Sen Aslında Kimsin?

Muqe

Global Mod
Global Mod
Kendimizi Nasıl Tanırız ?

Şu akıp giden vakitte, yaşadığın hayatta unuttuğun en değerli, en bedelli şey aslında sensin. Günlük hayatın koşturmacasından kaçıp,yoğun iş tempondan sıyrılıp yahut sevdiklerini memnun etmeye çalışmaktan vazgeçip ne vakit kendine vakit ayırdın, en son ne vakit kendin için bir şey yaptın ?

Peki ‘kendine vakit ayırmak’ nedir? İnsan nasıl kendine vakit ayırır, nasıl kendisini keyifli eder? Her bireyin kendini keyifli etmek için yaptıkları farklılık gösterir zira hepimizin muhtaçlıkları farklıdır. Kendini tanımıyorsan bana yeterli gelecek diye yaptıkların yalnızca sana ziyan verir. Sana neyin güzel geldiğini, neyin uygun gelmediğini, neyin memnun ettiğini yahut etmediğini, neye gereksinimin olduğunu bilmenin yahut neye muhtaçlığın olmadığını bilmenin yolu kendini tanımaktır. Kendini tanımak bir bilgeliktir. Pekala kendimizi nasıl tanırız ?

Kendini tanmak, bilmek uzun bir yolculuktır. Kendini tanıman için nasıl diğerlerini gözlemliyorsan kendini de gözlemlemelisin, dışarıdan bakmalısın kendine. Kendine en hayli sorman gereken soru; ‘’nasıl hissediyorum’’ sorusudur. Bir aktiflik yaparken, birisi ile sohbet ederken, uzanırken tahminen yalnızca o denli dururken kendine nasıl hissettiğini sor ve akabinde neye gereksinimim var sorusunu sor. Bu iki sorunun yanıtı sana kendini anlatacaktır, tanıtacaktır. Neyin uygun gelip gelmediğini gösterecektir. ömründen eksik olmasın bu iki soru. Zira kendi hayatının önceliği senin fikir ve duygularındır.

Nasıl ki bir diğerini tanıman için ona sorular sormaya ve verdiği karşılıklara muhtaçlığın var ise kendini tanıman için de kendine sorular sormaya yani kendinle sohbet etmeye gereksinimin vardır.

Kendini tanıman için kendine sorular soracak ve cevaplayacaksın. Aşağıda yazdığım soruları yalnız olduğun, kendini inançta hissettiğin bir ortamda cevaplamalısın.

• Beni neler memnun eder? Ne yaparken vaktin akıp gittiğini anlamıyor, kendimi memnun hissediyorum?

• Ben nelerden hoşlanmam?

• Hatalarım neler ?

• Neler başardım ? Neler başarabilirim?

• Hiç endişem olmasaydı neler yapardım?

• Kaçtığım meselelerim neler?

• Nasıl bir aileden geliyorum ?

• Gece uyudun yanına sihirli değneği olan bir peri geldi. Değneğini salladı, sihirli sözleri söylemiş oldu ve omurundaki bütün problemleri yok etti. Sabah uyandığında neler değişmiş olur ?