Medovik

Leila

Global Mod
Global Mod
Medovik Tanımı İçin Gereçler

• 100 gram tereyağı
  • 3 adet yumurta
  • 1 çay bardağı şeker
  • 3 yemek kaşığı bal
  • 1.5 çay kaşığı karbonat
  • 3.5 su bardağı un
Kreması için;

• 600 ml süt kreması
  • 6 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 1 yemek kaşığı bal
Medovik Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle kremasını hazırlamakla başlayalım. Kremayı pudra şekerini ve balı ekleyip krema koyu bir kıvam alana kadar mikser sayesinde çırpalım.
  2. Üzerini kapatıp buzdolabında bekletelim. Hamurunu hazırlamak için yumurta ve şekeri beyazlaşıp köpürene kadar düzgünce çırpalım.
  3. Bir tavada tereyağını eritelim, üzerine balı ve karbonatı koyalım ocağı kapatıp karıştıralım, üzerinde köpükler olduğunu nazaranceksiniz. Bu karışımı çırptığımız yumurta ve şeker karışımının içine ek edelim.
  4. Yavaş yavaş un ekleyerek karıştırmaya devam edelim. 3. 5 su bardağı un ek ederek hamuru hazırlayalım. Ele yapışan ve yumuşak kıvamlı bir hamur olması gerekecek.
  5. Fırını 180 dereceye ayarlayıp ısıtalım. Hamuru unlanmış tezgaha alalım ve süratlice rulo haline getirip toparlayalım. Bu ruloyu 8 modüle keselim.
  6. Her parçayı unlu bir tabanda merdane sayesinde açalım. Bir yemek tabağı yahut tencere kapağı büyüklüğünde açmanız kâfi olacaktır.
  7. Fırın tepsisine pişirme kağıdı serip hamurları tek tek pişirelim. Üzerine çatalla delikler açalım fazla kabarmasın (pişmesi 4-5 dakika sürüyor. Öteki hamuru açana kadar pişmiş oluyor).
  8. Kızartmasına fırsat vermeden yavaşça pembeleşince hamurları fırından çıkaralım. Çok fazla soğumadan daire biçiminde keselim. Ben kesmek için pasta tabağı kullandım. Tabağı zıt yatırıp bıçakla kenarları keselim.
  9. Kenarlardan kalan modülleri da bir kasede biriktirelim. 8 bezeyide bu türlü hazırlayalım. Dolaptaki kremayı çıkarıp birinci hamurun üzerine çokça yayalım. 8 katı bu türlü ortalarına krema sürerek (ortalama 3 yemek kaşığı) tamamlayalım.
  10. Kalan kremayı yanlarını ve üzerini kapatacak biçimde kaplayalım. Kenara ayırdığımız kekparçalarını robottan hayli ince olmayacak biçimde çekelim. Pastanın her tarafını güzelce kaplayalım.
  11. Pastanın üzerine değmeyecek biçimde bir kapak kapatıp 1 gece buzdolabında dinlendirelim sonraki gün üzerine bal dökerek servis edebilirsiniz (tarifte yok ancak ben üzeri için birazda ceviz kullandım:)) epeyce oldukça beğenilen bir tanım oldu deneyeceklere afiyet olsun.
Medovik Tanımı Fotoğraflı Yapılışı