Uğur Meleke’den yabancı kuralı yorumu: “Sıkmaya başladı”

DeSouza

New member
Uğur Meleke, beIN MANŞET’te Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi’nin yabancı oyuncu kuralı ile ilgili açıklamalarını yorumladı.
Uğur Meleke’nin yorumu şöyle:
“Yabancı oyuncu sayısı konuşuldukça ben rahatsız olmaya başladım. Türk futbolunun daha büyük sıkıntıları var. Bence, yabancı oyuncu gündemi artık kamuoyonu sıkmaya başladı.
Spor Toto Harika Lig’de maç takım sayıları artık 21 şahıstan oluşuyor. Dünya Kupası’nda 26, öteki liglerde ise genelde 23 kişi. Artık kuralı belirlesinler. Yerli ya da yabancı oyuncunun meskende oturmasının bir manası yok. Takımınızda bir oyuncu var ise onu meskende bırakmanın kimseye yararı yok.
Buradan karar alıcılara çağrım şöyle; birinci 11’de kaç yerli-yabancı oyuncu olacağını belirleyin, tıpkı vakitte maç takımındaki oyuncuları da 23 hatta 26 olarak çıkartın. Yerli, yabancı kaç oyuncu var ise yedek kulübüsinde otursun.
Geçen günü Kulüpler Birliği, yabancı hakem konusu ile ilgili toplandı. Burada karar vericilere bir daha soruyorum, birebir şahıslar hem yabancı hakem istiyor, tıpkı vakitte yabancı oyuncu istemiyor bu işte bir gariplik yok mu? Hangi yabancı hakemi istiyorsunuz? Kimden bahsediyorsunuz? Bunun yeterlisi, berbatı yok mu? Yabancı oyuncu konusuna da bu yüzeysellikte yaklaşıyorsunuz… Bu hakemler tüm maçlarımı yönetecek, yoksa büyük maçlarımı? Bu belirsizlikler, bu husustaki eksiklikleri ortaya koyuyor.
Yabancı futbolcu ne için istenir? Yerli futbolcu, yabancı oyuncuyla rekabet etsin ve kendini geliştirsin. Tam da bu sebeple yabancı hakem istiyorlar. Yerli hakem, yabancı hakemlerle rekabet etsin ve kendini geliştirsin diye yabancı hakem istiyorlar. Madem bu sebeple yabancı hakem istiyorsun, bu biçimde yabancı oyuncuyu niye sınırlıyorsun…”