Bir M5S liderinden Di Maio, Conte’ye telefon görüşmesi: “Bilmiyorum”

Ethereum

New member
26 Aralık 2023, 20:01

Conte, beş yıldızlı bir liderin eski Dışişleri Bakanı’nı arayıp “Oyunlara sürüklenmek istemiyorum” şeklinde cevap vermesinin düşüncesizliğini reddediyor.

Eski başbakanın sözleri

“Ancak, şunu açıklığa kavuşturmak isterim,” diye yanıtladı M5’lerin lideri, Hareketin herhangi bir destek aramadığını ve parlamento tartışmasından başlayarak gerçekleştirilen eylemlerin tamamen geçici olduğu gibi basit bir nedenden dolayı herhangi bir tanık kanıtına ihtiyaç duymadığını söyledi. özel belgesel kanıtlar eşliğinde. Ve bu belgeler Meloni’yi çivileyerek onun ülkeye yalan söylediğini kanıtlıyor.”

Maurizio Molinari’nin gazetesinin daha önce ortaya çıkardığına göre, Di Maio ile iddia edilen temas, ESM konusunda Meclis’te çıkan çatışmanın ardından gerçekleşti. Burada başbakan, Conte’yi Avrupa İstikrar Mekanizması ile ilgili anlaşmanın “sinsice”, “karanlık örtüsü altında” imzalanmasına izin vermekle ve Ocak 2021’in sonunda hükümetin fiilen dağılmış olmasıyla suçladı.

Di Maio’nun yanıtı

“Ya eski M5S meslektaşlarım beni arıyorsa? Bu beni ilgilendiren bir tartışma değil. Başbakan Meloni’nin Meclis’te açıklama yaptığı günlerde beni kim aradıysa bunu söylemekte özgürdür.” AB’nin Körfez elçisi ve M5S’nin eski lideri, ANSA ile yaptığı telefon görüşmesinde, eski siyasi güç üyelerinden gelen telefon görüşmelerine ilişkin basında yansıyan söylentilerle ilgili olarak bunun altını çizdi. ESM’den yana tutumunu yineleyen Di Maio şunları ekliyor: “Siyasi oyunlara sürüklenmeye hiç niyetim yok. Fahri jüri talebini diğer İtalyan vatandaşları gibi benim de basından öğrendiğimi belirtmek isterim.”

“‘Onur jürisinin’ tam olarak benimle ilgili ifadeler ve o zamanki Brüksel’deki İtalyan Daimi Temsilcisine verdiğim talimatlar üzerine talep edildiğini anlıyorum. Zaten Başbakan’ın hakkında yanlış bir şey söylediğimi açıklayarak pozisyonumu açıkça savundum. Büyükelçi Massari’ye tüm yetkileri imzalamam. Ve M5’lerin ve Conte hükümetinin Aralık 2020’de ESM reformuna oy vermesi gerçeği de doğru.” diye açıklıyor Di Maio.

İlgili