Tajani: "Toti ateş altında, istifa kararı almalı | Kiev'deki silahlarımız Rusya'yı vurmayacak"

Ethereum

New member
“Silahlar Ukrayna'ya mı? Hükümetin tutumu çok açık” “İtalyan hükümetinin tutumu çok açık, Ukrayna'ya yardım ediyoruz ve parlamentoda her zaman oy kullandık. Silah gönderiyoruz çünkü Ukrayna teslim olmaya zorlanırsa barış olmayacak. Adil bir barış istiyorsak Ukrayna'nın kendini savunmasına izin vermeliyiz. NATO ve İtalya Rusya ile savaş halinde değil, silahlarımız Rus topraklarında saldırıda kullanılmayacak. Kimse savaş çığırtkanı olmak istemiyor, biz barış için çalışıyoruz. Bizim tutumumuz Rusya'nınkine alternatiftir”. Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Salvini'nin Ukrayna'ya yardım için askeri harcamaların artırılmasına karşı açıklamaları hakkındaki bir soruya yanıt olarak böyle söyledi. “NATO'nun bizden istediği gibi %2'ye doğru gitmek bir eğilim. Biz %1,5'in üzerindeyiz ve GSYİH'nın yüzdesi olarak savunma harcamalarının %2'sine doğru gideceğiz”, “ancak bu yarın sabah gerçekleşecek bir şey değil” diye ekledi.

“Amerika Birleşik Devletleri, ilişkiler şu veya bu başkana bağlı değil” “Ben Konsey başkan yardımcısıyım ve İtalya Cumhuriyeti'nin dışişleri bakanıyım. Amerikan siyasi işlerine karışmam büyük bir hata olur”. Antonio Tajani, Stasera Italia'da yaklaşan Amerikan seçimleri hakkında da konuştu. “Biz Amerika Birleşik Devletleri'nin dostuyuz, transatlantik ilişkiler şu veya bu başkana bağlı değil. İyi ilişkiler kurmak istiyoruz ve Amerika Birleşik Devletleri'ni tercih ettiğimiz müttefiklerimiz olarak görüyoruz” diye açıkladı.

“Malpensa'nın Berlusconi'den sonra isimlendirilmesi hakkında tartışma yaratmak bana çocukça geliyor” “Berlusconi'nin isminin tartışmanın üstünde olması gerektiğine inanıyorum. Artık aramızda olmayan bir kişi hakkında tartışma yaratmak bana hiç doğru gelmiyor, o İtalyan siyasetinin büyük bir kahramanıydı. Tarihteki kişiliği nedeniyle figürüne saygı duyulmalı. Bu olay hakkında siyasi bir tartışma yaratmak bana biraz çocukça geliyor”.