“Pozzolo sorumsuzdu, FdI'dan uzaklaştırma talebinde bulundum”

Ethereum

New member
Tgcom24

Giorgia Meloni on dört ay önce “Bana şantaja maruz kalamam” demişti ve bu kavram bugün de yinelendi. Onun hükümetinde geçmişte “bu millette kart dağıtmayı düşünenlere” yer yok. Anas'ın satın alınmasıyla ilgili soruşturmadaki gerçeklerin önceki yöneticiyi ilgilendirdiğinin altını çiziyor. Avrupa Şampiyonası maçında da oyunu dikte etmeye hazırlanan ve aday olarak yer alıp diğer liderleri de yarışa sürükleme eğiliminde olan Başbakan, “İşadamları, lobiciler ve şarkı söyleyen topluluk bizimle iyi vakit geçirmiyor” diyor. “Omuzlarında taşıdığı sorumluluğu” kavrayamadan, anı yaşayan partisindekilere karşı “katı” olmaya hazır. Referans yalnızca FdI'dan uzaklaştırılmasını talep ettiğiniz Emanuele Pozzolo olabilir.

2024'ün öncelikleri: Adaletten başbakanlığa

Meloni, sağlık sorunları nedeniyle iki kez ertelenen yıl sonu konferansının 42 sorusundan on beşincisinde uzaklaştırma haberini duyurdu. Gazetecilerle üç saat beş dakika süren gidiş gelişin başında, sonunda banyoda kısa bir mola vererek, “Kaçmıyorum” diye açıklıyor. Başbakan 2023'ün değerlendirmesini yapıyor (“Siyasi açıdan Cutro en zor andı” ve 2024'ün önceliklerini gösteriyor: prömiyeri yapıldı“Devlet başkanının yetkilerini etkilemeyen” ve “hükümetin ya da benim değil, ulusun geleceğiyle ilgili” bir referandumun yaklaşmakta olduğu. Ayrıca şu var: reform itibaren adalet (Kariyerlerin ayrılmasına ilişkin olası referandum, başbakanlıkla ilgili referandumla birleştirilmeyecek, dolayısıyla süre uzatılacak); “hak eden öğrencilere yönelik burs planı”. Sonra G7 Mattei Planıtopraklama yapılıncaya kadar Pnrr.

Plaj tavizleri ve Mattarella'nın çekiciliği

Makroekonomik senaryoda pek çok bilinmeyen varken Meloni kesin bir tavır sergiliyor: “Vergileri artırmaktansa kamu harcamalarını kısmayı tercih ederim”. Gelecek hafta plaj imtiyazlarına ilişkin bir tedbir üzerinde durulacak: “Başkan Mattarella'nın çağrısı dikkate alınmayacaktır.”

Avrupa'da “izolasyon riski yok”

ESM değişikliğinin onaylanamamasının ardından Avrupa'da bir başka açık cephe daha oluştu. Ancak Meloni için izolasyon riski yok: “Diğer uluslardan daha az hakkımız yok. Kimse bize 'Bunun bedelini ödeyeceksin' demiyor, tıpkı Chirac'ın referandumda Fransa'ya söylemediği gibi. Avrupa Anayasası ve reddedildi”.

Giuseppe Conte ve M5'lere alaycı göndermeler eksik değil. Anas sözleşmelerine ilişkin soruşturmaya ilişkin yorumda Kuzey Ligi başbakan yardımcısı Matteo Salvini'ye sağlam bir destek geliyor: “Kendisi sorgulanmıyor ve bu konuda Meclis'e müdahale etmemesi gerektiğine inanıyorum, tek kart bu” Tommaso Verdini'nin aldığı karar Demokrat Parti'ninkidir”. Daha sonra “kendime yönelik bazı uygunsuz saldırıların iş adamlarının, lobicilerin ve şarkıcıların bu hükümetle iyi vakit geçirmemesiyle bağlantılı olduğu” şüphesini gündeme getiriyor.

“Korkmadım”

Başbakan uyarıyor: “Saldıranlar, istediklerini yapmazsanız korkacaklarını düşünenler, yanlış kişiyle karşı karşıyalar. Ben kolay kolay korkmam, yüz kere eve gitmeyi tercih ederim. Seçimleri kendilerinin yönlendirebileceğini düşünenler var ama bu bende olmuyor, ben başbakanım ve bunu kendim yapıyorum, sorumluluğunu alıyorum.” Çoğunluk olarak “hiç kimsenin bir seçim planı için hükümetin faaliyetlerini parti çıkarlarına tabi kılmak istemediğini” garanti ediyor. Ancak önümüzdeki birkaç aydaki ilerleme bölgesel ve Avrupa hükümetlerinden etkilenecek. İlk seçimler göz önüne alındığında, FdI lideri, valiler için “adayları seçmek için seçimlere fazla yaklaşmamak” çağrısını başlatıyor ve kendisini üç görev süresi sınırında “oldukça laik” olarak tanımlıyor.

Avrupa seçimlerine yönelik stratejiler

Avrupa seçimleri konusunda Antonio Tajani ve Salvini ile birlikte “sadece üç liderin aday gösterilmesi hipotezi hakkında konuştuk, bu, birlikte yapılması doğru bir seçimdir” ve değişiklik konusunda herhangi bir çalışma yapılmadığını açıkladı. Aday olup olmayacağına henüz karar vermediğini ancak onun için “vatandaşların rızasını aldığını bilmekten daha önemli hiçbir şeyin olmadığını” vurguladı. Sandıkla rekabet etmek “şimdi bile faydalı ve ilginç olurdu”.

Elly Schlein ile TV'de Karşılaştırma

Elly Schlein gibi muhalefet lideriyle televizyonda yüzleşmeye hazır. Meloni, hedefin Avrupa Parlamentosu'nda sol ile ittifaklar olmadan “Avrupa'da alternatif bir çoğunluk oluşturmak” olduğunu yineliyor (Komisyon'un başka bir hikaye olduğunun altını çiziyor), ancak sağdaki çerçeve hala belirsiz: ” Avrupalı Muhafazakarlar ailesi ECR'nin lideri olarak Afd'nin, daha ilginç bir mantık yürüten Le Pen'in aksine, Rusya ile ilişkiler konusunda aşılamaz mesafeler bulunduğunu açıklıyor. Birisinin kendisini Komisyonun başına getirmesi durumunda Mario Draghi'yi destekleyip desteklemeyeceği sorusu konusunda diplomatik bir tutum sergiliyor (“mevcut olmadığını beyan etti”) ancak “İtalya için önemli bir rol” üstlendiğini iddia ediyor. Şimdi Brüksel'de Roma, Paolo Gentiloni tarafından temsil ediliyor; Meloni ona karşı sert çıkışıyor ve aynı zamanda Sayıştay konseyi üyesi Marcello Degni'nin görevinin “utanmazlığı” hakkında da yorum yapıyor. “Schlein'den ve onu atayan kişiden, yani dönemin Başbakanı Gentiloni'den bir yanıt bekliyorum.”