Savunma Davranışının Bağlantılara Tesiri

Muqe

Global Mod
Global Mod
Mahşerin dört atlısından yani ilgileri sona götüren 4 husustan (aşağılama, tenkit, savunma davranışı, duvar örme) birisi olan “savunma davranışı” nedir?

İlgilerimizde ne çoğunlukla savunma davranışında bulunuyoruz?

Partnerimiz bu durumdan şikayetçi mi?

Bağların bitmesine niye olan davranışlardan birisi olan savunma davranışı, çiftlerin karşı tarafı anlamaya çalışmadan daima olarak kendisini savunmasıdır. Savunmada en besbelli özellik kişinin partnerinin söylemiş olduklerini duymamasıdır. Çiftlerden birisi eleştirildiğinde karşı taraf savunma davranışına masraf, fakat savunma davranışı da bir çeşit karşı tarafı suçlama davranışı olduğu için bu kısır döngü devam eder. Birçok vakit bağlarda savunma davranışını sergilediğimizi fark etmemiz çok sıkıntı olmaktadır hatta alakamız bitene kadar bu davranışı sergilediğimizin farkında olmayız zira bu davranışımız büsbütün içgüdüsel bir reaksiyon olarak çıkmaktadır.

Artık sizden ağır bir iş gününden çıktığınızı ve baygın bir biçimde televizyon izlediğinizi hayal etmenizi isteyeceğim. Partneriniz geldi ve size “bugünlerde bana karşı biraz daha az vakit ayırıyorsun. Artık benimle hiç konuşmuyorsun bu durum beni etkiliyor.” üzere bir cümle kurdu. Sizin reaksiyonunuz nasıl olur?

Her şeyimi anlatıyorum ya, ne alakası var saçmalama; ne oldu artık durduk yere? Zihnini okuyamam ki ben nerden bilebilirdim? Ben bu biçimde konuşmaları beceremiyorum biliyorsun; o kadar abartıyorsun ki bunda büyütecek ne var?.. Üzere yansılar mi oluyor?

Yoksa ben lisanı kullanarak “ kusura bakma, bugün işler biraz ağır olduğu için seninle ilgilenmekte biraz zorluk çekiyorum zira epey yorgunum” üzere açıklayıcı, yargısız büsbütün o durumu açıklayan bir cümle mi kuruyorsunuz?

Partnerinize reaksiyonunuz sıklıkla bu ve buna emsal örnekler biçiminde değişiyorsa siz de partnerinize karşı savunma davranışında bulunuyor olabilirsiniz. Pekala bu durumda ne yapmalıyız?

Öncelikle savunma davranışında bulunduğumuzun farkında olmalıyız. Bu farkındalığa dilerseniz kendi imkanlarınızla dilerseniz bir uzmanın yönlendirmesiyle ulaşabilirsiniz.