Ukrayna mı? Hükümetin kararları önemli

Ethereum

New member
Tgcom24
“Ukrayna'yı desteklemek için hükümete girmeme gerek yoktu”

Görüşmede Başbakan Ukrayna başta olmak üzere birçok noktaya değindi. Meloni, “İtalyan hükümetinin AB'de net bir tutumu var,” diye yineledi. Diğer şeylerin yanı sıra, önümüzdeki 4 yıl boyunca Ukrayna'yı desteklememize olanak tanıyan çok yıllı bütçenin revizyonunu garanti etmeyi başardık. Biz hükümetteyiz, hepiniz muhalefettesiniz Ukrayna'ya desteği garanti etmek için hükümete girmeme gerek yoktu, iki yüzlü değilim, doğru gördüğüm kararları alırım, muhalefet tarafından da onları ileriye taşıdım ve çoğunluk tarafından da bunu yapmaya devam ediyorum. Muhalefetin belirsiz pozisyonlara sahip olmanın daha özgür olduğuna inanmıyorum”.

“Barışı istemeyen Putin'dir, askerlerin çekilmesi yeterli olur”

Başbakan, Ukrayna'daki savaş konusuna da değinerek şunları ekledi: “Putin G20'de şöyle bir tezi destekledi: biz barış istiyoruz ama diğerleri istemiyor, diğerleri ve ben ona cevap verdik: çok kolay, Askerleri geri çekerseniz savaş istediğiniz gibi barışa kavuşursunuz.Bu nedenle zor bir hayat altında yaşamanın daha iyi olduğu fikrini anlamadığımız sürece yaptığımızın barışa hazırlık olduğuna inanmaya devam ediyorum ama bu konuda katılmıyorum Anlaşmayı kabul etmek, yüzyıllarca süren Avrupa tarihini baltalayan bir tutumdur”.

Muhalefetle tartışma: “Sizi gergin görüyorum”

Başbakan daha sonra konuşması sırasında gürültü yapan bazı muhalif milletvekillerine dönerek, “Beyler, sizi her zaman biraz gergin görüyorum” dedi. Daire Başkanı Lorenzo Fontana'nın da müdahale ettiği bir an: “Bu bir tartışma değil, bırakın Başbakan bitirsin”. Ve böylece başbakan, bazı parlamenterlere günlük konuşma dilinde “çocuklar” kelimesiyle hitap ettiği için “özür dilerim” diyerek protestolara yol açtı: “Özür dilerim, size çocuklar dedim, siz onurlu gençlersiniz… güzel, bu Bana göre açık. Biz Romalılar bazen oğlanlar deriz.”

İsrail-Hamas savaşı

Giorgia Meloni konuşmasının ardından dikkatini Orta Doğu'daki olaylara ve İsrail-Hamas çatışmasına odakladı. “Çatışmayı kimin tetiklediğini hatırlamak önemli” dedi. Ama aynı zamanda yapılması gereken bazı şeyler olduğunu da düşünüyorum. İtalya da bu konuda net bir pozisyon almaya çalışıyor. Özellikle Gazze'de olup bitenler konusunda. Korkuyoruz. İsrail'in giderek izolasyonu. Ayrıca İsrail'in çıkarları açısından, Refah'ta yıkıcı sonuçlar doğurabilecek bir askeri kara operasyonuna karşı olduğumuzu açıkça yinelemeliyiz.” Başbakan için endişe verici olan şey ise “kamuoyunda bile yaygınlaşan Yahudi düşmanlığı dalgası. Ben bunun özellikle kurumlarımızı etkilediğinde endişe verici olduğunu düşünüyorum”.

“Pnrr iyi gidiyor, bazılarının umduğu kadar iyi değil”

Sonra Pnrr'da bir pasaj. Hükümetin bu cephedeki sonuçlarına atıfta bulunarak, “Neyse ki, bazılarının korktuğu veya belki de umduğu gibi gitmiyor” dedi. “Gerçekler bunlar ve beni şaşırtan şey, İtalya'nın iyi bir izlenim bırakmasına sevinmek yerine, hoşnutsuzluğunuz. Bu hükümetin çalışmaya başlamasından bu yana Pnrr hakkında her şeyi biraz duydum ve bazı durumlarda Pnrr taksitlerinin ödenmemesi için çalışmalar yapıldığını da gördüm.Son olarak bir açıklama: “Pnrr'ın sağlık kaynakları revizyondan sonra kesilmedi. 20. maddenin kaynakları üzerinde bir kontrol yapılıyor. Şu anda araştırılanların yanı sıra programlanacak 2 milyardan fazla kaynak var. İyi gidiyoruz ve herkesin yardım etmeye çalışacağına inanıyorum” diye ekledi.

Conte ve Schlein Meloni'ye karşı

Başbakan'ın yazışmalarına ilişkin kararlara ilişkin oylama açıklamaları sırasında M5'ler ve Pd liderleri karşı saldırıya geçti. Giuseppe Conte'ye göre, “Giorgia Meloni İtalya'yı çıkmaz sokağa soktu. Üçüncü dünya savaşından kaçınmanın tek yolu Ukrayna için en iyi koşulları müzakere etmek.” Elly Schlein bunun yerine başbakandan “İtalyan bir araştırmacıyı, Avrupalı bir araştırmacıyı (Giulio Regeni, ed.) öldüren 4 suikastçının adreslerini Sisi'den” talep etmesini istedi.