması konusunda büyük ehemmiyet taşıyor. Sadece potansiyel çalışanlar için değil halihazırda şirket bünyesinde bulunan mevcut işgücünde de bu adımların izlenmesi, sahip olunan uzman bireylerin de kaybedilmemesi için kıymetli. Şirketlerin bu kapsamda yetenek kazandırma programlarına ehemmiyet vermesi ve gerek insan kaynakları uzmanlarıyla gerekse üst seviye yöneticileriyle bunun geniş bir planlamasını yapması, yetenek krizinin şirketleri etkilememesi için gerçekleştirilebilecek en değerli faaliyetlerden biri.”

İŞ DÜNYASININ VE GENÇ YETENEKLERİN NABZINI TUTUYOR

İş dünyasının ve genç yeteneklerin nabzını yakından tuttuklarını kaydeden Young Executive Academy Yönetici Ortağı Olcay Aksoy, “Bugün Türkiye’nin her yerinden öğrenciler diledikleri anda 120’den çok şirkete online olarak erişebiliyor. 370’ten çok mahallî ve küresel markanın, alanında uzman yöneticilerinden eğitimler alabiliyor. Akademimizin bünyesinde, ‘İnsan Kaynakları’, ‘Dijital Dönüşüm ve Büyük Veri’, ‘Girişimcilik’, ‘E-Ticaret’ ve ‘Influencer Marketing’ olmak üzere beş farklı eğitim sınıfı bulunuyor. Bu sınıflarda öğrenciler, haftada bir gün ve bir saat canlı olarak marka yöneticilerinden eğitim alıyor ve diledikleri soruları sorabiliyor. Eğitimler, bir daha sonraki haftanın dersi başlayana kadar dijital ortamda da takip edilebiliyor” dedi.

5 YILDAN 21 BİNDen çok ÖĞRENCİYE EĞİTİM

Young Executive Academy’de son beş yılda 21 binden çok öğrencinin eğitim aldığını, farklı bölümlerden 450’den çok yöneticinin eğitim verdiğini söyleyen Olcay Aksoy, kelamlarını şu biçimde sonlandırdı:

“YEA’ya her başvuran direkt yetenek havuzuna alınmıyor, uzun soluklu bir online eleme sürecinden geçiyor. Bu süreci muvaffakiyetle tamamlayan yeteneklerin ortak noktası, yüksek potansiyele sahip ve ilgili olmaları. Geçtiğimiz 3 yıllık süreçte yüzlerce öğrenci programlarımız aracılığıyla iş ve staj imkanı buldu. Öğrencilerin ilgisinin yanı sıra, şirketlerin de akademimize yaptığı katkılar artarak devam ediyor. Kuruluşumuzdan bu yana mottomuz ‘Doğru şirket – gerçek yetenek’. YEA yardımıyla öğrenciler yöneticileri, şirketleri ve işlerin tariflerini yeterli tahlil ediyor. Kendilerine en uygun şirketi bu eğitimlerde bularak meslek yapma fırsatını elde ediyor.”