Meloni AB'yi arıyor, Demokrat Parti'ye saldırıyor | "Salis utanç verici, özel mülkiyet kutsaldır"

Ethereum

New member
“Eğer hala bir Avrupa Birliği varsa, ülkemiz hak ettiği takdiri hak ediyor. Çünkü Avrupa'nın üçüncü büyük ekonomisidir, kurucu bir ülkedir ve büyük Avrupa ülkeleri arasında en istikrarlı hükümete sahip olanıdır” diye devam ediyor Fratelli d'Italia lideri.

Meloni: “AB'de çoğunluk kırılgan, sağa kayacak” “Gelecekte, tozu halının altına süpürme girişiminin uzun süreceğini sanmıyorum, çünkü çoğunluk çok kırılgan. Avrupa Parlamentosu'na önlemler gelmeye başladığında, çoğunluğun kaçınılmaz olarak sağa kayacağını düşünüyorum. O zaman, seçimlerle bize verdikleri işaretler için vatandaşlara kesinlikle bir miktar memnuniyet de sağlayabileceğiz”. Başbakan Giorgia Meloni, Rete 4'teki “Dritto e Rovescio” programında, seçimlerden sonra AB'nin tepesindeki yeni yapılar hakkında yorum yaparken bunu söyledi.

“Avrupa'da tozu halının altına süpürüyorlar, ancak bu uzun sürmeyecek” Başbakana göre, Avrupa'da “birikip gelen zayıflıklar var ve sistemin kendini koruma eğilimi var. İtalya'da olduğu gibi Avrupa'da da oluyor ve bu nedenle tozu halının altına süpürmeye çalışıyorlar. Hiçbir şey olmuyormuş gibi davranabileceğimizi ve vatandaşlardan gelen belirtileri görmezden gelebileceğimizi, vatandaşların önemli bir hız değişikliği talep etmesine, çok daha pragmatik, çok daha az ideolojik bir Avrupa talep etmesine rağmen bugüne kadar gördüğümüz politikalara devam edebileceğimizi düşünüyorlar. Çok daha az istilacı bir Avrupa, size hangi arabayı sürmeniz gerektiğini, ne kadar arazi ekebileceğinizi, ne yemeniz gerektiğini, evinizi nasıl yenilemeniz gerektiğini söylemeyen bir Avrupa. Gördüğümüz şey, bu gerçekliği sürdürme eğiliminde olduğumuzdur. Korkarım ki işe yaramayacak”.

“Demokrat Parti azınlığın mutlakiyetçiliğini istiyor” diyen Giorgia Meloni, “sol iktidardayken gördüğümüz şeylerden bahsetti. Seçimleri kaybeden ve iktidara gelen ve sonunda size evinizden çıkıp çıkamayacağınızı söyleyen insanlar gördük. Bu, güçlerin mutlakiyetçiliğidir ve solun bu reformla ilgili sorunu budur. Başbakan'ın yetkilerini değiştirmez, Başbakanı seçen vatandaşların yetkilerini değiştiririz. Güçlenen tek güç budur. Sol için sorun, vatandaşların seçimleri kaybettiklerinde artık yönetemeyeceklerine karar vermeleridir. Onlar için risk, tek bir adamın komutada olmaması, ancak artık Demokrat Parti'nin tek başına komuta ettiği bir sisteme sahip olmamaktır. Bu, sol için bir sorundur, İtalyanlar için değil”.

Giorgia Meloni'nin Ilaria Salis hakkındaki sözleri Başbakan daha sonra Ilaria Salis davasına geçti. “İtalyanlar tarafından yasa yazmaları için para ödenenlerin, yasaların ihlali için orada özür dilemelerini utanç verici buluyorum. Ayrıcalıklı insanların yoksullara ayrılmış evleri yasadışı olarak işgal etmelerini utanç verici buluyorum. Solun bu pozisyonlardaki sessizliğini, özellikle de PD ve M5S'nin sessizliğini skandal olarak görüyorum”. Ve yine: “Bir farklılığa işaret etmek için, ne yaptığımızı söyleyebilirim. Yani, kararnamemize, güvenlik yasalarımızdan birine, başkasının ikametgahı için ayrılmış bir mülkün keyfi işgali olan ve iki ila yedi yıl hapis cezası gerektiren yeni bir suç getiren bir hüküm eklemek. Ne yazık ki İtalya'da binlerce davayı ilgilendiren bu sorunun çözümünü kolaylaştırmak için iki yenilik de öngörüyoruz. En önemlisi, polisin, sonunda daha sonra onaylamak zorunda kalacak olan hakimin iznini beklemeden bile işgal edilen bir mülkün tahliyesine devam edebilmesi olasılığıdır. Dolayısıyla, bir yandan yasadışı işgallerle mücadele edenler var ve diğer yandan, İtalyanların parasıyla ödenen, yasadışı işgallerin çetesini kışkırtanlar var. Bakış açıları mı? İtalyanlar hangisini tercih edeceklerine karar verecekler”.