Ahmet Işık Çebi’den Ali Koç açıklaması

DeSouza

New member
Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, Fenerbahçe ile oynanan derbi maçı öncesinde Dolmabahçe’de taraftarlarla girdiği diyaloğun yanlış anlaşıldığını söylemiş oldu.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Çebi, Fenerbahçeli birtakım toplumsal medya hesaplarının, telaffuzlarını çarpıttığını tabir eden lider Çebi, şunları kaydetti:
“Beşiktaş meydanından Dolmabahçe’yi geçene kadar Beşiktaş taraftarı tarafınca sevgiyle karşılandık. Bu bizi motive ediyor ancak Beşiktaş taraftarını provoke etmeye çalışan birkaç kişinin telaffuzlarına maruz kaldık. Bunlar ondan sonrasında görüntü olarak çıktı ve kamuoyu önünde günlerdir tartışıldı. Rakip gruba ilişkin olduğu düşünülen bir sitenin, olmayan birtakım şeyleri varmış üzere anlatmaya çalışmasını şiddetle kınıyorum. Taraftarımın vakit zaman hakemlerle ilgili elimi masaya vurmadığım ve vurmam gerektiği formunda bir talebi oluyor. Bunu anlayışla karşılıyorum. Daima şunu söylemiş oldum, ben gösteri yapmam. Yapmam gerekenleri gerekli mercilere gidip kapıyı çalarak, sıkıntılarımı anlatarak sorunu çözmeye çalışan bir adamım. Bunu gösteriş olsun diye gösteri olsun diye yapmam. Şaklabanlık yapmam sözünü, rol icabı bir şey yapmam manasında söylemiş oldum. Buna karşın sayın Ali Koç Bey’e karşı söylenmiş üzere algı oluşturulmaya çalışılıyor.”
“Buna şiddetle karşı çıkıyorum” diyen Çebi, “Ben hiç bir vakit için aile terbiyem gereği ve Beşiktaş’ın duruşu gereği etik olmayan bir biçimde bir öteki ekibin ne liderine ne de Fenerbahçe Kulübü’nün liderine bu biçimde bir söz kullanmam. Bu kelam konusu olamaz. Kaldı ki Koç ailesi ve bilhassa Rahmi Koç, Beşiktaş için epey pahalı bir insandır. Bize bugüne kadar verdiği takviyeler ortadadır. Beşiktaş’a canı gönülden, karşılık beklemeden takviye veren bir Rahmi Koçumuz var. Ağabeyimizdir, büyüğümüzdür, hayli büyük değerimizdir. Onun soyadını taşıyan evladına bizim bu biçimde bir tabir kullanmamız kelam konusu değildir. Bu kasıtlı olarak birileri tarafınca öteki yere çekilmiştir. Bu, benim benden beklenen hal ve davranışa karşılık ‘Ben bu biçimde bir adam değilim’ demenin bir tabiri olmuştur.” diye konuştu.
“Beşiktaş-Trabzonspor maçının konuşulması bence gereksizdi”
Çebi, Ali Koç’un geçtiğimiz günlerde düzenlediği geniş kapsamlı basın toplantısında adaletsizlik ve haksızlıklardan bahsederken Beşiktaş-Trabzonspor maçından örnek vermesini gereksiz bulduğunu ve sebebini anlayamadığını lisana getirdi.
Koç’un basın toplantısında Beşiktaş-Trabzonspor maçını örnek göstermesine reaksiyon gösteren Çebi, “Orada benim maruz kaldığım 3-5 kişinin yaptığı husus şuydu. Trabzonspor’a niye reaksiyon göstermediğim halinde bir tabir vardı. Bir gün evvelce Ali Koç Bey’in konuşmalarında haksızlık ve adaletsizliklerle ilgili örnek verirken yalnızca Beşiktaş-Trabzonspor maçını örnek göstermesini hakikat bulmadım, gereksizdi. Bunu ne niçinle yaptığını çabucak hemen bilmiyorum. Fenerbahçe Kulübü Lideri olarak Fenerbahçe-Trabzonspor maçında uğramış olduğunuz haksızlığı gündeme getirebilirsiniz. Şayet hayli genel konuşacaksınız bütün kadroların uğradığı haksızlıkları örnek olarak verebilirsiniz. Yalnızca Beşiktaş taraftarını üzecek, onları galeyana getirme ihtimali olan Trabzonspor konusunu gündeme getirmek hakikat olmamıştır. Fenerbahçe Kulübü ile ilgili açıklamalar yapılırken, Fenerbahçe Kulübünün mağdur olduğu biroldukca maç varken, Beşiktaş-Trabzonspor maçının konuşulması bence gereksizdi, gerek yoktu. Fenerbahçe’nin Trabzonspor’la oynanan maçlarla ilgili bir şey söylemesi gerekirken beraberinde şayet adaletten ve hakem kusurlarından bahsedeceksek, Fenerbahçe’nin Beşiktaş’ın birbiriyle oynadıkları maçlarda Beşiktaş’ın uğradığı haksızlıkları söz edilseydi biraz bu konuşmanın futbol adaletine dayandığına daha hayli inanabilirdim lakin yalnızca Beşiktaş-Trabzonspor maçının söz edilmesiyle artık başımda soru işaretleri oluşuyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Beşiktaş’ın hakkının savunulmadığı tarafındaki niyetin kendisine haksızlık olduğunu kaydeden Çebi, “Hakemlerle ilgili ben gerekeni yaptım. Federasyona gittim, geldim; merci orası. Yani önünüze her kamera getirildiğinde hakemlere bir şey söylemiş olmak, federasyona bir şey söylemiş olmak şayet hakem meselelerini çözüyor olabilseydi bugüne kadar herkes konuştuğuna göre hiç hakem sorunu yaşanmamış olması gerekirdi. Demek ki yetmiyor. Biz bunu etik manada ve gerçek bir biçimde çözmeye çalıştık.” sözlerini kullandı.
