His Kutusu

Muqe

Global Mod
Global Mod
ÜSTÜNE ZİNCİR VURULMUŞ HİS KUTUSU

HİSLERİ BASTIRMA ŞEMASI

“Pandoranın kutusu nasıl kötülükle kaynıyorsa benim kutum da içime attığım hislerle kaynıyordu. Evvelce kutunun içine attığım hislerimin bir fırsat bulup gün yüzüne çıkmasından çok korkuyordum. Nasıl pandoranın kutusu açılınca dünyayı mahvederse; benim kutum da açılırsa benim dünyamı mahvedecekti. İçime attığım o hislerin ortalıkta başıboş gezdiğini düşünemiyordum bile. Bu benim katiyetle sonum olurdu. Beşerlerle düzgün berbat kurduğum bağlantılarımın hepsi alt üst olur, kimse tekrar beni yanında istemez, sevmezdi. Tabi ki bunu göze alamazdım. Ve son dermanım kalmıştı, kutuyu zincirlemek ve ben de o denli yaptım. Artık hayli huzurluyum. Bunları söylüyorum diye kurduğum münasebetlerimde beni sahtekâr görme sakın! Ben de isterdim hislerimi özgürce dışa vurabilmeyi. Örneğin, hüznümü tebessümle saklamamayı, öfkemi içime atmamayı… Lakin küçükken bana hislerimi ulu orta ortaya çıkarmamam yeterlice tembihlendi. Nasıl mı? Küçük örnekler verebilirim: Ne vakit üzülsem “Her şeye ağlanmaz sil gözyaşlarını” dendi. Ne vakit öfkelensem “ Terbiyesizlik yapma! Büyüklerinle gerçek düzgün konuş”. Ne vakit korktuğumu söylesem “ Sen de epey ödlek çıktın” denildi, alay edildi. Ben de haliyle hislerimi gizler oldum. Tabi ki bu süreç benim için de hiç kolay olmadı. Çocukça yaralar aldım, görmezden gelindim hatta yok sayıldım. Eee sonuçta yetişkin sıkıntılarım yoktu benim. özetlemek gerekirse ben hislerimi paylaşmamam gerektiğini çocukluğumda öğrendim. Ve onları ulu orta paylaşmaz olup sustum. esasen kimse de niye sustun demedi. Sorun çıkarmazsan, ağlamazsan, öfkelenmezsen, üzüldüğünü söylemezsen ailen rahat bir nefes alır. Onlar için her şey yolundadır. Ben de uslu bir çocuk olup ailemin huzuru kaçırmak istemedim. Ve şimdilerde fark ediyorum ki; kimsenin huzuru kaçmasın diye ağzına zincir vurmuş fazlaca tatlı bir beşerim.”

hayatınızda buna misal yaşanmışlıklar yer alıyorsa, hisleriniz görmezden gelindiyse, ziyanlı bulunduysa, ayıplandıysa özetlemek gerekirse kendinizi duyulmuş, anlaşılmış hiç hissetmediyseniz ve onları dış dünyadan sakladıysanız duygusal yoksunluklarla harmanlanmış hisleri bastırma şemanız oluşmuş olabilir.

Hisleri bastırma şeması nedir? Bastırılması güç öfkeyi bastırmaktan tutunda saklanması güç memnunluğu saklamaya kadar hisleri göstermeme halidir. Pekala, bunun en uç noktası nedir derseniz kişinin kendi hissine kör, sağır olup boşlukta yaşamasıdır. (kopuk korungan modda ömür sürmesi).

Hisleri bastırma şemasına teslim olduğunda kişi her vakit düz ve sakin olur. (mutlu da olmaz, hüznünü de göstermez). Hisleri bastırma şeması var ise ve hislerini göstermemek için kendisini ortamlardan geri çekiyorsa bunun ismi şema kaçınmasıdır. Ya da kişi hislerini kendisini zorlarcasına daima bahsetme gereği duyuyorsa buna da şemanın çok telafisi diyoruz. Uzun vadeli olarak düşündüğümüzde hisleri bastırma şeması hem kendi iç dinamiğimizi negatif tarafta etkilerken tıpkı vakitte etrafımızla doyumlu ilgi kurmamızı pürüzler.

Pekala, içimizdeki bu şemayla nasıl baş edebiliriz? Hislerimizi evvel kendimiz hissedip, anlayıp kabul etmekle başlayabilir ve bunları kabul edilebilir biçimde uygun ölçüde paylaşabiliriz.

Şayet ki hislerinizi bastırma şemanız kendinizle bile yüzleşmenize engelse ve onun sonucunda ortaya çıkan ruhsal sorunlarınızın olduğunu düşünüyorsanız bir şema terapistinden yardım alabilirsiniz.