TFF Fair-Play mükafatları sahiplerini buldu

DeSouza

New member
Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF), fair-play’in yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşturulması gayesiyle düzenlediği dönemin birinci Fair-Play/Adil Oyun Mükafatları Merasimi gerçekleştirildi.
Riva’daki Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirilen merasimde, belirlenen 5 kategoride mükafata layık görülen isimlere mükafatları takdim edildi.
Törene, TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, TFF idare konseyi üyeleri, A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, Sivasspor Kulübü Lideri Mecnun Otyakmaz, Konyaspor Kulübü Lideri Fatih Özgökçen, Ümraniyespor Lideri Tarık Aksar, Trabzonspor Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı, Sivasspor Teknik Yöneticisi İstek Çalımbay ve Kayserispor Teknik Yöneticisi Çağdaş Atan ile A Ulusal Ekip futbolcuları katıldı.
Ödül merasiminde konuşan Mehmet Büyükekşi, kelamlarına dün Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısı niçiniyle ömrünü kaybedenlere başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileyerek başladı.
Futbolda fair-play’in değerine vurgu yapan Büyükekşi, “Amatöründen profesyoneline, tüm futbol kulüplerinin liderlerine, yöneticilerine, teknik erkeklerina, futbolcularına ve hatta taraftarlara düşen nazaranv, hayatın her alanında olduğu üzere grupları için sporu güzelleştiren kozmik kavram olan adil oyun çerçevesinde, oyunun kurallarına ve karşı ekibe hürmet çerçevesinde hareket etmeleridir. Dünyanın en büyük sanayilerinden biri haline gelen futbolda, yönetici, teknik yönetici ve futbolcuların, başta çocuklar ve gençler olmak üzere takipçileri olan milyonlarca insan için rol model olduklarını unutmamaları gerekiyor. Bilhassa çocuklarımızın birlikte büyüyecekleri sağlam bedellere sahip olmaları gerekmektedir. Futbol, bir grup sporu olarak disiplin, hürmet, grup ruhu ve fair-play’in oyunda ve hayatta ne kadar gerekli olduğunu anlamalarını sağlamaktadır. Bu doğrultuda futbolun tüm paydaşlarının hem saha ortasında tıpkı vakitte saha haricinde çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olacak davranış ve telaffuzlar sergilemeleri fazlaca kıymet taşımaktadır.” tabirlerini kullandı.
“Çağdaş bir futbol kültürü yaratmak için müsamahayı, barışı ve kardeşliği, futbolun en değerli kıymetleri olarak kabul etmeliyiz.” kelamlarını kullanan Mehmet Büyükekşi, “Fair-play’in hem futbolumuzu geliştirmede ve güzelleştirmede birebir vakitte futbolumuzun marka kıymetini artırmada fazlaca değerli bir yer tuttuğunu düşünen bir federasyon olarak, ligimizin bu prensiplere uygun hareket eden isimlerini ödüllendirmek ve futbolseverlere rol model olarak sunmayı emel edindik. Berbattan örnek olmaz. Federasyon olarak iyiyi örnek vererek, iyiyi överek, kamuoyuna, futbol ailesine, bilhassa çocuklarımız ve gençlerimize yanlışsız rol modeller vermek istiyoruz.” biçiminde konuştu.
Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Heyetinin muhakkak aralıklarla değerli kriterlere göre 5 kategoride Spor Toto Muhteşem Lig’in Fair-Play/Adil Oyun mükafatına layık olan isimleri belirlemeye başladığını aktaran Büyükekşi, “Ligimizin birinci 8 haftasının değerlendirmesi kararında ise dönemin birinci Fair-Play/Adil Oyun ödüllerinin kazananları muhakkak oldu. Biz de federasyon olarak ödül kazanan isimleri hem manevi tıpkı vakitte maddi taraftan ödüllendirerek, futbol ailesinin futbolcularını, teknik yöneticilerini, kulüplerini, kulüp liderlerini, taraftarlarını fair-play’a teşvik etmek istiyoruz. Alanda rekabetin fair-play ruhu ile gelişerek futbolumuzda kalitenin, marka bedelinin artmasını diliyorum. Dönemin bundan daha sonraki haftalarında, Fair-Play/Adil Oyun mükafatına aday olacak davranışları sergileyen isimlerin sayısının artması, Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Heyetimizin aday oldukcaluğu niçiniyle hangi isme ödül vereceğini seçmekte zorlanması en büyük temennimdir.” değerlendirmesinde bulundu.
TFF Lideri, hakemlerin de bundan daha sonra müsabakalardan evvel her iki teknik yöneticinin elini sıkacağını ve muvaffakiyet dileyeceğini kelamlarına ekledi.
Ödüler
TFF Fair-Play/Adil Oyun Ödülü’ne layık görülenler şunlar:
Futbolcu Mükafatı: Uğurcan Çakır (Trabzonspor)
Teknik Yönetici Mükafatı: Çağdaş Atan (Yukatel Kayserispor)
Takım Mükafatı: Demir Küme Sivasspor
Başkan/Yönetici Mükafatı: Fatih Özgökçen (Konyaspor)
Taraftar Mükafatı: Medipol Başakşehir FK
TFF Lideri Mehmet Büyükekşi’den mükafatını alan Trabzonspor Kaptanı Uğurcan Çakır, “Çocukluğumuzdan beri kazanmak için oynuyoruz lakin bizi biz yapan pahaların farkında olmalıyız. Birbirimize vefamız, hürmetimiz benim için fazlaca kıymetli. Bu ödül için keyifli ve gururluyum. Çocuğuma bırakabileceğim en kıymetli ödül olacak.” diye konuştu.