TFF’nin hakem kararları
Türkiye Futbol Federasyonun (TFF) 8 Mart’ta kimi hakemleri bakılırsavden uzaklaştırılmasıyla başlayan süreci pahalandıran Çebi, “Hakemlerle ilgili meseleler, MHK liderinin ve federasyon liderinin istifasını istemekle çözülmez. Zira sorun onlardan daha epey, mevcut hakem yapısında ve hakemlerde. Onun için ‘eskilerin artık gidip yerine gençlerin gelmesi gerektiğini düşünüyoruz’ dedim. Bunu açıkça söyleyen benim ve bunun gerisinden da bir operasyon gerçekleştirildi.” diye konuştu.
Kendisinin TFF’ye rastgele bir liste vermediğini anlatan Çebi, şunları söylemiş oldu:
“Liste verilirken de orada değildim, hiç haberim de yoktu. Gidenlerin ortasında gitmesine hiç gerek görmediklerim var, gitmeyenlerin ortasında de gitmesini gerek gördüklerim var. Bu yalnızca Beşiktaş’ın talebi üzerine yapılmış bir şey değildi. Külliyen bütün kulüplerin dönem başından beri şikayet ettiği bir durumdu. daha sonra apansızın ne olduysa hakemlerle ilgili konuşmama sonucu aldılar. Buna katılmayacağını söyleyen bir tek benim. Katılmıyorum ve gerektiği yerde de konuşuyorum. Operasyon yapılıyor, ‘bu operasyon niçin yapıldı’ diyorsunuz. Bir çelişki var. Mutlu değiliz diyorsunuz, tahlil istiyorsunuz getirilen tahlil bu. Hakemlerden mutlu değilsiniz. daha sonra ‘bu hakemler niçin gitti’ diyorsunuz. Bir karar verin. Ya mutlusunuz ya değilsiniz. O gün herkes kalkıp hakemlerden şikayet ederken, federasyonun bu işi çözemediğini, çözmesi gerektiğini söylerken federasyonun bulduğu bu tahlilden öteki da tahlil yokken ne bekliyordu. Kimi kulüp liderleri da bu yapılan sürecin yanlış olduğu söylendi? vakit içindeması aykırıymış, yanlışmış. Yani verilen liste onlara nazaran hakikat. Bu insanların yanlışlarından dolayı oradan alınması gerektiğini söyleyenlerin, bu insanların oradan alınmasına müteakip niye TFF’ye reaksiyon koyduğunu ve TFF’nin yeniden bu operasyondan vazgeçtiğini ben anlamakta kuvvetlik çekiyorum.”
Bu hususta duruşunu değiştirmeyeceğini vurgulayan Çebi, “Ben bir şey talep ettim, o talep doğrultusunda bir şeylerin yapıldığını görmekten, bir şeylerin çözülebileceğini hissetmeye başlamıştım. tekrar başa dönmüş olmalarından son derece rahatsızım. Gerçek da bulmuyorum. Öteki liderlere da soruyorum. Madem memnundunuz niçin şikayet ettiniz, madem şikayet ettiniz yapılan operasyondan niçin mutsuz oldunuz?” değerlendirmesinde bulundu.
Çebi, yaşanan süreç niçiniyle hakemlerin gelecek dönem Beşiktaş’a cephe alıp almayacağı telaşı ile ilgili olarak ise “Eğer bizim bu söylemlerimizden dolayı hakemlerin Beşiktaş’a ziyan vermeye başladığını hissedersem bu iş diğer yere hakikat sarfiyat. Buna müsaade etmeyiz. bu biçimde bir şeyin kelam konusu olacağını düşünmüyorum.” diye konuştu.