Oy pusulalarını ortadan kaldıracak değişiklik, hükümetten çekilme çağrısı

Ethereum

New member
Tgcom24

Bölge başkanlarına hayır

Senato, Lig'in bölge başkanlarının görev sınırının ikiden üçe çıkarılmasını isteyen değişikliğini reddetti. 26 evet oyu, 112 hayır oyu ve 3 çekimser oy kullanıldı. Raportör Alberto Balboni (FDI) aksi yönde bir görüş belirtirken, hükümet, müsteşar Wanda Ferro ile birlikte konuyu Oda'ya havale etmişti.

Belediyelerde oylama

Lig'de yapılan değişiklik, nüfusu 15.000'in üzerinde olan belediyelerde ikinci tur seçimlerin ancak koalisyonun ilk turda oyların en az %40'ına ulaşamaması durumunda gerçekleşeceğini öngörüyor.

Para çekme talebi

Alberto Balboni, “Kabul etmeme rağmen meslektaşlarıma talebimin çekilme olduğunu bildiriyorum” dedi. “Esas konusunda katılıyorum, bunun onurlu bir sistem olduğunu ekledi – ancak şu anda bunu ekleme fırsatını görmüyorum. Yürürlükteki kuralları değiştirin, daha fazla tartışmaya ihtiyaç olurdu. Böylesine önemli bir Sorunun çok farklı bir yöntemle ele alınması gerekiyor”.

Kuzey Ligi grup lideri Massimiliano Romeo, “Değişikliği gündeme alma davetini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. Bu konuda, oylamadan iki ay sonra bunun doğru olmayacağını, dolayısıyla kabul edilebileceğini anlayabiliriz. Bizim için öyleydi sorusunu gündeme getirmek önemli.”

Değişiklik muhalefette ve belediyelerde öfke yarattı.

Schlein: “Birlik'in saldırısı demokrasinin çirkinleştirilmesidir”

Demokratların lideri Elly Schlein, Kuzey Ligi'ne sert tepki gösterdi. Demokrat Parti sekreteri, “Birlik durmalı, oylamadan üç ay önce ikinci tur seçimlerin iptal edilmesine yönelik saldırı en temel demokratik kuralların ihlalidir” dedi.

YorumuBelediyeleri temsil eden Ancı. “Nüfusu 15 binin üzerinde olan belediyelerde, bir veya daha fazla adayın yüzde 40'lık nisaba ulaşması halinde belediye başkanlığı seçimine ilişkin oyların onaylanması halinde iptal edilmesini öngören bir değişiklik teklifi sunuldu. Belediye başkanlarının doğrudan seçimine ilişkin yasa, belediyelere danışılmadan varsayılabilir, bunun yerine kurumlar arasındaki sadık işbirliği mantığındaki diğer hükümlerde olduğu gibi”, Başkan Antonio Decaro belirtti.