Gerçek Halka Tatlısı Tanımın Sonunda Buldum (Videolu)

Leila

Global Mod
Global Mod
Gerçek Halka Tatlısı Tanımın Sonunda Buldum İçin Malzemeler

• 2 adet yumurta akı
  • 1 su bardağı su musluk suyu
  • 1 su bardağı süt
  • 3 su bardağı un
  • 1 su bardağı irmik
  • 1 /2 su bardağı sıvı yağ (Yarım su bardağından biraz az
  • 1 dolu çay kaşığı kabartma tozu
Şerbeti için;

• 3 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • 1 ince dilim limon
  • 1 yemek kaşığı limonsuyu
Gerçek Halka Tatlısı Tanımın Sonunda Buldum Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikli soğuk kullanacağımız için şerbetinin imali ile başlayalım şerbet gereçlerini uygun bir tencereye alalım ve ocağın büyük gözüne bırakalım orta ateşte daima karıştırarak suyun kaynamasını bekleyelim.
  2. Su kaynamaya başlayınca ocağı büsbütün kısalım 15 dakika boyunca şerbet kıvam alıncaya kadar kaynatalım. Kaynayan şerbeti ocaktan alalım buz üzere soğuması için bekleyelim isterseniz şerbeti saatler evvelden yapabilirsiniz bu biçimde daha da âlâ olur.
  3. daha sonra uygun bir kap içerisine evvela yumurta aklarını ve sıvı olan gereçleri ekleyip, güzelce karıştıralım.
  4. hemen sonrasında üzerine irmik 1 bardak unla birlikte kabartma tozunu ekleyip, güzelce karıştıralım geriye kalan unuda da yavaş yavaş ekleyelim ve kaşıkta duracak bir biçimde cıvık bir hamur hazırlayalım.
  5. Hazırladığımız hamuru kenara bırakalım ve formunu vereceğimiz çıt çıtlı buzdolabı poşetin ağız kısmını hayli ufak modül keselim ve kullanacağımız yıldız ucu takalım ve ucu dışarı çıkmaması için bir paket lastiği ile yeterlice sıkıştırdım. Siz isterseniz bakliyat poşeti kullanabilirsiniz kıymetli olan poşetin kalın olması.
  6. sonrasındasında hamuru poşetin içerisine yeteri kadar dolduralım epey fazla doldurmayın ben bu hamuru 3 sefer de doldurdum artık geçelim hamuru kızartma sürecine.
  7. Tavaya çokça sıvı yağ ekleyip, güzelce kızdıralım ve süratli bir biçimde tavaya hamuru sıkıp, halka tatlısı biçimi verelim, atları kızarmaya başlayınca başka yüzüne çevirelim bir orta ara çevirerek nar üzere oluncaya kadar kızartalım.
  8. Tatlının çıtır olabilmesi için açık kahverengi oluncaya kadar kızartma mız gerekiyor her yanına eşit bir biçimde kızartmaya çalışın.
  9. sonrasındasında kızarttığımız hamuru soğuk şerbetin içine atalım ve yaklaşık üç beş dakika kadar içerisinde bekletip, çıkaralım.
  10. Geriye kalan bütün hamur motamot bu türlü hazırlayalım deneyecek olan herkese afiyet olsun hoşça kalın allah’a emanet olun.
Not: Fazla şerbetli seviyorsanız şerbeti 4 su bardağı şeker 4 su bardağı su olarak hazırlayabilirsiniz. Kullandığım bardak ölçüsü 200ml

Gerçek Halka Tatlısı Tanımın Sonunda Buldum Fotoğraflı Yapılışı