“Dünya yıldızı olabilirsiniz lakin bir atlet olmak için fazlasına gereksiniminiz var”
Uğurcan Çakır ve Trabzonspor Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı ile bir arada sahneye çıkan bordo-mavili kulübün lideri Ahmet Ağaoğlu ise şunları söylemiş oldu:
“Benim her vakit ön plana çıkarmak istediğim bir şey var. Rakibe, alana, oyuncuya, taraftara hürmet. Her şeyin ötesinde bir sportmen kendisine saygılı olursa hangi branş olursa olsun seyredilebilir hale geliyor. Dünya yıldızı olabilirsiniz lakin bir atlet olmak için fazlasına gereksiniminiz var. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği üzere ‘Sporcunun, zeki, çevik ve ahlaklısı.’ Aslında buraya hepimiz giriyoruz. Ben Uğurcan’ı kutluyorum. Biz birlikte büyüdük. Ben geldiğimde kendisi 3’üncü kaleciydi. Örnek bir atletti. Bu manalı ödül merasimini düzenlediği için TFF Liderine teşekkür ediyorum.”
TFF Fair-Play/Adil Oyun Teknik Yönetici Ödülü’nü TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ve A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz’n elinden alan Çağdaş Atan ise “Burada olmak epey hoş, hayli özel. Futbol fazlaca hoş bir oyun, ben de futbolu fazlaca seviyorum. Antrenörler olarak bu oyunun bir kesimiyiz, üzerimize düşen, oyunu ve çalıştığımız oyuncuları geliştirmek. Ben de bu maksat uğruna fazlaca çalışıyorum. Bu doğrultuda Türk futboluna bir nebze katkımız olursa ne keyifli bize. Bundan daha sonra da bu uğurda futbol düşünmeye, çalışmaya devam edeceğiz. Bu ödül bir farkındalık da oluşturdu. Hakemlerle ilgili konuşan bir teknik yönetici değilim, bir tek Trabzonspor maçından daha sonra konuştum, bundan daha sonra sanırım hiç konuşmayacağız.” tabirlerini kullandı.
Stefan Kuntz ise dün yaşanan terör taarruzları niçiniyle fazlaca üzgün olduğunu belirterek, “Yüzde yüz Türk değilim az bir şey Almanlık da var bende. Birinci etapta etrafımızdan birfazlaca telefon aldık dünkü olaylarla ilgili, onlar da başsağlığı iletilerini iletti. Ülkem ismine bunu söylemek istiyorum. Türkçe’yi öğreniyorum. Çağdaş isminin manasını merak ediyordum. Çağdaş hareketlerin, Çağdaş Beyefendi tarafınca olması fazlaca hoş. Çağdaş Hocamızın hal ve hareketleri şu anki çağdaş uluslardaki futbolun en üst düzeyindekiler üzere. Artık birden fazla hoca bu hal ve hareketlerle bedellendiriliyor. Onun bu mükafatı alması Türk futbolu ve ligimiz için değerli bir husus.” değerlendirmesinde bulundu.
Takım mükafatını alan Demir Küme Sivaspor ismine sahneye çıkan Mecnun Otyakmaz, “Sivasspor ismine terörü lanetlediğimizi haykırmak istiyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Sivas, futbol ismine hoş bir kent. Sivas’a gelen herkese misafirperverlik gösteriyoruz. Bunun da takdir edilmesi bizi son derece keyifli etti.” formunda konuştu.
Sivasspor Teknik Yöneticisi İstek Çalımbay ise şu görüşlere yer verdi:
“Hepimizin başı sağ olsun. Makus bir gündü. Federasyon liderimizi kutluyorum. Bizler teknik yöneticiler olarak fazlaca düşünceler yaşayarak işimizi yapıyoruz. kimi vakit âlâ gidiyor, kimi vakit makûs giderken yansılar alıyoruz. Futbolun ortasındaki her insanın birbirine hürmet duyması gerekiyor. kimi vakit istemediğimiz şeyler oluyor lakin âlâ sonuçlandırmamız gerekiyor. Hürmetimizi yitirmememiz gerekiyor. Biz mütevazı bir ekibiz. Üç sene üst üste Avrupa’ya gittik. Başkan olarak kümesi tamamladık. Bunun sonunu daha düzgün getireceğiz. Biz Avrupa’da maçlarımızı ulusal maç oynuyor üzere oynuyoruz.”
Ödül alan Konyaspor Lideri Fatih Özgökçen de “Dün elim bir hadise yaşadık. Kederlerimizi iletmek istiyorum. bu biçimde ödüllerle verilen vazifesi daha güzel yapma uğraşı ortasında oluyoruz. Bu işi güzelleştirmek için efor sarf ediyoruz. Yalnızca futbolun hoşluğunu alana yansıtmamız gerekiyor. Herkese teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.