FdI, Joe Formaggio: "Venediklilerin çoğunluğu beyaz tenli olmalı" | Donzelli: "Irkçılığa yer yok"

Ethereum

New member
Joe Formaggio’nun şok edici cümleleri Veneto bölgesindeki yerel bir televizyon kanalının yayınına davet edilen Joe Formaggio, Demokrat Parti’li bir üyeyle göçmen meselesine ilişkin hararetli bir görüş alışverişinde bulundu. Formaggio, “Bugün Vicenza’daki Viale Milano’ya gittim, tek beyaz kişiydim” dedi ve şöyle devam etti: “Ben de beğenmedim ve insanların çoğunluğu da beğenmiyor. İtalya’yı ikinci Afrika yapamayız, sevmiyorum Veneto’yu koyu renkli vatandaşların çoğunluğuyla görmek istiyorum”. Şöyle ekledi: “İnsanlar da öyle düşünüyor.”

Joe Formaggio Kimdir Veneto bölge meclis üyesi bu tür söylemlerde yeni değil. Birkaç yıl önce yastığının altında tüfekle uyuduğunu iddia etmesiyle meşhur oldu. Geçtiğimiz Şubat ayında Verona’da çekilmiş bazı fotoğrafları makineli tüfek kullandığı sosyal medyada yayınlayarak konsepti yineledi.

Geçen Mart ayında Lig’deki meslektaşı Milena Cecchetto tarafından tacizle suçlanmıştı. Albettone’un eski belediye başkanı iddiaları reddetti ancak partisi içindeki tüm görevlerden uzaklaştırıldı. Artık bu açıklamalar hemen yeni medya vakası haline geldi. Ve Giovanni Donzelli’nin çoktan uzaklaştığı yer.

Donzelli’nin tepkisi Fratelli d’Italia’nın organizasyon müdürü, “Cildinin rengi ne kaliteyi, ne adaleti, ne liyakat, ne de İtalya’ya olan sevgi ve saygıyı gösterir” dedi. Şöyle ekledi: “İnsanları ten rengine göre değerlendirmek İtalya’nın Kardeşleri ile bağdaşmaz. Gizli göçe karşı, yasallık için, kültürümüzün savunulması ve ulusal çıkarlar için mücadele ediyoruz, ancak tüm bunların ten rengiyle hiçbir ilgisi yok.” Meclis üyesi Formaggio’nun katıldığı yayının tüm içeriğini, alınacak önlemlerin değerlendirilmesi için disiplin ve garanti komisyonuna gönderdik.”