Öğretmenlerin çalışmalarını teşvik edin, prestiji yeniden sağlayın

Ethereum

New member
Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, “Herkes Okulda” eğitim-öğretim yılının açılışı için selden etkilenen Forlì bölgesini seçti ve “Saffi-Alberti” teknik enstitüsünde konuşma yaptı. “Her yıl olduğu gibi hiçbir sorun, boşluk ve yetersizlik olmadığını, çoğu zaman öğretmen ve öğretim dışı personelin günlük özverisiyle telafi edildiğini hatırlıyoruz. Eğitim sistemine yeterli kaynak ve yatırımları atfetmek her zaman mümkün olmuyor” , ekledi. Devlet başkanı, “Ancak eğitimin stratejik değerinin farkındalığı her ortamda artıyor: çocukların kişisel tatmini, gelecekteki iş beklentileri, sivil ve demokratik bir vicdanın kazanılması için” dedi.

“Daha büyük bir kararlılıkla mücadele edin”

Başkan daha sonra okul terkleri konusuna değindi. “Okul terkiyle daha büyük bir kararlılıkla mücadele etmek esastır. Çünkü okul, bozulmaya karşı ilk ve en önemli tepkidir. İyi okullar, Cumhuriyetin genç nesiller arasında yaratılması ve yayılması için elindeki en etkili ve değerli araçtır.” yasallık, bir arada yaşama ve saygı kültürü”. Sergio Mattarella gençleri kendi geleceklerinin kahramanları olmaya teşvik ediyor. “Öğretmeyi ve okula devamı çekici, büyüleyici ve hatta eğlenceli hale getirmeliyiz. Birlikte öğrenmenin, kültürün ve yaşamın tadını aktarmamız gerekiyor. Çocuklar – okul çocukları, öğrenciler – öğrenmek için okuldalar, aynı zamanda büyümek ve yaşamın kahramanları olmak için de okuldalar. Pasif bir şekilde uyum sağlamak değil, homologasyonun nesnesi olmak şöyle dursun, tam tersine inisiyatif ve yaratıcılığı geliştirip onları teste tabi tutmak.”

“Pnrr okulu güçlendirmek için tarihi bir fırsat”

“İtalya için tarihi bir fırsat olan ulusal toparlanma ve dayanıklılık planı, elbette okulların güçlendirilmesiyle de ilgilidir. Ulusal toprakların her yerinde, çünkü okullar tüm İtalya’nın ortak mirasıdır. Bize rehberlik etmesi gereken ruh, kurumlar ve toplum için bir koro girişimi” dedi Sergio Mattarella.

“Güvenli okul-iş değişimini garanti etmeliyiz”

Mattarella, hassas konular arasında okul-iş değişimine de değindi. “Öğrencilerin çalışma programlarını ve fırsatlarını olumsuz yönde etkileyen sınıf kalabalığının önüne geçmek için çalışmalıyız. Okul binalarının güvenliği ve okul-iş değişimi öncelikli olarak garanti altına alınmalıdır. Bu anlamda Bakanların sözlerini takdirle karşıladım. Eğitim ve Çalışma. Ebeveynler ve çocuklar okul deneyimini tam bir huzur içinde yaşamalıdır”.

“Çocuklara yetişmek için okulun çalışması gerekiyor”

“Okul giderek daha açık, kucaklayıcı ve bütünleştirici olmalı. Homeros’un İlyada’dan bir şarkıda yazdığı gibi, kişi ‘fikir sahibi olmayı’ birlikte öğreniyor. Kızlar ve erkekler, eski nesillerin hayal bile edemeyeceği kaynaklara sahipler. Teknolojik ve dijital bilgide birçok adım öndeler. Her şeyin hızlandığı, küresel bir çağda yaşamak üzere eğitiliyorlar.” “Okulun onlara ayak uydurması gerekiyor ve bunu ancak gençleri kahraman yaparak, öğretmenler ve aileler arasındaki diyaloğu ve içine yerleştirildiği toplumsal gerçeklikle güçlendirerek yapabilir. Gençlere inanmalıyız. Onlara odaklanın. Büyümelerine yardımcı olun. Çünkü okul sizsiniz sevgili kızlar ve oğlanlar. Okul sizin özgürlüğe giden yolunuzdur. İyi yolculuklar.” Sergio Mattarella sonuç olarak şunu söyledi.

Öğrenciler Mattarella’dan selfie çekmesini istiyor ve ardından uzun alkış alıyor

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, eğitim-öğretim yılının açılışının sonunda, çeşitli İtalyan okullarından bir grup öğrenciyle birlikte durdu ve kendisinden selfie istedi. Forlì’deki Saffi-Alberti teknik enstitüsünden ayrılan Mattarella’ya öğrencilerden alkışlar eşlik etti. Konuşma sırasında bile Mattarella, özellikle okuldaki iş değişimiyle ilgili bazı pasajlarda defalarca alkışlandı.