82 yaşında bir daha yürüyebilecek

Muqe

Global Mod
Global Mod
MERSİN (İGFA) – 82 yaşındaki Kazım Doğan’a birkaç yıl evvel sağ hemipleji tanısı konuldu. Doğan’ın vakit içinde yürüme, el ve ayaklarını kullanma kabiliyetinde azalmalar oldu. Neredeyse emekleyerek yürüyen Doğan, şahsi bakım ve gereksinimlerini gideremeyecek duruma geldiğinde, imdadına Mersin Büyükşehir Belediyesi yetişti. 2022 yılının Ocak ayında hizmet almaya başlayan Doğan, 10 ay üzere bir müddetde değerli ilerleme kaydetti.

Evde Sıhhat ve Bakım ünitesinin verdiği fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetinden yaralanmaya başlayan Kazım Doğan, kısa müddette hem şahsi gereksinimlerini karşılayabilecek, tıpkı vakitte takviyesiz yürüyebilecek duruma geldi. Hem Kazım Doğan, tıpkı vakitte ailesi, Büyükşehir Belediyesi’nin dağları aşan hizmetinden son derece mutlu.

Çelik: “Kazım amcamız tam bağımsız ve daha düzgün yürüyecek”

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Konutta Sıhhat Hizmetlerinde çalışan Fizyoterapist Tayfur Çelik, “Kazım amcaya birinci geldiğimizde yürüyemiyor ve oturamıyordu. Kolları ve bacaklarında faal hareket yoktu. Kazım amcamız tedavimizin kararında, şu an walker yürüteçle yürüyebiliyor. Kısa uzaklıklarda takviyesiz ve walkersız da yürüyebiliyor. Daha da güzel yürüyecek. Takviyesiz, tam bağımsız yapana kadar tedavimize devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Kazım Doğan: “Dağın başına bile fizik tedavi hizmeti veriyorlar”

Hastalığının birinci evrelerini anlatırken, “Düşüyor kalıyordum. Başlangıçta kedi üzere yalpalıyordum” sözlerini kullanan Kazım Doğan, Büyükşehir Belediyesi’nin fizik tedavi hizmetinden faydalandığını ve fizyoterapistin kendisiyle ziyadesiyle ilgilendiğini kaydederek, “Spor yaptırıyor, fizik tedavi yaptırıyor. Evvelden elimi bile kaldıramıyordum, artık rahatlıkla hareket ettirebiliyorum. Haftada bir geliyorlar ve hiç üşenmiyorlar. Tez etmiyorlar, âlâ bakıyorlar, epeyce yararını gördüm. Büyükşehir Belediyemizin, dağın başına bile verdiği fizik tedavi hizmeti sahiden takdire şayan. Allah razı olsun” diye konuştu.

Arife Doğan: “Büyükşehir’de hizmette hudut yokmuş, bunu anladık”

Kazım Doğan’ın kızı Arife Doğan, babasının yaşadığı güçlü süreci anlatırken, “Büyükşehir Belediyesi’nden Allah bin defa razı olsun. O kadar mutluyuz ki. Biz bu kadar beklemiyorduk. sıradan bir tedavi süreci yaşadık. ‘Ölecek’ dediler, bir umut yoktu. Yürüme olayı aslına bakarsan yoktu, yerde emekliyordu. Tuvalete gidemiyordu” dedi.

Babasının mevcut durumunun şu an epey âlâ olduğunu kelamlarına ekleyen Doğan, “Emekleyerek yürüyen bir insan, şu an ayakları üzerinde durabiliyor. Sol elini kullanıyor, uygun berbat ayakta duruyor. Hizmette hudut yokmuş, bunu anladık. Buraları görüyorsunuz. Kimsenin gelebileceği bir yer değil” diye konuştu.